Historia Skateboardingu (Deskorolki)

2018-03-26
Historia Skateboardingu (Deskorolki)

W USA chyba najlepszym sposobem na wymyślenie czegoś nowego jest nuda. Dzięki niej swoje początki miały różne sporty deskowe. Nie inaczej było z deskorolką! Skateboarding narodził prawdopodobnie w okolicach lat 50-tych w Californii jako lekarstwo na bezwietrzne dni. Znudzeni surferzy brakiem warunków do pływania wzięli kawałek deski i przyczepili do niej kółka zdemontowane od wrotek. Jak każdy wynalazek przeszedł on długą drogę zanim stał się czym jest teraz. Pierwsze deski miały jedną zasadniczą wadę - nie posiadały trucków, które pozwalały na skręcanie, więc na deskorolkach jeżdżono tylko do przodu.

Lata 60’

Wtedy zaczął się prawdziwy boom na deskorolkę. Powstawało coraz więcej firm produkujących deskorolki oraz pojawiły się pierwsze eventy w Downhill Slalomie czy Freestyle’u. Niestety z niewiadomych przyczyn ten sport nagle umarł prawdopodobnie dlatego, że był niebezpieczny.

 

Lata 70’

Po paru latach posuchy przyszedł moment, który zmienił wszystko. Po wynalezieniu kół stworzonych z poliuretanu deskorolka zaczęła się odradzać. W 1975 r. na jednym z festiwali team “Zephyr” pokazał jak bardzo widowiskowa i fascynująca jest to dyscyplina. W tych latach swoje narodziny miał jeden z podstawowych dziś tricków - ollie (podskok), który został zaprezentowany po raz pierwszy w 1978 r. przez Alana Gelfanda. To od jego ksywki wzięła się nazwa tej ewolucji. Od tego momentu nic już nie było takie samo jak wcześniej. Ollie dało nowe możliwości i na skateparkach jazda stała się jeszcze bardziej efektowna. Popularność oraz show jakie dawali deskorolkowcy sprawiło, że zaczęli pojawiać się oni często u boku gwiazd rocka.

Lata 80’

Deskorolka zdobywała z roku na rok coraz większą popularność. Szał na tą dyscyplinę doprowadził do tego, że niektórzy zaczęli budować rampy nawet na swoich podwórkach. Nie zawsze podobało się to lokalnym firmom budowlanym gdyż często jako budulec służyły ich materiały. Poza skateparkami tak naprawdę skaterzy zaczęli traktować całe miasto jako jeden wielki obiekt do katowania tricków - schody, rurki czy podjazdy. Oprócz ciągłego dążenia do ulepszania deski jedną z rzeczy, która miała wpływ na rozwój skateboardingu był wynalazek firmy JVC. To oni stworzyli kasetę VHS, której pewnie wielu młodych ludzi już nie pamięta. Dzięki niej po 1976 roku można było ujrzeć deskorolkowe edity na własnym odtwarzaczu. Nośnik ten spowodował, że skateboarding na najwyższym poziomie był dostępny od teraz na całym świecie! W latach 80-tych swoje początki stawiał także Tony Hawk, legenda skateboardingu. Już jako 14-latek wygrał swoje pierwsze zawody.

Lata 90’

W 1995 roku nastąpił kolejny przełom. Telewizja ESPN zorganizowała pierwszą w historii imprezę X-Games znaną jako Igrzyska sportów ekstremalnych. Skateboarding wszedł wtedy do mainstreamu. 3 lata później Tony Hawk podpisał umowę z firmą activision, która stworzyła legendarną serię gier komputerowych - od teraz wykonywanie niemożliwych ewolucji było dostępne dla każdego w wirtualnym świecie. W 1999 ta sama osoba dokonała niemożliwego. Tony Hawk jako pierwsza osoba w historii obróciła się w powietrzu o 900 stopni wykonując 2,5 obrotu na deskorolce.