Jak wybrać hulajnogę wyczynową? Przewodnik dla początkującego

2019-05-14
Jak wybrać hulajnogę wyczynową? Przewodnik dla początkującego

Jeśli trafiłeś na nasz blog, to znaczy, że jesteś pozytywnym zajawkowiczem, który absolutnie czuje ideę Miejskich Sportów! Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z hulajnogami (już teraz możemy Cię uprzedzić, że będzie warto), to z pewnością masz kilka pytań i nie wiesz, komu je zadać. Od tego właśnie jesteśmy! Jaką hulajnogę wyczynową wybrać? Co powinieneś wziąć pod uwagę? Na co uważać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Hulajnoga wyczynowa – jak wybrać odpowiedni model?

 

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle miałbyś wybierać model wyczynowy, a nie „klasyczny”. Czy na zwykłej hulajnodze możesz robić spektakularne ewolucje? Cóż, pewnie nikt Ci nie zabroni. Jednak musisz pamiętać, że tego typu modele nie powstały w tym celu! Ich zadaniem jest raczej rekreacyjna jazda, ewentualnie przemieszczanie się po zatłoczonym mieście. W takim wypadku dobre dwa kółka zdadzą egzamin, a Ty zaoszczędzisz na paliwie i nerwach. Jednak jeśli chcesz wskoczyć na wyższy poziom, poszaleć na skateparku, czy zrobić widowiskowy bunny hop nad schodami – cóż, tutaj potrzebny Ci będzie odpowiedni sprzęt.

Jaką wybrać hulajnogę wyczynową? Dlaczego warto postawić właśnie na taki model? Różnica tkwi już w samej konstrukcji. Ta jest dużo bardziej wytrzymała. Powinna się również wyróżniać jak najmniejszą ilością elementów i łączeń. Chodzi o to, aby wytrzymywała duże obciążenia, np. przy lądowaniu. Raczej nie chcesz, żeby Twój model rozkraczył się po wykręceniu dobrego barspina na niezłej wysokości! Kolejna rzecz: dobranie swojego modelu do wzrostu. Pamiętaj, że w modelach wyczynowych nie masz możliwości regulowania wysokości. Dlaczego? Tak, jak wspomnieliśmy – chodzi o zredukowanie liczby łączeń. Dzięki temu hulajnoga będzie jak najbardziej trwała.

 

Jak wybrać hulajnogę wyczynową, żeby się „nie nadziać”?

Klasyczny model może być świetnym treningiem i wprawką przed naprawdę wymagającą jazdą. Jednak prawdziwa jazda zaczyna się przy modelu wyczynowym! Jaką hulajnogę wyczynową wybrać, żeby być zadowolonym? Na pewno nie możesz naciąć się na nieuczciwą propozycję – takie można czasem znaleźć w popularnych sieciówkach. Pamiętaj kilka złotych zasad – hulajnoga wyczynowa musi posiadać:

 

  1. Kierownicę obracającą się o 360 stopni – ta musi umożliwić robienie barspina, czy tailwhipa. Nie ma więc mowy o hamulcach, czy okablowaniu. Ma być wyczynowo!
  2. Mniejsze i twardsze kółka – tylko takie kółka zniosą większe przeciążenia, wynikające z lądowania po naprawdę solidnych wyskokach, jednocześnie gwarantując osiąganie odpowiedniej prędkości (np. na rampie).
  3. Odpowiedniej jakości części – tutaj nie ma mowy o półśrodkach i pójściu na łatwiznę. Rdzeń i łożyska muszą być odpowiednio trwałe. Tak, jak sam podest i kierownica.

Hulajnoga wyczynowa – jak wybrać model dla początkującego? Już opowiadamy, jak dobrać hulajnogę, jej wysokość, materiały, wagę, czy system kompresji.

Czym jest hulajnoga wyczynowa?

