Co znaczy “kiepska” hulajnoga wyczynowa? Poradnik na temat tego, JAK NIE WYBIERAĆ sprzętu sportowego

2024-04-12
Co znaczy “kiepska” hulajnoga wyczynowa? Poradnik na temat tego, JAK NIE WYBIERAĆ sprzętu sportowego

Wybór odpowiedniego sprzętu sportowego może stanowić kluczową różnicę między dobrą zabawą i rozwijaniem swojej zajawki, a frustracją i kontuzjami. Serio, gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z jazdą na hulajnodze i jeszcze nie wiedzieliśmy, z czym to się je, to zdarzyło nam się pojeździć na kiepskiej hulajnodze. Efekt? Chcieliśmy nią rzucić o ścianę i zrezygnować z treningów. Na szczęście tego nie zrobiliśmy. W naszym najnowszym artykule dowiesz się, co znaczy „kiepska” hulajnoga wyczynowa i dowiesz się, czego unikać przy wybieraniu sprzętu.

 

Co znaczy „kiepska” hulajnoga wyczynowa?

„Kiepska” hulajnoga wyczynowa to nie tylko kwestia niskiej jakości wykonania czy braku funkcjonalności. To tak naprawdę cała masa czynników, które decydują o tym, że sprzęt nie jest warty tego, żeby na nim pojeździć, a już na pewno, żeby go kupić. Sami przerobiliśmy w swoim życiu masę sprzętu sportowego, w tym hulajnóg wyczynowych. Troszkę wiemy na temat kiepskiego sprzętu. Zacznijmy od tego:

  • Materiał i wytrzymałość – hulajnogi wyczynowe muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak aluminium – oczywiście dobrej jakości aluminium. Hulajnoga z wykonana z materiałów o niskiej jakości może łatwo ulec uszkodzeniom podczas intensywnego użytkowania, co nie tylko zwiększa ryzyko obrażeń, ale także prowadzi do konieczności częstych napraw. No i może skończyć się naprawdę kiepsko, gdy będziesz chciał wylądować po soczystym ollie na skateparku.
  • Waga – waga hulajnogi wyczynowej ma istotne znaczenie dla wydajności użytkownika. Zbyt ciężka hulajnoga może utrudniać wykonywanie trików oraz prowadzenie jazdy. Z kolei zbyt lekka hulajnoga może być mniej stabilna i łatwo ulegać uszkodzeniom. W popularnych marketach często można znaleźć zaskakująco lekkie hulajnogi, co jest efektem zastosowania bardzo marnej jakości aluminium.
  • Konstrukcja i design – ergonomiczna konstrukcja hulajnogi wyczynowej ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa. Zbyt duże lub nieodpowiednio rozmieszczone elementy mogą prowadzić do dyskomfortu podczas jazdy oraz zwiększać ryzyko upadku. Dobra hulajnoga wyczynowa to dobrze zaprojektowana hulajnoga wyczynowa.
  • Kompatybilność z akcesoriami – hulajnogi wyczynowe często wymagają dodatkowych akcesoriów, takich jak kierownice, kółka czy hamulce. Kiepska hulajnoga może być ograniczona pod względem możliwości rozbudowy. Weź to pod uwagę, jeśli chcesz majstrować przy swojej hulajnodze wyczynowej.

 

Czym się kierować, wybierając hulajnogę wyczynową?

Dobrej jakości hulajnoga wyczynowa od uznanego producenta (choćby Slamm Scooters, NKD Sports, Story, czy Flyby) to nie tylko gwarancja satysfakcjonującej jazdy, ale też bezpieczeństwa. Nie oszukujmy się – na hulajnodze wyczynowej z sieciówki od producenta, którego pierwszy raz widzimy na oczy, nie da się wymagać jazdy na skateparku. I naprawdę nie radzimy próbować wylądować po skoku nad schodkami, czy po slajdzie, bo po prostu mogą nie wytrzymać blat, czy kółka.

Kiepska hulajnoga wyczynowa to też źle dobrana hulajnoga. Mamy tu na myśli choćby nieodpowiednie dopasowanie sprzętu do własnego wzrostu. W opisie produktu mogą być dwie wartości:

  • Wysokość całkowita, którą mierzymy do ziemi do szczytu kierownicy. 
  • Wysokość właściwa, czyli od podestu do szczytu kierownicy. 

Dla Ciebie najprościej jest wziąć pod uwagę wysokość całkowitą. Jak to zrobić? Musisz zmierzyć, ile wynosi odległość od ziemi do Twojej linii bioder. I taką mniej więcej wielkość hulajnogi powinieneś wybrać. Czyli wysokość całkowita powinna hulajnogi być taka, jak wysokość od ziemi do Twojej linii bioder.

 

Dobrze dobrana wysokość powoduje, że nie będziesz się garbił i nie będą Ci bolały plecy – a to naprawdę zaskakująco częsty problem początkujących zawodników. Łatwiej też będzie Ci robić triki, bo odpowiednio dopasowana hulajnoga to po prostu wygoda i lepsza kontrola nad sprzętem.

Kolejny krok – długość decku i szerokość kierownicy

Jak wyżej – źle dobrana hulajnoga wyczynowa do wzrostu to niejedyny problem. Kolejnym jest nieumiejętne dobranie długości decku i szerokości kierownicy. Zacznijmy od tego pierwszego. Podest nie może być za długi z prostego powodu – robiąc triki, będziesz nim o wszystko zaczepiał. Za krótki też nie może być, bo się na nim nie zmieścisz. Na początku, zanim dojdziesz do wprawy, możesz kupić deck hulajnogi, na którym zmieści się około 1,5 Twojej stopy. Ale to też jest kwestia indywidualna.

Warto zauważyć, że krótszy deck jest lżejszy, więc  łatwiej się nim rotuje i kręci tailwhipy. Większy deck z kolei jest bardziej stabilny i wygodniejszy np. jeżeli dojeżdżasz na hulajnodze do szkoły. Z kierownicą podobnie. Zarówno mała kierownica jak i za duża może być nieporęczna. Trzeba jednak Cię uspokoić, że zbyt szeroką możesz dopasować do siebie, skracając jej rączki. Riderzy często tak robią, gdy nie mogą dobrać odpowiedniego rozmiaru. Weź to pod uwagę.

Ostatnia kwestia – kiepska hulajnoga wyczynowa to też hulajnoga, która jest niezadbana. Nawet najwyższej klasy hulajnoga do trików zbudowana z wysokiej jakości komponentów nie będzie dobrze służyć, jeśli o nią właściwie nie zadbasz. O czym mowa? Wszystkie śruby i nakrętki muszą być dokręcane przed każdym użyciem. Tutaj przyda się zresztą wygodny multi tool. Należy unikać wody, piasku oraz przechowywania w wilgotnych warunkach, a jeśli już ubrudzisz deskę, to po jeździe zawsze ją wyczyść. Radzimy też od czasu do czasu podkręcić kółka i dokładnie je oczyścić. To drobne nawyki, ale naprawdę pomogą utrzymać Twoją hulajnogę wyczynową na najwyższym poziomie.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel