Jak ćwiczyć na trickboardzie? Dlaczego warto to robić?
Trickboard to coraz popularniejszy wybór dla wielu osób - zarówno profesjonalnych sportowców, jak i zajawkowiczów. Dlaczego? Cóż, zalet jest kilka: prostota działania, niewielki rozmiar (możesz schować trickboard w szafie lub wsadzić do plecaka) i przede wszystkim doskonałe efekty! Jak ćwiczyć równowagę? Jak ćwiczyć na trickboardzie? Dlaczego warto to robić? Koniecznie obczaj nasz najnowszy artykuł!
Dlaczego warto ćwiczyć równowagę?
Sam przyznaj: cała masa sportów wymaga doskonałej koordynacji oraz równowagi. Możemy tutaj wymienić choćby:
- jazdę na desce (klasycznej, ale też na longboardzie),
- jazdę na snowboardzie,
- jazdę na nartach,
- wspinaczka,
- sporty i sztuki walki (boks, muay thai, kung-fu),
- sporty indywidualne (choćby tenis, czy squash),
- czy sporty drużynowe (koszykówka, siatkówka itp.).
A wymieniliśmy tak naprawdę kilka pomysłów, które w pierwszej kolejności przychodzą do głowy. Tak naprawdę mało który sport nie wymaga od użytkownika równowagi, balansu oraz koordynacji nerwowo-mięśniowej. To absolutna podstawa. A to nie wszystko. Dlaczego warto ćwiczyć równowagę? Ponieważ regularne ćwiczenia na równowagę nie tylko poprawiają koordynację ruchową, ale także wzmacniają mięśnie głębokie. To niezwykle ważne, ponieważ mięśnie te odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej postawy oraz zapobieganie urazom. Mówiąc krótko: im lepsza równowaga mięśniowa tym mniejsze ryzyko kontuzji i przeciążeń. Właśnie dlatego profesjonalni sportowcy tak chętnie wykonują ćwiczenia na trickboardzie!
Więcej o tym, jaki trickboard wybrać, dowiesz się z naszego filmu:
Dlaczego warto ćwiczyć na trickboardzie?
Ćwiczenie równowagi jest ważne – to już ustaliliśmy. Ale pewnie wciąż w głowie siedzi Ci pytanie: „Okej, ale dlaczego mam ćwiczyć na trickboardzie? Co za różnica?”. Cóż, trickboard, poza wygodą użytkowania, wszechstronnością, niewielkimi rozmiarami oraz świetnym designem (przykładem mogą być trickboardy z Miejskich Sportów) również:
- poprawia czucie głębokie - codzienne ćwiczenia z wałkiem znacznie przyczyniają się do pogłębienia propriocepcji, czyli odczuwania własnego ciała bez patrzenia na nie. Dzięki temu trickboard jest szczególnie przydatnym narzędziem rehabilitacyjnym dla osób z zaburzeniami czucia głębokiego,
- świetnie wspomaga dietę - ćwiczenia na trickboardzie pomagają zredukować nadmiar niechcianego tłuszczu,
- wspomaga trening motoryczny - balans na desce to podstawa ćwiczeń dla akrobatów i gimnastyków, ale też riderów,
- może zastąpić ćwiczenia korekcyjne - trickboardy to doskonały wybór do ćwiczeń dla dzieci, u których zmysł równowagi rozwija się nieprawidłowo,
- zwiększa odporność na kontuzję - na trickboardzie wzmocnisz stawy, również staw skokowy, dzięki czemu będziesz mniej podatny na skręcenia, wybicia lub złamania.
I jak, dalej zastanawiasz się, po co ćwiczyć na trickboardzie? Bo my nie mamy żadnych wątpliwości! Warto również odnotować, że war na trickboardzie można ćwiczyć również poza sezonem, przygotowując się do kolejnego. Przykład? W zimę na desce nie pojeździsz - tak, jak latem nie poszusujesz na ściegu (przynajmniej w Polsce). Nie trać więc wtedy czasu i ćwicz nadal, poprawiając balans i wzmacniając swoje mięśnie głębokie. To doskonale przygotuje Cię na kolejny sezon!
Jak ćwiczyć na trickboardzie?
