Jak dobrać gogle do sportów zimowych? Praktyczny poradnik
Sezon zimowy trwa w najlepsze – warto z tego skorzystać, aby nieco się rozruszać! Od dawna planujesz wybrać się na snowboard, czy narty? W takim razie koniecznie musisz zaopatrzyć się w dobrej jakości gogle do sportów zimowych. Dlaczego? To nie tylko gwarancja komfortu jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa na stoku. O tym, jak dobrać gogle do sportów zimowych, przeczytasz w naszym najnowszym poradniku!
Dlaczego odpowiednie gogle zimowe to podstawa?
Trudno sobie nawet wyobrazić dynamiczne zjazdy ze stoku, czy to na desce snowboardowej, czy nartach, bez odpowiednich gogli. Ale oczywiście nowicjusze mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że dobre gogle zimowe to coś więcej niż ochrona przed wiatrem i śniegiem w oczach. Podstawową funkcją gogli jest ochrona oczu przed różnego typu zagrożeniami, których jest naprawdę sporo:
- mróz,
- intensywnie padający śnieg,
- drobinki lodu wydostającymi się spod nart innych osób,
- wystające gałęzie pojawiające się podczas jazdy w pobliżu drzew,
- ale także nieumiejętne posługiwanie się kijkami przez innych użytkowników, którzy mogą się zamachnąć, trafiając nas w oko.
A to tylko kilka przykładów. Bardzo ważna jest również ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Na dużych wysokościach powietrze jest rzadsze – to wpływa na gorsze filtrowanie promieni ultrafioletowych, przez co nasze oczy są bardziej narażone na ich szkodliwe działanie. Warto dodać, że promienie słoneczne odbijające się od śniegu są jaśniejsze i bardziej intensywne (śnieg odbija 85% promieniowania UV, nawet gdy niebo jest zachmurzone). Przekłada się to na nadmierne łzawienie i zmęczenie oczu, a w skrajnych warunkach nawet na tzw. ślepotę śnieżną!
Nie da się ukryć, że ograniczenie widoczności może być przyczyną niebezpiecznych wypadków, bolesnych urazów czy kontuzji. Dzięki goglom wyposażonym w odpowiednie filtry i soczewki niwelujesz to ryzyko. Podczas jazdy z dużymi prędkościami, ale też w wietrzny dzień, gogle narciarskie stanowią osłonę przed wiatrem, zapobiegając łzawieniu i zamazywaniu pola widzenia. Jak je dobrać do własnych potrzeb?
Jakie soczewki go gogli?
Dlaczego soczewki w goglach narciarskich są tak ważne? Odpowiednio dobrany kolor soczewek wzmacnia światło i zwiększa kontrast, dzięki czemu możesz widzieć więcej i lepiej to, co dzieje się wokół. Odpowiednio dobrana barwa soczewek ochroni Cię przed sytuacją, w której śnieg czy mgła zmienią Twoją percepcję terenu. Da Ci to możliwość dojrzenia przeszkód, których normalnie byś nie zauważył.
Przy wyborze soczewek do gogli radzimy zwrócenie uwagi na:
- Przepuszczalność światła – wybierz soczewki, które zapewniają odpowiednią ilość światła do konkretnej pogody. Są soczewki do jasnego słońca, zamglonych dni i zmieniające się warunki.
- Odporność na zarysowania i zaparowanie – zwróć uwagę na soczewki ochronne, które nie będą się parować i będą odporne na zarysowania.
Kolejna ważna informacja: kolory szkieł dostosowane są do różnych warunków pogodowych – od bardzo jasnego światła na dużych wysokościach po bardzo ciemne miejsca i śnieżne dni. Zwykle stosuje się podział:
- S3-S4 (8-18% i 3-8% VLT) – na bardzo jasne i słoneczne warunki. Są w kolorze czarnym, brązowym, szarym, niebieskim lub czerwonym;S3 (8-18% VLT) – na jasne warunki. Mają szkła brązowe, czerwone, niebieskie lub szare;
- S2-S3 (18-43% i 8-18% VLT) – na zmienne warunki. Bazowy kolor szkieł to zazwyczaj pomarańczowy lub różowy;
- 1-2 (43-80% i 18-43% VLT) – na słabe oświetlenie i warunki śniegowe. Występują w kolorze różowym, pomarańczowym lub żółtym.
Jak dobrać rozmiar gogli do sportów zimowych?
Możemy wyróżnić kilka rozmiarów gogli zimowych: kids, junior, S (small), a także większe rozmiary określane zależnie od producenta jako L lub M. Dziecięce rozmiary bardzo często związane są z bardzo podstawowymi modelami gogli. Wielu producentów wychodzi z założenia, że dziecięce gogle są zazwyczaj używane max 3 lata i dość szybko zostają podniszczone lub zgubione. Właśnie dlatego są wyposażone w najbardziej podstawowe rozwiązania technologiczne.
Co z modelami dla dorosłych? Rozmiar S najczęściej pasuje paniom o drobnych twarzach. M/L jest już rozmiarem uniwersalnym. Pamiętaj, że odpowiedni rozmiar zapewni szerokie pole widzenia, wygodę użytkowania i odpowiednią ochronę. Gogle narciarskie koniecznie muszą osłaniać cały obszar oczu i czoła w taki sposób, aby ich ramka nie zasłaniała widoku. O czym jeszcze musisz pamiętać, dobierając gogle zimowe? Na pewno ich dolna krawędź nie może uciskać nosa i utrudniać oddychania ani nieprzyjemnie opierać się na policzkach. Oczywiście rozmiary u poszczególnych producentów mogą się nieco różnić – mogą być również nieco inaczej wykrojone.
Wiedza bonusowa: Jak dbać o gogle narciarskie?
Wybór odpowiednich gogli do sportów zimowych to jedno – dbanie o nie, aby przedłużyć ich żywotność, to inna para kaloszy! Kiedy już kupisz swoja idealną parę gogli narciarskich, powinieneś o nie odpowiednio dbać, aby zachowały swoje właściwości… I tutaj mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad:
- Zawsze odkładaj gogle, opierając o stronę piankową i z soczewką skierowaną do góry.
- Do czyszczenia modeli bez powłoki Anti-Fog używaj miękkiej szmatki, wody i delikatnego środka myjącego do okularów. Z kolei gogle ze specjalistyczną powłoką wymagają użycia dedykowanego środka i chusteczki z mikrofibry lub mikrofazy. Raczej unikać przecierania ich kawałkiem materiału ze swojej koszulki, czy kurtki.
- Po zejściu ze stoku pozwól goglom dokładnie wyschnąć na powietrzu. Dopiero potem schowaj je do pokrowca. Unikaj suszenia ich bezpośrednio na słońcu czy przy źródle wysokiej temperatury – to może wyraźnie wpłynąć na ich właściwości, np. uszkodzenie powłoki.
- Jeśli nie używasz gogli, to staraj się je przechowywać w dedykowanym etui, pokrowcu lub miękkim woreczku.
Zobacz kolekcję gogli Annox: