Jak dbać o longboard?

2018-03-23
Jak dbać o longboard?

Bardzo częstym pytaniem przy zakupie longboarda jest np. kiedy zmieniać kółka czy co ile wymieniać łożyska. Wykonująć odpowiednie czynności i stosując się prostych zasad, nasza deska longboardowa będzie służyć przez dłuższy czas.

 

1. Woda

Jednym z większych problemów jakie mogą sprawić problemy twojej desce jest woda. Musimy zadbać aby blat miał jak najmniej kontaktu z wilgocią. Może ona spowodować, że deska nasiąknie co doprowadzi do utraty profilu deski i wypaczenia się jej. To samo tyczy się łożysk. Starajmy się nie jeździć po mokrej nawierzchni, a już na pewno nie przejeżdżać przez kałuże. Woda może spowodować, że smar z łożysk się wypłucze, a stalowe kulki zardzewieją i koła nie będą się dobrze kręcić. Również inne metalowe elemnty jak trucki czy montażówki warto chronić przed substancjami płynnymi. Są one często pokryte farbą ale podczas jazdy małe drobinki piachu czy kamyczki uderzając zdzierają farbę, a wtedy woda będzie bezpośrednio na nie działać i powodować rdzę.

 

2. Czyszczenie łożysk

Większość dróg i chodników po których mamy przyjemność się poruszać nie jest zbyt czysta. W takim wypadku warto aby raz na jakiś czas przetrzeć suchą szmatką łożyska ponieważ zbiera się na nich brud. Zminimalizujemy dzięki temu prawdopodobieństwo, że jakieś drobinki przedostaną się do środka. Jeżeli jednak dojdzie do tego, że łożyska się zabrudzą to można je wyczyścić w benzynie ekstrakcyjnej, a następnie nasmarować odpowiednim preparatem. 

 3. Nie zostawiaj deski w samochodzie

Często zdarza się, że zabieramy ze sobą deskę w podróż, a po powrocie zapominamy o niej. Jeżdżąc sobie w bagażniku szczególnie latem jest narażona na zmianę temperatury czy wilgoć. Może się zdarzyć, że po prostu wyjmując ją po jakimś czasie straci ona swój kształt i giętkość.

 

4. Dbanie o koła

Bardzo często zadawane jest pytanie - kiedy wymienić koła? W zasadzie przy zwykłej relaksacyjnej jeździe bardzo rzadko się to robi. Koła najczęściej i to czasami kilka razy na sezon zmieniają osoby, które slide'ują na longboardach lub uprawiają downhill. Przy cruisingu jedynym zaleceniem jest raz na jakiś czas zmienić kołe lewe z prawym i na odwrót ponieważ zazwyczaj ścierają się one nierównomiernie.

 5. Grip tape

Papier na desce często się brudzi dlatego lepiej przed wejściem na deskę upewnić się czy nie mamy na butach błota. W razie potrzeby gdy deck jest zakurzony, można go np. odkurzyć lub delikatnie wyczyścić szczotką.

 

6. Używaj deski zgodnie z przeznaczeniem

Kupując deskę powinniśmy dobrze przemyśleć zakup. Do zwykłej jazdy po mieście będzie dobra każda deska. Jeżeli jednak decydujemy się na robienie tricków, podskakiwanie na longboardzie to powinniśmy kupić taki zestaw, który na pewno wytrzyma obciążenia i się nie złamie podczas robietnia ewolucji. Po prostu dechy do zwykłego odpychania się nie mają dodatkowych technologii jak bardziej specjalistyczne zestawy.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel