Czym się różni yoyo dla początkujących od yoyo dla zaawansowanych?

2022-11-23
Czym się różni yoyo dla początkujących od yoyo dla zaawansowanych?

Jeśli ktoś kiedyś pomyślał, że yoyo szybko wyjdzie z mody… to nie mógł się bardziej mylić! Ta zajawka jest dziś pełnoprawnym sportem, a zawody freestyle przyciągają ogromną publikę. Do tego najlepsi zawodnicy mogą liczyć na niezłe sumy z wygranych mistrzostw. Też chcesz zacząć, ale póki co jesteś zielony? Chcesz zaczerpnąć trochę wiedzy? Nie wiesz, jakie yoyo wybrać na początek? No i przede wszystkim: czym się różni yoyo dla początkujących od yoyo dla zaawansowanych? Sprawdź nasz najnowszy artykuł, to dowiesz się wszystkiego!

Dlaczego wybór odpowiedniego yoyo jest tak ważny?

Pewnie kojarzysz yoyo jako mało skomplikowaną zabawkę, która opiera się na prostym mechanizmie i topornym designie? Te lata już dawno się skończyły! Dzisiejsze yoya przypominają często małe dzieła sztuki, a ich jakość robi wrażenie. Oczywiście poszczególne modele potrafią się między sobą różnić w znaczącym stopniu. Żeby nieco uprościć sprawę, lubimy dzielić je na te dla prosów i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z yoyo. Jeśli czytasz nasz artykuł, to pewnie zaliczasz się do tej drugiej grupy. Gratulujemy - na pewno wkręcisz się w dobrą zabawę! Najważniejsze jest to, abyś się nie zraził. A tak może być, jeśli dobierzesz złe yoyo.

Wyobraź sobie taką sytuację: kupujesz swoje pierwsze yoyo dla prosa. Ma genialny design, przeczytałeś, że zastosowano w nim szerokie łożysko, całość wykonana jest z metalu. Nic, tylko zaczynać machanie jojo. Puszczasz je więc, yoyo kręci się przy ziemi i… tyle. Nic się nie dzieje. Pociągnięcie nadgarstkiem nie sprawia, że wraca do dłoni. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu przeskoczyłeś pewien etap nauki. Yoyo dla zaawansowanych wymaga tego, aby do powrotu użyć triku zwanego bind. Opanowanie go wymaga nieco wprawy - warto więc zacząć od podstawowego modelu, który jest responsywny, czyli wraca do dłoni po wykonaniu prostego ruchu nadgarstkiem.

Chcesz zobaczyć, jak z profesjonalnym yoyo wymiatają zawodowcy? W takim razie zobacz nasze wideo, na którym Julian Rosa, czyli Mistrz Polski w yoyo, pokazuje najwyższy poziom gry:

 

Yoyo dla początkujących a yoyo dla zaawansowanych

Wokół jojek narosło wiele mitów. Najwięksi puryści zawsze będą twierdzić, że szeroki typ łożyska jest najlepszy. Jedni powiedzą, że model dla początkujących jedynie ogranicza i lepiej od razu startować od czegoś bardziej wymagającego - tak jest chyba w każdym sporcie, prawda? Wyrób sobie więc własne zdanie na podstawie naszego zestawienia:

  1. Yoyo dla początkujących - zacznijmy od samej konstrukcji. W modelach dla początkujących stosuje się łożysko wąskie, dzięki czemu yoyo jest responsywne. Co to znaczy? Że jak je wyrzucisz z dłoni i yoyo będzie kręcić się na dole, wchodząc w sleepera, to wystarczy, że pociągniesz nadgarstkiem, żeby wróciło do Twojej dłoni. Kolejna istotna kwestia to materiał wykonania, najczęściej plastikowy, żeby zmniejszyć koszt yoyo. Oczywiście cenieni producenci stosują plastik dobrej klasy, który również jest trwały, jednak wiadomo, że zawsze będzie nieco gorszy od metalu.
  2. Yoyo dla zaawansowanych - podstawowa różnica to łożysko. Modele dla prosów posiadają szerokie łożysko, przez które yoyo nie jest responsywne. Pociągnięcie nadgarstkiem, aby yoyo wróciło do dłoni, nie wystarczy. Musisz wykonać trik o nazwie bind, który jednocześnie staje się pierwszym trikiem, od którego rozpoczniesz naukę. Opanowanie jego podstawowej wersji zajmie Ci jeden wieczór, więc możesz spokojnie od razu kupić jojo z szerokim łożyskiem. Generalnie chodzi o to, aby profesjonalne yoyo umożliwiało wykonywanie złożonych trików. Do tego różni się materiałem wykonania, najczęściej jest to aluminium lub metal. Wiadomo, że takie joja są droższe w produkcji, zwłaszcza że wymagają większej staranności. Dobre jojo metalowe jest wycinane z najwyższą precyzją na specjalnych maszynach, co ma wpływ na odpowiednie wyważenie i osiąganie bardzo długich czasów kręcenia się jojo. Stąd też bierze się cena.

Sam widzisz, że różnica jest zasadnicza, a wybór danego yoyo będzie determinował sposób treningu i początek Twojej przygody.

Jak zacząć machanie yoyo?

Pamiętaj: każdy kiedyś zaczynał. Nie ważne, czy chodzi o Tony’ego Hawka, Roberta Kubicę, Ryana Shecklera, czy wspomnianego Juliana Rosę. Przy odpowiedniej determinacji i samozaparciu uda się Ci się osiągnąć wymarzony poziom w swojej dziedzinie. Jeśli chodzi o yoyo to wybrany model albo Ci to ułatwi, albo utrudni. Jeśli chcesz dopiero sprawdzić swoją zajawkę, to sugerujemy najbardziej popularny model dla początkujących, czyli YoyoFactory ONE, który posiada 2 łożyska. Do tego jego uniwersalna średnica 52mm pasuje do każdej dłoni. W tym wypadku szybko przekonasz się, czy yoyo Cię jara na poważnie.

Naszą główną rekomendacją na początek będzie jednak YoyoFactory Arrow, które również posiada dwa łożyska w zestawie oraz zapasowy sznurek. Jest nowszym modelem niż ONE, ale posiada dużo lepszy kształt. Jest większe, wykonane z lepszego materiału, a jego kształt pozwoli Ci na wygodne wykonywanie szerokiego spektrum trików. 

A co proponujemy osobom, które chcą zacząć od najwyższej półki? Absolutnym kozakiem, uznanym przez najlepszych graczy na świecie, jest model YoYoFactory Shutter, sygnowany nazwiskiem wielkiego mistrza Gentry’ego Steina. To yoyo nieresponsywne, które nadaje się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych zawodników. Dzięki niemu wskoczysz na najwyższy poziom, uzyskując szybkość, moc i kontrolę nad swoim yoyo! Naszym zdaniem ten model sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Łożysko w tym modelu to łożysko Center trac - specjalnie wyprofilowane dla lepszego ustawienia sznurka.

Więcej o samych yoyach usłyszysz w jednym z naszych filmów: 

Koniecznie go obczaj i daj znać, jakie yoyo Ty wybrałeś!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel