Czy hulajnoga wyczynowa dla dziecka jest bezpieczna? Poradnik dla rodziców

Każdy sposób, żeby odciągnąć dziecko od ekranu komputera, czy telefonu jest dobry. W Miejskich Sportach mamy absolutnego bzika na punkcie uprawiania sportu na świeżym powietrzu, dlatego tak bardzo cieszy nas widok dzieciaków na hulajnogach wyczynowych! Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy to bezpieczna zabawa. Dziś wyjaśnimy temat krok po kroku w naszym poradniku. Udanej lektury!
Tak, hulajnoga wyczynowa może być bezpieczna!
Sport to zdrowie – tę oczywistą maksymę zna każdy. I każdy wie, że w trakcie ruchu zawsze można zrobić sobie krzywdę. Grając w kosza można wybić palec. Grając w piłkę nożną, możemy skręcić kostkę. Na rowerze możemy się przewrócić i tak dalej… Czy takie myślenie pomaga w zachęcaniu dzieciaków do ruchu na świeżym powietrzu? Raczej nie. Może je jedynie zniechęcić, potęgując w nich uczucie strachu przed rowerem, deskorolką i hulajnogą właśnie. A to właśnie paradoksalnie jazda na hulajnodze wyczynowej dla dzieci jest bezpieczniejsza niż choćby gra w przykładową siatkówkę, w której łatwo o skręcenie kostki przy lądowaniu po wyskoku. Na hulajnodze wyczynowej dziecko ma odpowiednie ochraniacze i kask, więc nawet przy upadku nic mu się nie stanie. No dobra, stanie się – po każdym upadku dziecko będzie uczyć się, że trzeba wstać, zmotywować się i ćwiczyć dalej, żeby być coraz lepszym!
Pamiętaj o zakupieniu odpowiednich ochraniaczy i kasku dla swojej pociechy! Dzięki temu będzie mogła jeździć bez strachu – pozostanie czysta frajda!
Doskonale wiemy, że jako rodzic chcesz chronić swoje dziecko – my również. Jednak nie bez powodu psychologowie dziecięcy zalecają zachęcanie dzieci do uprawiania sportu. Dzięki temu maluchy mogą się wyszaleć, znaleźć pasję, odkryć swoją drogę i przede wszystkim wyrobić w sobie charakter. A uwierz nam, że jazda na hulajnodze wyczynowej nie jest sportem tak ekstremalnym, jak wyobraża sobie każdy rodzic. Pierwszym krokiem dziecka będzie nauka jazdy na płaskim terenie, skręcanie, delikatne podskoki, ewentualnie zjazd po łagodnym wzniesieniu. Dopiero za jakiś czas przyjdzie pierwsza wizyta na skateparku.
Jak dostosować wysokość hulajnogi wyczynowej do wzrostu dziecka?
Żeby jazda na hulajnodze wyczynowej była bezpieczna dla dziecka, musisz dobrać model o odpowiedniej wysokości. Czy to trudne? Nie, zwłaszcza że wiele hulajnóg wyczynowych dla dzieci ma możliwość regulacji wysokości, więc posłuży dziecku naprawdę długo. Żeby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy tabelę rozmiarów:
Nie tylko wysokość hulajnogi wyczynowej jest istotna – również szerokość kierownicy. Szerokość kierownicy powinna być dopasowana do szerokości barków ridera. Tutaj wiele zależy po prostu od wygody użytkownika – jedni wolą szerszy rozstaw, inni węższy. Natomiast warto wiedzieć na przyszłość, że węższa kierownica pozwala na triki bardziej techniczne, a osoby preferujące wysokie skoki preferują kierownice szersze.
Jaka wielkość i twardość kółek?
Znasz już tabelę rozmiarów, wiesz jaka szerokość kierownicy powinna być okej. W takim razie pora obgadać temat kółek – w końcu to one odpowiadają w ogromnej mierze za wygodę i frajdę z jazdy! Zacznijmy od ich wielkości. Na początek musisz wiedzieć, że im większe kółka, tym szybsza jazda. To oczywiście pewnego rodzaju uproszczenie, bo wiele zależy od materiału wykonania kółek, ale dla początkującego dziecka ta wiedza wystarcza na dobór odpowiednich kółek. Najczęściej możesz spotkać rozmiary: 100 mm, 110 mm i 120 mm. Kolejnym elementem jest rdzeń kółek. Zwróć uwagę, czy jest zrobiony z plastiku, aluminium oraz czy jest pełny, czy szprychowy. Plastikowe rdzenie są mniej wytrzymałe i nie gwarantują odpowiedniej wytrzymałości przy skokach i ewolucjach.
A co z twardością kółek hulajnogi dla dziecka? Czy to ma znaczenie? Pewnie, że ma! Twarde kółka są trwalsze i szybsze, gorzej natomiast z przyczepnością. Z kolei kółka miękkie szybciej się zużywają, natomiast są idealne do skateparku ze względu na zwiększoną przyczepność. Warto więc zawczasu zastanowić się, gdzie Twoja pociecha będzie jeździć – w nieco trudniejszym terenie, na nierównej nawierzchni? W takim razie większe kółka to lepszy wybór. A może w skateparku? W takim razie te miękkie zdadzą egzamin.
No i najważniejsze: hulajnogę dla dziecka skonsultuj z maluchem
Najczęstszym błędem przy wyborze hulajnogi wyczynowej dla dziecka jest… brak konsultowania wyboru z dzieckiem. Nawet przy najszczerszych chęciach możemy wybrać model, który po prostu się dziecku nie podoba, albo jest dla niego niewygodny. W takim wypadku dziecko albo zrazi się do sportu po kilku przejażdżkach, albo po prostu się na nas obrazi. I jedna i druga opcja jest średnio zachęcająca, prawda? Co w takim razie radzimy? Zapoznanie się z różnymi hulajnogami wyczynowymi dla dzieci na stronie internetowej. W ten sposób poznamy gust dziecka, pozwolimy się wypowiedzieć i sprawimy mu masę radości.