Jak wybrać pierwszy longboard?

2018-03-23
Jak wybrać pierwszy longboard?

Pierwszym pytaniem, na które musimy znaleźć odpowiedź jest to do czego chcemy używać longboard? Dla większości początkujących będzie to deska do cruisingu, czyli zwykłego przemieszczania się po mieście od punktu A do B i prawda jest taka, że każdy longboard nada się do tego celu. Innymi deskami mogą być tzw. dancery (longboardy do tańczenia, chodzenia po desce czy wykonywania tricków), oraz deski downhillowe czy do slide’ów.

 

Deska do cruisingu

 

W takiej desce ważna jest jej długość, przynajmniej 100cm, dzięki temu jazda będzie przyjemna i bez obaw będziemy mogli na niej się poruszać. Duża platforma, na której stawiamy stopy sprawi, że jeżdżąc będziemy czuli się komfortowo.

Jeśli chodzi o kształt deski to najczęściej sprawdza się tutaj typowy pintail, czyli blat w kształcie łezki. Jest to klasyczne nawiązanie do surfingu. Drugim najbardziej popularnym kształtem jest twin-tip. Niektóre z nich kończą się zaraz za trakami, a inne wystają jeszcze za linię traków i najczęściej są podgięte do góry na końcach (są to tzw. kicktaile), które z dwóch stron są takie same i nie ma znaczenia, w którą stronę jedziemy, ponieważ nie ma tutaj wyraźnego przodu i tyłu deski jak w pintailach.

Drugim ważnym elementem wyposażenia są koła – powinny być duże – około 70 mm średnicy oraz miękkie (78a-80a), co pozwoli nam na przyjemne poruszanie się po nierównościach nawet na kostce brukowej.

Jeśli chodzi o trucki to w większości desek “na miasto” spotykane są z hangerem o szerokości 180mm (główny element trucka do którego przykręcamy koła), a same trucki ustawione są pod kątem 50 stopni co daje nam dużą skrętność przy mniejszych prędkościach, takich jakie uzyskujemy podczas zwykłego odpychania się. Trucki montowane są na dwa sposoby. Pierwszy to klasyczny “top mount”, w którym są przykręcane od dołu blatu oraz “drop trough” gdzie przechodą one przez powierzchnię blatu na drugą stronę. Drugi sposób montowania powoduje, że wysokość blatu się obniża i dzięki temu mniej energii wkładamy w odpychanie się ponieważ, nie musimy tak bardzo uginać kolan jak w deskach z truckami w systemie montowania top mount.