Hulajnoga wyczynowa jest specjalnie zaprojektowana aby wytrzymać najcięższe próby podczas jazdy. Można na niej skakać, robić tricki i jeździć po skateparku. Od zwykłej hulajnogi różni silę między innymi tym, że nie posiada regulowanej wysokości kierownicy, czy możliwości złożenia ponieważ takie mechanizmy osłabiłyby znacznie jej konstrukcję. Są także cięższe ponieważ ich części są dodatkowo wzmocnione pod kątem wytrzymałości jednak wraz z rozwojem technologii udaje się zbić kolejne gramy aby ułatwić robienie dynamicznych tricków.

Poniżej znajdziecie kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę wybierając hulajnogę wyczynową.


Jaki powinien być rozmiar / wysokość?

Jednym z głównych parametrów, które musimy rozpatrzyć jest rozmiar hulajnogi, który powinien być dopasowany do wzrostu oraz preferencji użytkownika.

Wysokość hulajnóg wyczynowych waha się między 70 kilka a 90 kilka centymetrów. Rozmiar odpowiedni dla nas będzie taki, żeby rączki hulajnogi wypadały mniej więcej na wysokości bioder (między szczytem uda a szczytem biodra), ponieważ musimy mieć odpowiednio dużo miejsca, aby "wyciągnąć" hulajnogę w górę podczas wyskoku. Drugim czynnikiem jest po prostu nasza preferencja, czy wolimy nieco wyższą czy niższą hulajnogę. Zasadniczo wyczynówki będą niższe od hulajnóg uniwersalnych.
 

Materiały

Hulajnogi wyczynowe są wykonane różnych materiałów. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie mając pewność, że nasz sprzęt wytrzyma prawdziwe katowanie na skateparku musimy zadbać o to aby wybrany przez nas model spełniał pewne standardy. Najlepsze modele mają podesty wykonane z aluminium oraz kierownice ze stali, jej stopów bądź aluminium. Takie materiały będą miały przełożenie na niezawodność naszej hulajnogi.


Waga

Waga hulajnóg jest zależna od materiałów, które zostały użyte do jej zbudowania. Podstawowe modele, które są u nas dostępne mają stalowe kierownice. Lepszym wyborem będzie model, który ma kierownicę zrobioną z aluminium ze względu na to, że zestaw także będzie wytrzymały natomiast jego waga znacznie spadnie. Dla przykładu tak samo wyglądający model o podobnych parametrach tylko z aluminiową, a nie stalową kierownicą będzie nawet o pół kilograma lżejszy! Standardowa waga hulajnóg wyczynowych waha się od 3 do 3,6kg. Są jednak modele o większym rozmiarze, które dochodzą do prawie 4kg.


System kompresji

Wśród hulajnóg wyczynowych można zazwyczaj spotkać dwa rodzaje kompresji:
- HIC jest on najprostszy i bardzo łatwy w obsłudze. Sprawia  że hulajnoga jest lekka i trwała. Dzięki niemu wystarczy przykręcić tylko dwie śruby i hulajnoga jest gotowa do jazdy!
- IHC - jest lżejszą wersją systemu kompresji HIC, częściowo wbudowany w widelec. Ten system umożliwia wykonanie szybkiego i płynnego barspina.

Budżet

Wiadomo, że nie każdy chce wydawać od razu fortuny. Trzeba jednak pamiętać, że im wyższa cena tym lepszej jakości hulajnogę możemy kupić. Nie można jednak popadać w skrajność i każdemu polecać najdroższego modelu. Jeśli dopiero zaczynasz możesz zacząć od tańszego modelu. Można także samemu złożyć hulajnogę z dobranymi przez siebie komponentami jednak taki zestaw będzie droższy niż "składak".


Poziom zaawansowania

Praktycznie każda hulajnoga wyczynowa będzie dobra dla początkującego. Jeśli jednak ktoś jest na wyższym poziomie powinieneś wybrać model z droższej półki, który jest bardziej wytrzymały i sprosta najcięższym próbom.


Max obciążenie

Praktycznie każda hulajnoga wyczynowa jest na tyle wytrzymała, że poradzi sobie z osobą o wadze między 50kg, a 100kg dlatego na takim modelu może jeździć zarówno młodszy jak i starszy użytkownik.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixel