Jak dbać o deskorolkę? Wszystko, co musisz wiedzieć

Chcesz rozpocząć przygodę z deskorolką? A może już jeździsz od jakiegoś czasu, jednak brakuje Ci rzetelnego źródła wiedzy na temat dbania o deskę? Bez obaw – w Miejskich Sportach o dechach wiemy wszystko i dziś opowiemy Ci, jak dbać o swój sprzęt. Dzięki temu deskorolka będzie niezawodnie służyć naprawdę długo!
Po pierwsze: jak czyścić deskorolkę?
Z autopsji wiemy, że wielu początkujących skaterów bagatelizuje konserwację i czyszczenie swojej deskorolki. Czy to rozsądne? Niekoniecznie. Deskorolka jak każdy inny sprzęt ma swoje limity i przy braku odpowiedniej konserwacji po prostu skraca swoją żywotność. Na szczęście nie wymaga jakiś szczególnych zabiegów. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby wytrzeć i wysuszyć deskorolkę po każdej jeździe – szczególnie jeśli jest mokra od deszczu, kałuż, czy błota. A co z czyszczeniem gripu deskorolki? Tutaj wyróżniamy kilka metod:
- Czyszczenie przy użyciu silikonu – możesz wykorzystać zwykły silikon budowlany lub akustyczny. Kluczowe jest wysuszenie go, najlepiej przeciąć tubkę wzdłuż. Gdy silikon wyschnie, potnij go na mniejsze kawałki, najlepiej na długość jakiś 2-3 cm. Takimi kawałkami szoruj swój grip tka długo, aż pozbędziesz się zabrudzeń. Do wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń możesz użyć delikatnego papieru ściernego, ale tutaj przestrzegamy przed uszkodzeniem deskorolki!
- Czyszczenie na mokro – tutaj nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Przygotuj szczotkę, naczynie z wodą i ręczniki papierowe. Zamoczoną szczotką szoruj grip, a po myciu wysusz go ręcznikami papierowymi. Jeśli będzie trzeba powtórz taki zabieg kilka razy.
- Czyszczenie środkami czystości – to bardzo proste. Szczotka lub gąbka o sztywnej strukturze, a do tego środki czystości, choćby mydło, czy płyn do naczyń. Szoruj grip, a później koniecznie go wysusz.
- Czyszczenie środkami na bazie alkoholu – tutaj również będzie potrzebna sztywna gąbka i dowolny środek czyszczący na bazie alkoholu, np. płyn do mycia okien. Ta metoda rekomendowana jest raczej do trudnych przypadków, np. gdy chcesz pozbyć się tłustych zabrudzeń z gripu.
Po drugie: konserwacja łożysk
Czyszczenie i smarowanie łożysk do deskorolki to prosty zabieg, którym możesz przedłużyć żywotność swojej deski. Jak się za to zabrać? To naprawdę proste i nie będziesz potrzebować do tego pomocy fachowca. Skorzystaj z naszej instrukcji:
- Zdejmuj kółka, odkręcając nakrętkę zabezpieczającą, a następnie przystąp do wyjęcia samych łożysk.
- Wyjmij łożyska za pomocą specjalnego ściągacza – podważanie łożysk na siłę może prowadzić do uszkodzenia gniazda, w którym są osadzone. To z kolei będzie wiązało się z koniecznością wymiany całego kółka.
- Zdejmowanie łożysk – w deskorolce mogą występować dwa rodzaje łożysk, zarówno takie z tarczą, jak i bez niej. W pierwszym przypadku nie musisz nic robić, aby dostać się bezpośrednio do łożyska. W drugim trzeba trochę pokombinować, ale i to nie jest trudne. Po prostu podważ delikatnie tarczę nożem, szpilką lub innym podobnym przedmiotem, po czym będziesz mógł przejść do czyszczenia łożysk.
- Czyszczenie łożysk – czyścić możesz za pomocą szmatki lub szczotki nasączonej środkiem czyszczącym na bazie alkoholu. My jednak polecamy kąpiel łożysk w specjalnym roztworze. Po kilku minutach cały brud powinien sam od nich odejść i opaść na dno.
- Po czyszczeniu koniecznie wysusz łożyska – możesz to zrobić za pomocą ręcznika papierowego, na słońcu, czy suszarką.
- Usuń zanieczyszczenia z wnętrza łożysk – najlepiej zrobić to z pomocą sprężonego powietrza. W ten sposób upewnisz się, że w łożyskach nie na pozostałości po czyszczeniu.
- Nasmaruj łożyska – czyste i wysuszone łożyska trzeba jeszcze odpowiednio nasmarować. Użyj specjalnego środka do smarowania łożysk. Dzięki temu zmniejszysz tarcie i jednocześnie zabezpieczysz łożyska przed zabrudzeniami. Po nasmarowaniu umieść z powrotem tarcze ochraniające łożyska, a następnie wciśnij łożyska na swoje miejsce.
- Załóż łożyska – analogicznie do ściągania, również przy zakładaniu łożysk najlepiej użyć ściągacza. Pamiętaj, że przy ponownym osadzaniu ważne jest, abyś pamiętał o tym, że tarcza łożyska była umieszczona na zewnątrz
Po trzecie: czyszczenie i zakładanie kółek deskorolki
Kółka to podstawowy element deskorolki, który styka się z powierzchnią podczas jazdy. Brak dbałości o ten element może nie tylko zmniejszyć płynność jazdy, ale też spowodować realne ryzyko upadku. Ważne jest, aby w trakcie konserwacji łożysk, skoro i tak zdejmujesz kółka, również je wyczyścić. Jak to zrobić? Wystarczy zamoczyć kółka w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a później przetrzeć je gąbką lub szczotką. Banalne? Ale ten banalny zabieg wpłynie pozytywne na jazdę i żywotność kółek. Możesz nam wierzyć.
Przy zakładaniu kołek pamiętaj, aby odpowiednio dokręcić nakrętki zabezpieczające. Nie możesz tego zrobić zbyt słabo – wtedy kółka po prostu się poluzują. Z kolei za mocne dokręcenie może mieć konsekwencje w postaci zniszczenia nakrętek – jeżeli więc masz dużo pary w rękach, to bądź ostrożny! Mówiąc trochę bardziej serio, uczulamy na to, aby uważać na ten element. Zniszczona lub poluzowana nakrętka może doprowadzić do uszkodzenia łożysk czy kółka, a w konsekwencji wypadku.
Warto pomyśleć nad narzędziami do deskorolki. To przydatne akcesoria, które zdecydowanie ułatwią Ci prace!
Po czwarte: jak przechowywać deskorolkę?
Na koniec warto powiedzieć kilka słów o tym, jak w ogóle powinno przechowywać się deskorolkę, aby jej nie zniszczyć. Najważniejsze: przechowuj ją w zamkniętym pomieszczeniu. Deska na balkonie, czy na podwórku będzie narażona na zmieniające się warunki atmosferyczne, co zdecydowanie nie wyjdzie jej na zdrowie. Do tego uważaj na wilgoć (np. gdy przechowujesz deskorolkę w piwnicy, czy garażu). Może ona doprowadzić do powstania korozji. Ta z kolei może spowodować trwałe uszkodzenia, skutkujące tym, że deskorolka nie będzie nadawać się do jazdy. W takim wypadku możesz być zmuszony wymienić części lub kupić nową dechę.
Szukasz dobrej deskorolki? W takim razie koniecznie sprawdź nasze modele deskorolek! W Miejskich Sportach znajdziesz deskorolki dla początkujących, ale też dla zaawansowanych skaterów!