Gry zręcznościowe na świeżym powietrzu. Wielki przegląd Miejskich Sportów!

2023-03-22
Gry zręcznościowe na świeżym powietrzu. Wielki przegląd Miejskich Sportów!

Lubisz gry zręcznościowe na świeżym powietrzu? A może szukasz nowego hobby, w którym mógłbyś rozwijać swój skill? Szukasz zainteresowania dla swojego dziecka, które mogłoby odciągnąć je od ekranu komputera, czy telefonu? Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to najnowszy przegląd Miejskich Sportów jest dla Ciebie! Zapraszamy do lektury!

Kendama, czyli królowa gier zręcznościowych!

Kendama – na czym polega? Zamierzenie jest proste. Chodzi o to, żeby nabić drewnianą kulę (tamę) na szpikulec (spike). Kulka przymocowana jest do zabawki sznurkiem. Brzmi bardzo prosto? Może i brzmi, ale nie jest to zadanie łatwe! Zawodnik musi wykazać się niebywałą zręcznością, szybkim reagowaniem i ogólną sprawnością. Gdy to opanuje, przed nim otworem stają kolejne triki. A te są naprawdę efektowne, co możesz sprawdzić na tym filmie:

 

Wygląda imponująco? Cóż, wymaksowanie swojego skilla z kendamą jest naprawdę wymagające. Jednocześnie ta gra zręcznościowa uczy cierpliwości, pokory i dążenia do celu. Do tego poprawia refleks – sami po sobie widzimy, że jesteśmy dużo szybsi i… szybciej myślimy, od kiedy zaczęliśmy trenować z kendamą. Ta japońska gra zręcznościowa od lat podbija świat. I prawda jest taka, że będzie coraz popularniejsza. Zwłaszcza że same modele kendam przypominają dziś dzieła sztuki. To wysoka jakość wykonania, idealnie wyszlifowane drewno oraz design, który przyciąga wzrok i zachęca do zabawy zręcznościowej.

Możesz więc być pewien, że tą zabawką przyciągniesz uwagę swojego dziecka. Zwłaszcza że sama kendama jest naprawdę bezpieczna, a rozwijanie swoich umiejętności przynosi ogromną satysfakcję. Zresztą o skali popularności tego sportu może świadczyć fakt, że w 1979 roku odbył się pierwszy w historii ogólnokrajowy turniej kendamy – oczywiście w Japonii. W 2014 roku z kolei odbył się pierwszy „Puchar Świata Kendama”, który przyciągnął zawodników z całego świata. Od tamtego czasu turniej odbywa się co roku.

Yoyo – gra zręcznościowa, którą zna każdy!

O zabawce yoyo słyszał chyba każdy. To niezwykle popularna gra zręcznościowa, jednak trzeba od razu podkreślić, że dzisiejsze modele yoyo biją na głowę swoje odpowiedniki sprzed lat! Czym się różnią? Przede wszystkim jakością wykonania. To już nie są plastikowe zabawki najniższej klasy, które przy pierwszym upadku roztrzaskują się o podłogę. Co powiesz na metalowe yoyo ze stalowymi obręczami, których ruch obrotowy podczas opuszczania yoyo stabilizuje je, i ułatwiają początkującym graczom kontrolę nad pionową pozycją yoya na sznurku? Z kolei graczom bardziej wtajemniczonym zapewnia konsekwentną ciągłość w jakości wykonywanych tricków. Brzmi kosmicznie?

Oczywiście możesz wybrać model dla początkujących, jak i zaawansowanych. Te różnią się (poza materiałem wykonania) również responsywnością. Modele responsywne są tak skonstruowane, żeby yoyo po opuszczeniu na sznurku i prostym ruchu palcem, wracało do dłoni niejako samo. Yoyo nieresponsywne to model bardziej dla zaawansowanego zawodnika – w tym przypadku po opuszczeniu yoyo trzeba wykonać podstawowy trik, tzw. bind, po którym yoyo wraca do dłoni. Nie jest to trudne – nauka tego podstawowego triku powinna zająć jeden wieczór. Dla kogo jest zabawa z yoyo? Ta gra zręcznościowa jest dla każdego! Możesz kupić yoyo swojemu dziecku, znajomemu, rodzeństwu, czy dla samego siebie. O tym, jak efektowne triki można wykonywać z yoyo, możesz się łatwo przekonać:

 

