Jak przechowywać deskę SUP? Od nas wszystkiego się dowiesz

2024-04-12
Jak przechowywać deskę SUP? Od nas wszystkiego się dowiesz

Deski SUP zyskują na popularności – i nas to wcale nie dziwi! Przecież w naszym kraju panują naprawdę fajne warunki do uprawiania tego sportu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, ile rzek i jezior mamy do dyspozycji. Dziś jednak skupimy się na tym, jak przechowywać swoją deskę SUP. Chodzi przecież o to, aby sprzęt z powodzeniem służył Ci jak najdłużej. Dobra, nie przedłużajmy, przejdźmy od razu do rzeczy!

 

Dlaczego odpowiednie przechowywanie deski SUP jest tak ważne?

Dbając o sprzęt, po prostu przedłużasz jego żywotność. Dobrze utrzymana deska SUP jest w każdej chwili gotowa do użycia, co pozwala uniknąć frustracji związaną z ewentualnymi problemami technicznymi podczas pływania. Zresztą, jeśli nie będziesz odpowiednio dbać o swoją deskę, to problemów może pojawić się dużo więcej:

 

 • Odkształcenie i uszkodzenia mechaniczne – pozostawienie deski SUP na słońcu przez dłuższy czas może spowodować nagrzanie się materiałów, co może prowadzić do odkształceń, przede wszystkim na powierzchniach z tworzyw sztucznych. Dodatkowo niewłaściwe przechowywanie deski może spowodować uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania, wgniecenia czy pęknięcia, zwłaszcza gdy jest ona narażona na uderzenia lub ściskanie.
 • Uszkodzenia przez wilgoć – jeśli deska SUP zostanie przechowywana w miejscu wilgotnym lub pozostanie mokra po użyciu, może to prowadzić do powstania pleśni, grzybów oraz korozji na elementach metalowych, takich jak śruby montażowe lub zawiasy. Wilgoć może również spowodować osłabienie struktury materiału deski, co może z kolei prowadzić do trwałych uszkodzeń.
 • Deformacje i złamanie materiałów – deski SUP wykonane są z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, drewno, włókno szklane czy wzmocnione włóknem węglowym. Niewłaściwe przechowywanie, zwłaszcza w pozycji poziomej lub pod wpływem ciężaru innych przedmiotów, może spowodować deformacje struktury deski lub nawet jej złamanie, szczególnie w miejscach narażonych na większe obciążenia.
 • Zmniejszenie wydajności – w konsekwencji złego przechowywania deska SUP może stracić swoje pierwotne właściwości, co wpłynie na jej wydajność podczas pływania. Mogą pojawić się problemy z prowadzeniem, stabilnością czy nawet pływalnością, co może znacząco wpłynąć na doznania użytkownika podczas korzystania z niej.

Jak przechowywać deskę SUP zimą?

To oczywiście zależy od rodzaju deski. W przypadku desek sztywnych odpowiedź jest dosyć prosta – wystarczy trzymać deskę w suchym miejscu i w temperaturze pokojowej. Radzimy unikać temperatur ujemnych, które przy zetknięciu z wodą mogą rozsadzić strukturę deski. Jeśli znajdziesz odpowiednie miejsce do przechowania (garaż, piwnica, oczywiście pod warunkiem, że jest sucho) to zasadniczo możesz mieć pewność, że wraz z nadejściem wiosny deska wróci na wodę w takim samym stanie, w jakim odkładałeś ją po ostatnim, jesiennym pływaniu.

A co z deską pompowaną? Tutaj mamy kilka porad:

 • Przed odstawieniem deski na zimę napompuj ją do 5-10 psi i zrób przegląd kadłuba. Nie zapomnij też sprawdzić, czy po ostatnim pływaniu deska na pewno dokładnie wyschła. Pamiętaj, że nigdy nie przechowywać zwiniętej deski SUP bez wysuszenia.
 • Jeśli nie możesz pozwolić na przechowywanie napompowanej deski, choćby z powodu braku miejsca, to radzimy starannie zwinąć supa i schować go do wyczyszczonego plecaka.
 • Ważna rada – przed schowaniem deski SUP do plecaka, upewnij się, że usunąłeś z niego piasek i dokładnie go wysuszyłeś. Czasem po sezonie mogą zostać w nim różne niespodzianki, które zdecydowanie wpłyną negatywnie na żywotność deski SUP.
 • Staramy się rolować deskę nieco luźniej, by nie powstawały wyraźnie mocne zagięcia materiału kadłuba. Nasza rada jest prosta: im bardziej deska będzie mogła „oddychać”, tym lepiej dla niej.
 • Jeśli to możliwe, połóż plecak z deską na płaskim podłożu. Chodzi o to, aby zrolowana deska leżała, a nie stała na burtach. W przeciwnym razie te mogą się uszkodzić.
 • Może się to wydawać oczywiste, ale radzimy nie trzymać deski bezpośrednio przy grzejniku czy kaloryferze. Po prostu nam zaufaj.
 • Daj swojej desce przestrzeń i nie pakuj na siłę do plecaka pompki, wiosła i innych akcesoriów. Najlepiej pozostaw plecak dla samej deski, to jej najlepiej zrobi.
 • Składając deskę, zwróć też uwagę na to, aby newralgiczne miejsca, np. taśmy oklejające skrzynki statecznikowe, pozostały niezagięte.

Z doświadczenia wiemy, że najlepiej jest przechowywać pompowaną deskę SUP w jej naturalnej formie. Gdy wyschnie, napompuj ją do 7-10 psi i odłóż poziomo na specjalny stojak. Dzięki temu unikniesz jednego z największych zagrożeń dla deski, czyli zaginania materiałów i osłabiania klejeń. To naprawdę ważne, aby deska leżała, zachowując swój naturalny kształt – szczególnie jeśli odkładasz ją na dłużej, np. na zimę. Jeśli deska będzie przed dłuższy czas leżeć wygięta, bo np. położyłeś na niej jakąś torbę, to może dojść do stałej deformacji kształtu. Tego na pewno wolisz uniknąć.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Deska turystyczna SUP pompowana pneumatyczna NKX Instinct 10'6 Ciemnoniebieska

Deska turystyczna SUP pompowana pneumatyczna NKX Instinct 10'6 Ciemnoniebieska

1 399,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 1 699,00 zł/1szt.Cena regularna 1 799,00 zł brutto/1szt.
Deska turystyczna SUP pompowana pneumatyczna Story Monarch 10'4 Jasnoniebieska

Deska turystyczna SUP pompowana pneumatyczna Story Monarch 10'4 Jasnoniebieska

1 399,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 2 349,00 zł/1szt.Cena regularna 2 349,00 zł brutto/1szt.
pixel