Jak układać kostkę rubika? Wszystko, co powinieneś wiedzieć!

2022-09-05
Jak układać kostkę rubika? Wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Układanie kostki rubika jest coraz popularniejsze. Trudno się dziwić – ten sport nie tylko wciąga, pomaga zaspokoić żądzę rywalizacji, to jeszcze… niesamowicie rozwija! Żeby ułożyć kostkę trzeba mieć wyobraźnię i niezły zmysł przestrzenny. Jednocześnie to doskonały sposób na relaks. Jedna, jak to często bywa, początku bywają trudne. Dopiero zaczynasz przygodę z kostką rubika i nie wiesz, od czego zacząć? Najlepiej od naszego artykułu! Dowiesz się z niego, jak układać kostkę rubika. Powodzenia!

Jak układać kostkę rubika – podstawowe informacje

Tak, większość osób z pewnością nie wie, jak układać kostkę rubika – przytłaczająca większość. W czym tkwi sekret? W ponadprzeciętnej inteligencji? Raczej w znajomości pewnych prawidłowości, metod i zapamiętaniu określonych algorytmów. Jeśli kiedykolwiek odpaliłeś zawody w szybkim układaniu kostki rubika, to z pewnością zobaczyłeś, że zawodnik dostaję kostkę, która musi ułożyć, przez chwilę jej się przygląda, obraca ją w dłoniach, a później… w dosłownie mgnieniu oka układa ją tak, aby każdy kolor odpowiadał jednej ściance. Wygląda to wtedy banalnie łatwo – właśnie dlatego, że zawodnik szybko ocenił ułożenie kostki i wykorzystał znajomość ruchów.

Ważna rada! Z układaniem kostki rubika jest trochę, jak z grą w szachy – musisz zapamiętać pewne ruchy, nauczyć się wizualizowania ich we własnej głowie i planowania kilku ruchów do przodu.

Do tej pory opracowaniu już kilka technik na to, jak układać kostkę rubika:

 • LBL (bodaj najlepsza metoda dla początkujących),
 • Corners First (niestety jest najefektywniejszą metodą, ale warto o niej wspomnieć),
 • metoda Fridrich,
 • metoda Rouxa,
 • metoda Petrusa,
 • metoda Columns First (zoptymalizowana może być wykorzystywana do osiągania czasów porównywalnych do popularniejszych metod np. Petrus).

Doczekaliśmy się nawet dwóch polskich systemów:

 • metoda ZB (Zborowski-Bruchem),
 • ZZ speedcubing system.

Nie będziemy omawiać każdego systemu z osobna, bo niektórym można zadedykować nawet całą książkę… Ale na pewno rozwiniemy temat w dalszej części artykułu!

Jak ułożyć kostkę rubika w 20 ruchach?

Dlaczego akurat 20 ruchów? Cóż, gdy my wgryzaliśmy się w temat, to też było to dla nas zaskoczeniem. Chcesz dowiedzieć się, jak ułożyć kostkę rubika w 20 ruchach… za każdym razem? Cóż, już od samego istnienia kostki rubika zastanawiano się, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do ułożenia kostki w każdym położeniu. Szybko zorientowano się, że potrzeba do tego od 20 do 29 ruchów. Wiadomo było, że każdy wariant można ułożyć w maksymalnie 29 ruchach.

Ciekawostka! Za autora kostki rubika uważa się Ernő Rubika, który wymyślił ją w 1974 roku i za pieszym razem układał ją miesiąc. Z kolei w 1976 roku skonstruował i opatentował ją w Japonii inżynier Terutoshi Ishige.

Kolejny przełom nastąpił w 2010 roku, gdy zespół matematyków za pomocą serwerów Google udowodnił, że to właśnie liczba 20 jest tą wyjątkową. I to się potwierdziło – kostkę rubika w każdym położeniu można ułożyć w maksymalnie 20 ruchach. Zwykle jednak potrzeba 15-19 ruchów. Chcesz mieć takiego skilla? Cóż, my też. Pozostaje nam ćwiczyć! :)

 

No to jak w końcu ułożyć kostkę rubika?

Jak ułożyć kostkę rubika krok po kroku… cóż, skupmy się na metodzie LBL. To najlepszy sposób, jak ułożyć kostkę rubika dla początkujących. Przejdźmy przez to krok po kroku:

 1. Cross – ułóż krzyż na jednej ze ścianek (w jednym kolorze).
 2. FLC (First Layer Corners) – teraz pora na tzw. orientację i permutację rogów pierwszej warstwy.
 3. MLE (Middle Layer Edges) – tutaj w grę wchodzi orientacja i permutacja krawędzi środkowej warstwy.
 4. ULC (Up Layer Cross) – pora na ułożenie krzyża na górnej ściance.
 5. PELL (Permutation of the Edges Last Layer) – teraz czas na permutowanie krawędzi krzyża na górnej warstwie.
 6. PCLL (Permutation of the Corners Last Layer) – czas na permutowanie rogów ostatniej warstwy.
 7. OCLL (Orientation of the Corners Last Layer) – ostatni etap to orientowanie rogów ostatniej warstwy.

No to tyle z teorii i podręczników. Wszystko wiesz? Umiesz już układać kostkę rubika?

Nie no, żartowaliśmy!

Włożyliśmy trochę pracy, żeby przełożyć to na język polski. Tutaj poradnik, jak ułożyć kostkę rubika krok po kroku:

 

 1. Ułóż krzyż w danym kolorze na jednej ze ścianek. 2. Ułóż pierwszą warstwę (w tym samym kolorze, w którym ułożyłeś krzyż na ściance. 3. Teraz ułóż krawędzie warstwy środkowej – na tym etapie kostka już będzie przypominać finalną wersję. 4. Teraz ułóż krzyż w kolorze, który Ci pozostał, na dolnej ściance. 5. Ułóż środkowe klocki na ostatniej warstwie. 6. Zostały narożniki – ułóż rogi na ostatniej warstwie w odpowiednich narożnikach. 7. Pora na obrócenie narożników i ułożenie całej kostki.


 

Oczywiście, aby móc szybko układać kostkę rubika, potrzebna Ci… kostka rubika! Niestety, bez tego się nie obejdzie. :)

Tutaj proponujemy propozycję od sprawdzonego producenta. Spokojnie – na początek nie musi być to model dla prosa. Jednak warto pochylić się nad tym tematem, wybierając jednak taką kostkę rubika, która nie rozleci się po kilku dniach ćwiczeń! Tutaj polecamy kilka sprawdzonych modeli:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel