Jak rozpocząć przygodę z wiosłowaniem na desce?

2023-07-12
Jak rozpocząć przygodę z wiosłowaniem na desce?

Złapałeś zajawkę na paddla? A może chcesz w te wakacje pierwszy raz spróbować wejść na deskę? W naszym najnowszym poradniku opisujemy, jak zacząć przygodę z deską SUP. Sami uwielbiamy aktywność nad wodą, a coraz popularniejsze paddleboardy to doskonały sposób na dobrą zabawę. Zwłaszcza że sezon za pasem!

Jak zacząć pływać na desce SUP?

Deska SUP to kapitalny pomysł na aktywność nad wodą. Jak rozpocząć pływanie? Zawsze zachęcamy do metody małych kroków. Nie sztuką jest wejść na deskę, spaść z niej kilka razy i zrazić się do treningów. Co zatem sugerujemy? Najpierw ćwicz na twardym podłożu. Polecamy Ci najpierw stanąć na desce na stałym gruncie, zanim położysz deskę na wodzie. Pamiętaj, aby usunąć środkową płetwę. To właśnie na płaskiej powierzchni nabierzesz pewności siebie - oczywiście upewniając się, że używasz delikatnej i równej powierzchni, takiej jak piasek lub trawa. Gdy poczujesz się komfortowo, nadszedł czas, aby uderzyć w wodę. Oswojenie się z deską pod nogami może chwilkę potrwać. Ale spokojnie, daj sobie czas!

Początkujący powinni rozpocząć naukę na płaskiej, spokojnej wodzie. Może to być jezioro, staw lub spokojna rzeka. Postaw deskę na wodzie, przytrzymując ją mocno za pomocą naramienników. Wsiądź na deskę, trzymając równowagę. Początkowo możesz używać kolan, aby utrzymać równowagę, zanim przejdziesz do pozycji na stojąco. Jakie powinny być kolejne kroki? Tutaj polecamy:

  1. Zacząć na kolanach na środku deski.
  2. Wykonanie kilku próbnych ruchów wiosłem, które będą potrzebne, aby nabrać trochę prędkości.
  3. Położenie rąk na desce pod ramionami, a trzon wiosła pod dłońmi.
  4. Patrzenie na horyzont, przesunięcie lewej stopy do przodu deski, tak aby kolano przesunęło się w kierunku pachy.
  5. Teraz, trzymając nacisk na dłonie, przesuń prawą stopę do przodu, tak aby stopy były rozstawione na szerokość ramion. 
  6. Wstań tak szybko, jak potrafisz, utrzymując równowagę na obu stopach nad środkowym uchwytem deski, na szerokość barków, z biodrami skierowanymi do przodu deski.

Złapanie odpowiedniego feelingu może wymagać od Ciebie kilku prób, ale nie zrażać się – po prostu próbuj, a umiejętności przyjdą z czasem, jak w każdym innym sporcie!

 

Jak trzymać wiosło na desce SUP?

Przede wszystkim nie dasz rady poprawnie trzymać wiosła, jeśli źle je dopasujesz do swojego wzrostu. Przyjmuje się, że należy dostosować długość wiosła tak, aby było 8-10 cm wyższe od Ciebie. Niektóre osoby może przerażać perspektywa wiosłowania czymś większym od siebie, ale bez obaw, to nie takie trudne, jak Ci się może wydawać! Gdy już wybierzesz wiosło, to musisz je prawidłowo trzymać. Wiosło powinno być skierowane do przodu, a nie do tyłu. Na górnym końcu wiosła znajduje się często "łopatka" lub inny wyraźny znacznik, który powinien być skierowany w stronę przodu deski.

Nasze rady? Przede wszystkim:

  • Trzymając uchwyt końcowy prawą ręką, podnieś wiosło nad głowę tak, żeby było równolegle do ramion.
  • Dostosuj pozycję tak, żeby prawe przedramię było pionowo między prawą ręką a łokciem.
  • Chwyć trzon wiosła lewą ręką i dostosuj pozycję, aż utworzysz kolejną pionową linię między lewą ręką a łokciem.
  • Utrzymuj tę pozycję rąk podczas wiosłowania, zmieniając ręce podczas wiosłowania po każdej stronie deski.

Oczywiście mamy świadomość, że brzmimy, jakbyśmy opisywali komuś jazdę na rowerze… Najlepiej spróbować samemu, bo wiosłowanie jest dość intuicyjną czynnością. Najważniejsze jest to, że wiosłowanie na desce SUP wymaga korzystania z obu stron, aby utrzymać równowagę i utrzymać właściwy kierunek. Pamiętaj, że górna ręka trzyma górny koniec wiosła, a dolna ręka (przybliżona do krawędzi deski) powinna być bardziej elastyczna i dostosowywać się do ruchu.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: „Deska SUP. Jak wybrać?”. Zachęcamy do lektury!

 

W jakich warunkach pływać na desce SUP?

Jeśli kiedykolwiek byłeś nad zbiornikiem wodnym: morzem, jeziorem, czy nad rzeką, to z pewnością widziałeś „chojraków”, którzy nie zważając na wysokie fale, czy silne prądy wchodzą do wody. My odradzamy początkującym osobom pływanie na desce SUP w warunkach, w których nie czują się pewnie. Najlepiej ćwiczyć przy bezwietrznej pogodzie (no dobra, może przy minimalnym wietrzyku), żeby mieć płaską toń wody. To pomoże Ci przy nauce łapania równowagi. Weź pod uwagę, że na początku przygody na pewno kilka razy wpadniesz do wody. Nie ma w tym nic strasznego! Jednak tutaj mamy dwie ważne rady.

Przede wszystkim zawsze noś kapok. Mimo że kapoki nie są wymagane przez służby ratunkowe, początkujący paddlerzy powinni dla własnego bezpieczeństwa nosić je na sobie. Czasem może się komuś zakręcić w głowie, innym razem nagle trafi na silny prąd w wodzie - lepiej nie kusić losu. Nasza druga, ale równie ważna rada jet taka: zawsze używaj smyczy do SUP, aby mieć pewność, że nie oddalisz od deski. Może to brzmieć śmiesznie, ale uwierz nam, że to niezwykle pomocne akcesorium!

 

Jak wrócić na deskę SUP po wpadnięciu do wody?

Tak, jak wspominaliśmy: upadki są naturalną częścią procesu. Najważniejsze to nie wpadać w panikę. Jeśli będziesz mieć na sobie kapok, to nawet głębsza woda Cię nie przerazi. Co jednak robić, gdy wpadniesz do głębszej wody? Jak wrócić na deskę SUP? Wykonaj kilka kroków:

  1. Stojąc w wodzie obok deski, umieść wiosło na desce.
  2. Złap jedną ręką za uchwyt do przenoszenia.
  3. Drugą ręką złap za bok deski (lub reling) najbardziej oddalony od ciała.
  4. Odbij się nogami, ciągnąc jednocześnie obiema rękami i wsuń ciało na deskę.

Polecamy przećwiczenie wchodzenia na deskę w wodzie na mniejszej głębokości. W ten sposób wyrobisz w sobie pewność siebie i nie będziesz obawiać się wpadnięcia na większej głębokości!

Trzymanie wiosła na desce SUP może wymagać trochę praktyki, ale z czasem stanie się dla Ciebie bardzo naturalne. Pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniej techniki i zachowaniu elastycznego, płynnego ruchu. Tylko w ten sposób osiągniesz efektywne wiosłowanie i pełną kontrolę nad deską. Od siebie możemy życzyć powodzenia i oczywiście dobrej zabawy!

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel