Dlaczego warto jeździć na rolkach? Sprawdź!

2022-12-29
Dlaczego warto jeździć na rolkach? Sprawdź!

Rolki to kapitalny sport, który może uprawiać niemal każdy. Sami często widzimy na skateparku dorosłych w zaawansowanym wieku, ale też najmłodsze dzieci. Rolki zdecydowanie łączą pokolenia! Trudno się dziwić – to doskonała zabawa, ale też szereg korzyści zdrowotnych, zaczynając od wyrzeźbienia mięśni, aż po poprawę kondycji i wydolności. Przeczytaj więcej na ten temat!

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Najprostsza odpowiedź brzmi: ponieważ to wielka frajda! Jednak zalet jest oczywiście dużo więcej. Zalety jazdy na rolkach nie sprowadzają się tylko do korzyści zdrowotnych – ten sport, oprócz tego, że wzmacnia ciało, jest doskonałą formą relaksu i sposobem na aktywne spędzanie czasu. Sam przyznaj: ile czasu spędzasz w pracy, czy po prostu w domu, przed komputerem? Możesz nam wierzyć, że wyjście na rolki doda Ci energii i poprawi samopoczucie!

 

Zastanawiasz się, dlaczego warto jeździć na rolkach? Oto kilka powodów:

  1. Skutecznie spalisz zbędne kalorie – w czasie godziny jazdy na rolkach można spalić do 700 kcal. Regularne treningi, 2-3 razy w tygodniu, pozwalają na szybką utratę kilogramów, pozwalając Ci zachować szczupłą, zdrową sylwetkę! Pamiętaj, że aby proces spalania tłuszczu zachodził efektywnie (tętno powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego, czyli mniej więcej 130 uderzeń na minutę).
  2. Nie obciążysz stawów – jazda na rolkach ma tę przewagę nad bieganiem, że nie obciąża stawów w tak dużym stopniu. Ruch jest płynny, nie wymaga nagłych zrywów, co sprawia, że kolana i kręgosłup nie są tak narażone na przeciążenia, jak w trakcie biegu. Właśnie dlatego rolki poleca się również osobom, które nie powinny obciążać stawów, np. osobom zmagającym się z otyłością, czy nieco starszym.
  3. Wzmocnisz serce – jazda na rolkach to doskonały trening kardio. Regularna jazda na rolkach pozwoli Ci wzmocnić serce, wpływając pozytywnie na cały układ krążenia. Silne serce lepiej pompuje krew i efektywniej dostarcza tlen do wszystkich tkanek organizmu. Dzięki temu mniej się męczymy i mamy więcej energii.
  4. Wzmocnisz mięśnie nóg i pośladków – musisz wiedzieć, że w trakcie jazdy na rolkach pracują wszystkie duże grupy mięśniowe. Oczywiście najintensywniej zaangażowane są mięśnie nóg oraz pośladków. Jeśli więc chcesz je wzmocnić i wyrzeźbić, to kapitalnie trafiłeś. Warto podkreślić, że rolki to doskonały sport dla kobiet, które chcą wysmuklić uda, łydki i nadać jędrność pośladkom.
  5. Poprawisz koordynację ruchową – jazda na rolkach ma tę zaletę, że wymaga od użytkownika balansu i koordynacji. Oczywiście to da się wyćwiczyć! Rolki wyrabiają poczucie równowagi i rozwijają koordynację ruchową, która przydaje się nie tylko w sportach, lecz także w życiu codziennym.
  6. Dotlenisz organizm – wychodząc na rolki, dodatkowo się dotlenisz, czego nie można powiedzieć o ćwiczeniach w zamkniętych pomieszczeniach. Do tego, ogarniając ciekawe trasy, po prostu zapewnisz sobie ciekawą wycieczkę!
  7. Odprężysz się i zredukujesz stres – zaletą rolek jest również to, że sama jazda jest bardzo przyjemna. Możesz być pewien, że po trudnym dniu w pracy, szkole, czy na uczelni przejażdżka pozwoli Ci się odprężyć i zredukować stres. Wtedy poczujesz się świeższy i gotowy do działania!

Sam widzisz, że jazda na rolkach przynosi doskonałe efekty!

Jazda na rolkach dla dzieci – zalety

Znasz to powiedzenie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie...”? Jest w nim wiele prawdy. Badania pokazują, że osoby, które w dzieciństwie uprawiały sport, czy po prostu regularnie zażywały ruchu, mają dużo mniej poważnych problemów zdrowotnych. Do najczęstszych należą otyłość, problemy z krążeniem, z sercem, czy z wysokim cholesterolem. Warto więc zachęcać nasze pociechy do ruchu od najmłodszych lat. Wtedy nie tylko będą się prawidłowo rozwijać, ale także złapią bakcyla na resztę życia. Do tego podniesie się ich świadomość na temat zdrowego stylu życia. Tutaj jazda na rolkach dla dzieci sprawdza się doskonale.

Rolki są dla dzieci na tyle atrakcyjne, że potrafią skutecznie zachęcić do ruchu nawet największych pasjonatów komputera, czy małych telemaniaków. Możesz nam wierzyć, że przy odrobinie zachęty i dobrej woli dziecko szybko przekona się, że ruch na świeżym powietrzu może być świetną zabawą i to z korzyścią dla zdrowia. W przypadku dzieci, jak i dorosłych jazda na rolkach wzmacnia układ krążenia, dotlenia organizm, a to wszystko sprawia, że mamy więcej energii. Jednocześnie pozwala maluchom się wyszaleć, co jest dla nich szczególnie ważne w okresie dorastania. Ponadto, doskonale wzmacnia mięśnie całego ciała – w szczególności nóg i pośladków oraz poprawia koordynację ruchową i refleks. Do tego jazda na rolkach może być świetną zabawą dla całej rodziny, jeśli wybierzecie się na lokalny skatepark razem!

Kto może jeździć na rolkach?

Najlepsze jest to, że na rolkach może jeździć niemal każdy! Jazdę na rolkach cechuje minimalna ilość przeciwwskazań. Mogą więc jeździć zarówno dzieci, jak i dorośli, nawet Ci w zaawansowanym wieku. Nikt nie mówi przecież o jeździe wyczynowej, czy wysokich skokach na rampach – można uprawiać ten sport czysto rekreacyjnie. Jazda na rolkach zaliczana jest do sportów o najmniejszym ryzyku kontuzji, jednak przed wyjazdem w ruchliwe miejsca, należy dobrze opanować technikę poruszania się. Możesz być jednak pewien, że dość szybko opanujesz podstawy, jak ruszanie, hamowanie, czy skręty. Do tego sama nauka należy do bardzo przyjemnych… Zwłaszcza że będziesz jeździć na świeżym powietrzu, dotleniając cały organizm.

Pamiętaj jednak, że choć ryzyko poważniejszej kontuzji jest niewielkie, to zawsze istnieje – temu jednak zaradzą dobrej jakości ochraniacze i kask. Dzięki nim nie tylko unikniesz obrażeń po upadku, ale też po prostu poczujesz się pewniej w trakcie jazdy – to naprawdę ważne dla początkujących. Co ciekawe, rolki stanowią idealną alternatywę dla osób, które nie powinny biegać, ponieważ przeciwwskazaniem są problemy ze stawami. W przypadku jazdy na rolkach nie ma tego problemu, ponieważ jazda nie obciąża stawów w tak dużym stopniu, jak bieganie.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel