Czy skateparki są bezpieczne dla dzieci? Sprawdź jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka

2023-08-09
Czy skateparki są bezpieczne dla dzieci? Sprawdź jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka

Skateparki wyrastają w kolejnych miastach i miasteczkach jak grzyby po deszczu. I dobrze, bo dzięki temu dzieci i młodzież mają miejsce, w którym mogą aktywnie spędzać czas. Nie da się ukryć, że dziś młodzież ma ogromny problem z ruchem. W zastraszającym tempie rośnie odsetek dzieci z problemami zdrowotnymi wynikającymi właśnie z braku ruchu. Jednak jako rodzic pewnie martwisz się, że skatepark jest zbyt niebezpiecznym miejscem. Czy na pewno? Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować? Przeczytaj nasz artykuł!

 

Dlaczego warto zabierać dziecko na skatepark?

Odnosisz wrażenie, że Twoje dziecko również za mało się rusza? W takim razie skatepark może być kapitalnym rozwiązaniem! To miejsce, które może dostarczyć odpowiednią dawkę adrenaliny, a nie jakieś nudne zajęcia - a to dzieci lubią. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa zabawa, czy rozwijanie pasji na skateparku jest absolutnie dla każdego. Tutaj możesz zachęcić swoje dziecko, sięgając po:

Każdy z tych sportów nie tylko dostarczy dziecku dobrej zabawy, ale także pomoże zadbać o zdrowie malucha. Jak? Jazda na desce, rolkach lub hulajnodze to aktywność fizyczna, która angażuje wiele grup mięśniowych. Dziecko będzie spędzać czas na świeżym powietrzu, poprawiać wydolność fizyczną, równowagę, koordynację i siłę mięśni. Z doświadczenia wiemy, że lepiej na dzieci i młodzież działa zachęcanie do sportu przez podsuwanie im pomysłów. Powiedzenie „idź na dwór i czymś się zajmij” poskutkuje tylko tym, że dziecko owszem, może i wyjdzie, ale z telefonem w ręku. Co innego, jeśli będzie miało pod pachą deskorolkę, czy rolki!

 

Zabieranie dziecka na skatepark to szereg korzyści:

 • Wzmacnianie umiejętności motorycznych - korzystanie z deski na skateparku, czy rolek rozwija umiejętności motoryczne, takie jak równowaga, koordynacja ruchowa i reakcja. To doskonały sposób na rozwijanie zdolności psychofizycznych u dzieci.
 • Rozwijanie pewności siebie - pokonywanie własnych ograniczeń i opanowywanie nowych umiejętności w jeździe na desce czy rolkach przyczynia się do wzrostu pewności siebie u dziecka. To poczucie osiągnięcia i poprawy umiejętności wpływa pozytywnie na samoocenę.
 • Nauczanie wytrwałości - nauka jazdy na desce lub rolkach wymaga czasu i wytrwałości. Dziecko uczy się, że poprzez regularne ćwiczenia i praktykę osiąga postępy, co przekłada się na inne aspekty życia.
 • Kreatywność i wyobraźnia - skateparki oferują różnorodne przeszkody i elementy, co pozwala dziecku na rozwijanie swojej kreatywności i wyobraźni w tworzeniu nowych trików i kombinacji.
 • Nowe znajomości -skateparki są miejscem spotkań dla różnych ludzi, którzy podzielają wspólną pasję. Dziecko może nawiązywać nowe przyjaźnie i uczyć się od innych surferów.
 • Zajęcie czasu wolnego - jazda na desce czy rolkach na skateparku stanowi ciekawą i aktywną formę spędzania czasu wolnego dla dzieci. Jest to doskonała alternatywa do spędzania czasu przed ekranem.
 • Zdrowa rywalizacja - na skateparkach często można zaobserwować zdrową rywalizację między użytkownikami. Dziecko może uczestniczyć w współzawodnictwie i uczyć się, jak radzić sobie z porażkami oraz cieszyć się z sukcesów.

 

Czy skatepark jest bezpiecznym miejscem dla dziecka?

Okej, napisaliśmy co nieco na temat zalet zabierania dziecka na skatepark. Jednak jako rodzic na pewno martwisz się, czy to bezpieczne miejsce. Nasza odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem, że będzie się z niego korzystać zgodnie z przeznaczeniem. Koniecznie zadbaj o odpowiednie ochraniacze dla dziecka i kask dla dziecka. Maluch grymasi? To pokaż mu na YouTube, jak na skateparku jeżdżą mistrzowie, jak Tony Hawk. Oni wszyscy mają ochraniacze i kaski! To absolutna podstawa. Oprócz tego zwróć uwagę na takie rzeczy, jak:

 1. Odpowiedni wiek i umiejętności - upewnij się, że twoje dziecko jest odpowiedniego wieku i ma wystarczające umiejętności do korzystania z skateparku. Niektóre skateparki mają zalecenia dotyczące minimalnego wieku użytkowników lub poziomu zaawansowania, więc warto je przeczytać.
 2. Odpowiedni sprzęt - upewnij się, że twoje dziecko ma odpowiedni sprzęt ochronny, jak kask, ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Właściwe używanie sprzętu ochronnego może znacznie zmniejszyć ryzyko urazów. Do tego zapewnij mu bezpieczną deskorolkę, czy hulajnogę od sprawdzonej marki. Najtańsze propozycje z supermarketu mogą się łatwo zniszczyć w trakcie jazdy.
 3. Zachowanie zasad - naucz dziecko, jakie zachowanie jest odpowiednie na skateparku. Należy unikać narażania innych osób na niebezpieczeństwo lub kolizje. Pamiętaj, że skateparki to miejsce dla wielu różnych użytkowników - deskorolkarzy, rowerzystów, rolkarzy itp. Wszyscy powinni szanować przestrzeń i innych użytkowników.
 4. Poznaj skatepark - przed pierwszą wizytą w skateparku warto razem z dzieckiem go odwiedzić i zapoznać się z różnymi elementami. Obejrzyjcie, jak inni użytkownicy korzystają z parku i jakie są najbezpieczniejsze obszary. Dziś wszystkie poradniki znajdziesz na YouTube.
 5. Uważaj na dzieci młodsze - jeśli twoje dziecko jest młodsze i ma mniej doświadczenia, upewnij się, że korzysta z odpowiednich sekcji skateparku. Unikaj obszarów przeznaczonych dla zaawansowanych użytkowników, które mogą być bardziej niebezpieczne dla początkujących.

Na koniec uwaga nieco mniej związana z bezpieczeństwem. Po prostu pamiętaj o tym, aby chwalić postępy i osiągnięcia dziecka podczas nauki jazdy na desce lub rolkach. Pozytywny feedback zwiększa motywację i uczyni doświadczenie bardziej pozytywnym. Do tego zachęci dziecko do uprawiania sportu!

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Jart Deskorolka Skatepark Classic 7.6"Jart

Jart Deskorolka Skatepark Classic 7.6"Jart

375,20 zł brutto/1szt.Cena regularna 469,00 zł brutto/1szt.
pixel