Jak dobrać deskorolkę do wieku dziecka? Prosty poradnik

2024-05-15
Jak dobrać deskorolkę do wieku dziecka? Prosty poradnik

Jazda na deskorolce to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonały sposób na rozwój równowagi, koordynacji oraz zdolności motorycznych u dzieci. Pomimo wielu uprzedzeń, związanych często z bezpieczeństwem, deskorolka może być kapitalną formą rekreacji – oczywiście pod warunkiem, że dziecko będzie miało odpowiednie wyposażenie oraz będzie jeździło w bezpiecznym otoczeniu. Warto również zaznaczyć, że jazda na deskorolce może być doskonałą okazją do spędzania czasu na świeżym powietrzu, rozwijania umiejętności społecznych oraz budowania pewności siebie. Jednak jak dobrać deskorolkę do wieku dziecka? Przeczytaj nasz poradnik!

Zalety jazdy na deskorolce przez dzieci

Jak wspominaliśmy na wstępie, jazda na deskorolce może mieć szereg korzyści dla dziecka. Dla wielu rodziców brzmi to jak abstrakcja, ponieważ utożsamiają deskorolkę z czymś niebezpiecznym. Ale możesz nam wierzyć, że odpowiednie ochraniacze, dobrej jakości deskorolka dla dziecka, a także odpowiednie miejsce (choćby na skateparkach, które wyrastają w polskich miastach niczym grzyby po deszczu!) sprawią, że jazda będzie bezpieczna, a przy tym przyjemna i rozwijająca. W Jaki sposób?

1. Rozwój równowagi i koordynacji

Jazda na deskorolce angażuje wiele grup mięśniowych, co sprzyja rozwojowi równowagi i koordynacji u dzieci. Stałe utrzymywanie równowagi na ruchomej powierzchni doskonale wpływa na rozwój zdolności motorycznych.

2. Poprawa kondycji fizycznej

Aktywność fizyczna związana z jazdą na deskorolce to doskonały sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz poprawę kondycji fizycznej. Regularna jazda na deskorolce może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi oraz poprawie wydolności organizmu.

3. Rozwój pewności siebie

Nauka nowych trików i umiejętności na deskorolce może być wyzwaniem, które doskonale wpływa na rozwój pewności siebie u dzieci. Stopniowe pokonywanie własnych ograniczeń oraz zdobywanie nowych umiejętności buduje poczucie własnej wartości i pewności siebie.

4. Kreatywność i wyobraźnia

Jazda na deskorolce to nie tylko wykonywanie określonych trików, ale również tworzenie własnych kombinacji i stylu jazdy. Dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię, eksperymentując z różnymi technikami i trikami.

Deskorolka – od jakiego wieku?

Wokół deskorolek narosło wiele mitów – doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Nasza opinia jest taka, że przy wyborze deskorolki najważniejszym kryterium nie jest wiek dziecka, lecz jego warunki fizyczne, które mogą być bardzo różne nawet wśród dzieci z tego samego rocznika. Czasami dzieci zaczynają ją już w wieku 3‒4 lat, ale musimy przyznać, że deskorolki są zdecydowanie popularniejsze wśród dzieci powyżej 7 roku życia.

Jeśli jednak zastanawiasz się, jaka deskorolka dla 8-latka, czy 7-latka będzie najlepsza, to zdecydowanie możemy doradzić deskorolki marki Tricks. Dlaczego? Ponieważ ten producent tworzy skateboardy dostosowane do najmłodszych. I nie mówimy tutaj tylko o pomniejszonych deskach dla dorosłych. Deski Tricks dostosowano do anatomii dzieci – przez to są o wiele krótsze, mają inaczej sprofilowany kształt, a na górze są wykończone korkiem, więc są o wiele przyjemniejsze w dotyku. Deskorolki Tricks są kapitalnym wyborem dla kilkulatków, którzy na razie jeżdżą jeszcze „na kolanku”.

Dobieranie deskorolek do wieku dziecka

Gdyby to dzieci miały decydować o tym, jaką deskorolkę kupić, to większość z nich kierowałaby się wyłącznie walorami wizualnymi. Pierwsza deskorolka dla dziecka powinna być jednak dobrze dobrana pod kątem parametrów. Co radzimy? Dla najmłodszych dzieci, powiedzmy do 12 roku życia, proponujemy deskorolki w mniejszych rozmiarach, do ok. 7,25”, czy maksymalnie do 7,5”. Przykłady?