Jeśli wiesz już, jaki trickboard wybrać, to pora na ćwiczenia. Wiesz, co jest najlepsze w ćwiczeniu na trickboardzie? Że absolutnie nie jest to skomplikowane! Wszystkie ćwiczenia są banalnie proste. Oczywiście na początku będą wymagać od Ciebie nieco wprawy - nie od razu Rzym zbudowano. Ale możesz nam wierzyć, że to praca, która z pewnością Ci się opłaci.
Do najbardziej podstawowych ćwiczeń na trickboardzie można zaliczyć:
- Przysiady na trickboardzie - po prostu stań na desce umieszczonej na wałku, złap równowagę, spleć dłonie na karku, jednocześnie rozkładając łokcie szeroko. Następnie spróbuj zrobić przysiady.
- Pompki na trickboardzie - ustaw deskę na wałku i chwyć ją po obu stronach, balansując dla złapania równowagi. W tej pozycji rób klasyczne pompki. Pompki z trickboardem są jeszcze efektywniejsze, ponieważ balansując ciałem, angażujesz więcej mięśni.
- Brzuszki z trickboardem - to również nie będzie proste za pierwszym razem. Po prostu leżąc na ziemi, ułóż wałek w miejscu, gdzie goleń łączy się ze stopą. Następnie spróbuj unieść go tak, by się nie sturlał, jednocześnie odrywając stopy od podłoża. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund i powtórz ćwiczenie kilka razy. Z czasem to załapiesz!
- Plank na trickboardzie - Przyjmij pozycję „plank”, następnie poprzez ugięcie łokci zejdź klatką piersiową do deski i wróć do pozycji wyjściowej.
- Bieg górski z trickboardem - przyjmij pozycję „plank”, następnie oderwij stopę od podłogi i przyciągnij kolano do klatki piersiowej, wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj tę sekwencję na drugą stronę.
Sam widzisz, że to wariacje ćwiczeń, które dobrze znasz. Oczywiście możesz wykonywać zarówno te najprostsze ćwiczenia, jak choćby balans z utrzymaniem spionizowanej postawy ciała, przysiady, przysiady na jednej nodze, stanie na jednej stopie, aż po zaawansowane ćwiczenia dla prosów. Trzymamy kciuki!
Więcej o ćwiczeniach na trickboardzie dowiesz się z naszego filmu:
Trickboard - triki, które możesz wykonywać
Trickboard to nie tylko ćwiczenia, ale również absolutny freestyle! Coraz więcej osób wykorzystuje trickboard, żeby wykonywać triki - i to bardzo efektowne triki! Od czego zacząć? Z pewnością od nauki balansu. Zaznajom się ze swoją dechą, ćwicząc równowagę. Na początku może Ci nie iść, ale tak samo na początku Tony Hawk miał problem z dechą. Nikt nie urodził się mistrzem - do tego trzeba dojść systematycznością i wysiłkiem.
Okej, już złapałeś balans na trickboardzie. Co dalej? Teraz pora na naukę najbardziej podstawowego tricku, czyli podskoku. To podstawa wielu zaawansowanych trików na trickboardzie, więc musisz go opanować do perfekcji. O czym musisz pamiętać? Odbicie musi się odbyć równo z obu nóg, żeby deska przed lądowaniem nie obiła się o podłoże. Przy lądowaniu najlepiej ugiąć nogi, aby mieć pełną kontrolę i amortyzację. Poćwicz i sam oceń, jak zachowuje się decha, a jak Twoje ciało. Trochę wprawy i opanujesz ten move!
Kolejny trik, który musisz opanować na początku, to tzw. Switch Ride. To kolejna podstawa dla wielu innych ewolucji, czy ćwiczeń na trickboardzie. Chodzi o to, aby utrzymywać równowagę stojąc w poprzek deski, balansując na wałku. Aby to opanować, najpierw musisz nauczyć się obracać stopę o 90 stopni trakcie zwykłego balansu. Gdy opanujesz to przejście i balans w poprzek dechy, będziesz mógł wykonywać coś w stylu MoonWalk Michaela Jacksona. Powodzenia!
Jedyne co pozostaje to zaopatrzyć się w swój własny trickboard! Wszystkie dostępne modele możesz zobaczyć na stronie naszego sklepu w kategorii trickboard!