Frisbee – gra zręcznościowa ze znajomymi

Z czym kojarzy Ci się frisbee? Z pewnością z dobrą zabawą na świeżym powietrzu – w parku, czy na plaży. To absolutnie kapitalna gra zręcznościowa, do której wystarczy dysk frisbee o określonej średnicy (ok. 25 cm). Dyski występują w wielu odmianach – różnią się przede wszystkim parametrami użytkowymi jak chociażby ciężarem, czy twardością. Wszystko to przekłada się na lot dysku, który (umiejętnie rzucony) może pokonać dystans kilkudziesięciu, a nawet kilkuset metrów! Możesz nim rzucać rekreacyjnie, po prostu podając dysk ze znajomymi, lub grać w jedną z wielu gier. Jakich? Choćby:

  • Freestyle frisbee – sport ten polega na wykonywaniu różnego rodzaju trików z dyskiem. Te oczywiście są najróżniejsze, przykładami mogą być: umieszczenie dysku na palcu (przypomina to kręcenie piłką do koszykówki), przerzucanie go przez siebie, czy wyrzucanie dysku, by następnie efektownie go złapać. Oczywiście repertuar zagrań jest naprawdę szeroki i wymaga solidnego treningu!
  • Ultimate frisbee – to gra zespołowa, której celem jest dotarcie z dyskiem do tak zwanych stref punktowych. Skojarzenie z rugby? Coś w tym jest! Gra odbywa się na boisku o wymiarach 100x37 metrów, a gracze dzielą się na dwie drużyny, wymieniając między sobą dysk do momentu, aż przedostaną się do strefy punktowej bądź stracą go na rzecz przeciwników. To niezwykle efektowna gra, polecamy obejrzenie jednego z filmów na YouTube!
  • Dog frisbee – odmiana frisbee, która polega na współpracy zawodnika z psem. Dysk rzucany jest na różne sposoby, a zadaniem psa jest złapanie go w locie. Sama dyscyplina ma wiele odmian i przypomina nieco freestyle. Kapitalny sposób na zacieśnienie więzi ze swoim pupilem!

Fingerboard – zabawa zręcznościowa dla zajawkowiczów!

Jesteś miłośnikiem jazdy na desce, ale z różnych powodów nie możesz lub nie chcesz jeździć na prawdziwej? A może za oknem nie ma pogody? Bez obaw – możesz uprawiać fingerboard! Fingerboard to miniaturowa deskorolka, którą steruje się palcami. Na fingerboardzie można wykonywać te same triki, co na zwykłej deskorolce – oczywiście również wymaga to ogromnej wprawy i skilla. O tym, jak widowiskowy może być to sport, przekonasz się, oglądając jeden z dostępnych filmów:

Wygląda naprawdę imponująco? Cóż, fingerboard to świetna zajawka, która wkręca nie tylko dzieci, ale też dorosłych, którzy przed laty zachwycali się ewolucjami absolutnego guru jazdy na desce, czyli Tony’ego Hawka. A może zagrywałeś się w popularną serię gier wideo „Tony Hawk”? W takim razie miniaturowa deska, na której będziesz mógł ćwiczyć wysokie ollie przez przeszkody, manuale, kickflipy, czy slajdy, to coś dla Ciebie!

Kostka rubika – gra zręcznościowa i logiczna

O kostce Rubika słyszał niemal każdy. To zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku, a w 1976 roku skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Niewiele osób wie, ale sam wynalazca kostki, czy wspomniany Ernő Rubik po raz pierwszy układał kostkę... przez miesiąc!. Do Polski zabawka trafiła w 1980 roku i od tamtej pory jest coraz popularniejsza.

Układanie kostki na czas wymaga nie tylko myślenia, ale też sporej zręczności palców – dlatego układanie kostki Rubika zalicza się często do gier zręcznościowych. Tak jest np. w odmianie speedcubing, w której zawodnicy układają kostki Rubika w absurdalnie szybkim tempie! Możesz podpatrzeć to na YouTubie. Na nas zrobiło to gigantyczne wrażenie, dlatego sami postanowiliśmy nieco podszkolić się w układaniu kostki. Zaletą gry jest niski próg wejścia – musisz jedynie kupić zabawkę i praktycznie od razu możesz zabierać się do zabawy. Do tego kostkę Rubika można układać w absolutnie każdym wieku. Ta zabawa nikogo nie wyklucza, a ułożenie kostki daje nieopisaną frajdę i rozwija wyobraźnię, myślenie przestrzenne i logiczne. Koniecznie sam się przekonaj!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel