Jak zbudowana jest kendama?

2020-09-02
Jak zbudowana jest kendama?
Kendama to tradycyjna znana od wieków japońska zabawka, która od kilkunastu lat ponownie przeżywa swój renesans i zyskuje coraz większą popularność. Na całym świecie przybywa ludzi zajawionych tą grą, dla których jest ona fantastycznym i rozwijającym sposobem na spędzanie wolnego czasu, ponieważ oprócz dostarczania wielu pozytywnych wrażeń, ćwiczy refleks, spostrzegawczość i wytrwałość. Niektórzy gracze osiągają naprawdę imponujące wyniki i opanowują widowiskowe tricki, które prezentują na corocznych zawodach Kendama World Cup odbywających się w Kraju Kwitnącej Wiśni. 

W tym poradniku znajdziecie wszystko to, co należy wiedzieć na temat budowy kendamy na początku swojej przygody z tą grą. Tak więc zaczynajmy! 

Najprościej rzecz ujmując, kendama składa się z dwóch elementów: kena (młotka) i tamy (kuli). 
 

Ken również składa się z dwóch elementów: są to sword (zakończony spikem) i sarado. Na sarado składają się small cup i big cup, używane do łapania tamy oraz string hole, czyli otwór służący do przełożenia i mocowania sznurka (string). Tama to kula z dziurą (hole), dzięki której możemy nabić ją na spike lub balansować na stall pointach. 

Poniżej znajdziecie zdjęcie kendamy z zaznaczeniem wszystkich jej części:

https://en.wikipedia.org/wiki/Kendama#/media/File:Kendama_Parts_Numbered.png
(c) wikipedia.org 

1 - ken (młotek) 
2 - spike (szpikulec) 
3 - big cup
4 - base cup 
5 - small cup 
6 - tama (kula)
7 - hole (otwór) 
8 - string (sznurek)
9 - sarado 
10, 11, 12 - stall pointy 
13 - back end 
14 - string hole (otwór na sznurek) 


Najczęściej do produkcji kendam używa się drewna bukowego lub klonowego. Do pokrycia tamy zazwyczaj wykorzystuje się jeden z dwóch rodzajów farb: sticky paint (jest bardziej lepka i wytrzymała) lub rubber paint

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej i poznać różne rodzaje chwytów kendamy, zapraszamy na kanał KROM Kendama Polska na YouTubie, gdzie znajdziecie filmik “O kendamie słów kilka - czyli wszystko co powinieneś wiedzieć na początek”, zawierający wiele przydatnych informacji.
 
pixel