Deskorolka ENUFF SKULLY MINI Complete 7.25"
Na pierwszy ogień idzie model Enuff Skully Mini. To mniejszy model z serii Skully, którą skaterzy pokochali za kapitalny stosunek ceny do jakości.  To 7-warstwowy klonowy blat z dobrym popem osadzony na patentowanych truckach Decade. Co to oznacza? Przede wszystkim zapewnia dużą żywotność i świetny performance dechy. Do tego deska jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych, więc dzieciaki naprawdę mają w czym wybierać!

Deskorolka ENUFF CLASSIC LOGO MINI Complete 7.25"
Kolejny model od jednego z najlepszych producentów deskorolek na świecie. Tutaj z kolei mamy prosty design z widocznym logiem marki. Kółka o średnim promieniu i twardości dobrze przyzwyczajają młodych skaterów do uczucia jazdy. Do tego zapewniają dobry grip na gładkich powierzchniach w skateparkach i skatebowlach. Jednocześnie o odpowiednie przyspieszenie zadbają łożyska klasy ABEC7, zachowujące swoją płynność nawet po cięższych lądowaniach tricków. Ten model sprawdzi się np. dla 12 latka, który już umie wykonywać pierwsze tricki i uwielbia spędzać czas w skateparku!

Deskorolka ENUFF ICON MINI Complete 7.25" Kolejny model dla dzieciaków, którzy naprawdę chcą się rozwijać w jeździe na deskorolce w skateparku. Model Icon od cenionej marki Enuff to idealna propozycja dla nieco bardziej doświadczonego zawodnika (ale wciąż na początku swojej drogi!). Tutaj również mamy do czynienia z kółkami o średnim promieniu i twardości – bardzo uniwersalne ustawienie, które daje sporo możliwości jazdy.

A może lepiej wybrać deskorolkę fiszkę dla kilkulatka?

Czym jest fiszka? To inne określenie deskorolek typu fishboard. To rodzaj małej, lekkiej deskorolki, która zyskała dużą popularność ze względu na swoją praktyczność i mobilność. Nazwa „fiszka” pochodzi od popularnej marki Penny Skateboards, która jako jedna z pierwszych wprowadziła na rynek tego typu deskorolki. Fiszki wyróżniają się:

  • Praktyczność – dzięki swoim małym rozmiarom deskorolka fiszka jest łatwa do zabrania ze sobą wszędzie, co sprawia, że jest idealna do krótkich podróży po mieście czy dojazdów do szkoły.
  • Zwrotność – dzięki mniejszym kołom deskorolka fiszka jest bardzo zwrotna i łatwa do manewrowania, co czyni ją doskonałą do jazdy po miejskich ulicach i chodnikach.
  • Lekkość – lekka konstrukcja deskorolki fiszka sprawia, że jest łatwa do noszenia i przechowywania, co jest szczególnie przydatne w przypadku dzieci i młodzieży.
  • Estetyka – deskorolki fiszka są dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach, co pozwala każdemu znaleźć model odpowiadający jego gustowi i stylowi.

Widzisz tu pewną zależność? No właśnie. Popularne fiszki mogą być świetnym wyborem zarówno dla 8-latka jak i 12-latka.
Przykładem niech będą fiszki z serii superbohaterskiej
:

  • https://miejskiesporty.pl/product-pol-15483-Fiszka-Marvel-Avengers-Logo.html
  • https://miejskiesporty.pl/product-pol-15482-Fiszka-Disney-Star-Wars-Mandalorian.html
  • https://miejskiesporty.pl/product-pol-15486-Fiszka-Marvel-Hulk.html
  • https://miejskiesporty.pl/product-pol-15485-Fiszka-Marvel-Kapitan-Ameryka.html

Oczywiście później dziecko może „przesiąść się” na model pełnowymiarowej deskorolki – tutaj świat skateboardingu staje otworem!

Polecane

Deskorolka Cruiser Long Island Sun 34″

Deskorolka Cruiser Long Island Sun 34″

496,30 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 602,65 zł/1szt.Cena regularna 709,00 zł brutto/1szt.
Jart Deskorolka Dla Dzieci Mała Classic Mini 7.375"Jart

Jart Deskorolka Dla Dzieci Mała Classic Mini 7.375"Jart

375,20 zł brutto/1szt.Cena regularna 469,00 zł brutto/1szt.
Deskorolka GLOBE Goodstock Metallic Ruby 8,5"

Deskorolka GLOBE Goodstock Metallic Ruby 8,5"

395,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 429,00 zł/1szt.Cena regularna 439,00 zł brutto/1szt.
pixel