Jak umyć kółka w deskorolce?

2024-05-15
Jak umyć kółka w deskorolce?

Do naszego sklepu często przychodzą początkujący skaterzy ze swoją pierwszą deską, której kółka są w tragicznym stanie. Oczywiście doświadczony zawodnik wie jak zadbać o swój sprzęt, w tym właśnie koła, które są jedną z najbardziej newralgicznych części, mającą przez cały czas jazdy kontakt z różnymi powierzchniami. Jak umyć kółka w deskorolce? Dlaczego powinieneś o to zadbać? O tym nasz najnowszy poradnik!

Dlaczego powinieneś regularnie myć kółka w deskorolce?

Oczywistością jest, że utrzymanie swojej deskorolki w czystości nie tylko poprawia jej wygląd, ale także może mieć wpływ na jej wydajność i żywotność. Wśród wielu elementów, które wymagają regularnej pielęgnacji, kółka do deskorolek są jednym z najważniejszych. Dlaczego? To proste – kółka deskorolki są stale narażone na działanie różnych zanieczyszczeń, takich jak kurz, piasek, błoto czy oleje z drogi. Nawet najmniejsze ilości tych substancji mogą powodować spowolnienie ruchu kółek, a w skrajnych przypadkach nawet prowadzić do ich uszkodzenia. Najczęściej zanieczyszczenia te gromadzą się w łożyskach kółek, co powoduje tarcie i utrudnia swobodny obrót.

Jak wspominaliśmy – szczególnie początkujący skaterzy zapominają o czyszczeniu kółek, wychodząc z założenia, że „przecież po kałużach nie jeżdżą”. Ale przecież nieodłączną częścią tego sportu jest przejeżdżanie:

 • po zapiaszczonej promenadzie,
 • po chropowatych podjazdach w mieście,
 • bulwarami miejskimi, które aż lepią się od rozlanych napojów,
 • po gumach przyklejonych do rampy na skateparku.

Czy tego chcemy, czy nie, deskorolka  zawsze oberwie – a już zwłaszcza jej kółka, które podczas jazdy są na pierwszej linii frontu.

Jak czyścić kółka w deskorolce?

Pierwszym krokiem na pewno będzie znalezienie odpowiedniego miejsca do pracy. Jeśli masz garaż lub warsztat to super – tam przeprowadź czyszczenie. Jeśli nie, rozłóż na podłodze, czy pojeździe folię roboczą. Uwierz nam, że może się przydać. Pamiętaj, że będziesz odkręcać koła i łożyska, więc musisz mieć miejsce do odłożenia ich, aby się nie zgubiły. Przygotuj sobie też szmatkę do rąk lub ręcznik papierowy. Co dalej?

 1. Zdejmij koła i łożyska.

  Chwyć deskorolkę i użyj klucza nasadowego, aby zdjąć kółka. Zrobisz to, odkręcając każdą śrubę na osi trucków. Pamiętaj, że musisz również zdjąć łożyska. Powinieneś to zrobić przy użyciu specjalnego ściągacza – zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w pracy przy deskorolce. Część osób robi to przed podważenie, jednak to może prowadzić do uszkodzenia gniazda, w którym są osadzone. To z kolei będzie wiązało się z koniecznością wymiany całego kółka.

 2. Mycie kółek.

  Do umycia kółek nie potrzebujesz specjalistycznych środków czyszczących. Najlepiej wlać do wiadra lub miski ciepłą wodę i dodać mydła lub płynu do naczyń. Upewnij się, że łożyska są wyjęte z kół, aby mydło mogło zacząć rozpuszczać brud zalegający w łożyskach. Nie tylko na zewnętrznej części koła jest mnóstwo brudu – pamiętaj, że najbardziej szkodliwy brud i pył w rzeczywistości ukrywa się wewnątrz.

 3. Czyszczenie kółek szczotką.

  Z doświadczenia wiemy, że brud najlepiej zmywać szczotką (może być druciana, ale raczej nie dociskaj jej zbyt mocno) lub zwykłą gąbką do naczyń (najlepiej taką z szorstką powierzchnią). Jeśli przez jakiś czas moczyłeś koła, lepkie nieczystości powinny trochę łatwiej odpaść. Na końcu dokładnie opłucz kółka, aby nie zostawić na nich pozostałości mydła, czy płynu do naczyń.

 4. Suszenie kółek.

  Suszenie kół jest bardzo ważną częścią procesu czyszczenia. Przesadzamy? Absolutnie nie! Przecież mokre koła nie tylko przyciągają dużo więcej brudu, ale w rzeczywistości mogą negatywnie wpłynąć na płynność jazdy. Naprawdę warto upewnić się, że kółka są naprawdę suche przed założeniem łożysk i przedwczesnym przymocowaniem kół do deski. Najlepiej jest osobno osuszyć koła szmatką lub serią ręczników papierowych, a następnie pozostawić je na słońcu na kilka godzin. Dzięki temu unikniesz rdzy i łatwo przylegającego brudu.

 5. Złożenie deski.

  Okej, ostatnim etapem jest złożenie deski. Ważne, abyś pamiętał o tym, że nakrętki zabezpieczające powinny być odpowiednio dokręcone. Nie możesz tego zrobić zbyt słabo, ponieważ może doprowadzić to do poluzowania kółka. Oczywiście za mocne dokręcenie może mieć konsekwencje w postaci zniszczenia nakrętek. Radzimy zwrócić na to uwagę, bo obie te kwestie mają duże znacznie nie tylko dla trwałości sprzętu, ale także Twojego bezpieczeństwa. Zniszczona lub poluzowana nakrętka może doprowadzić do uszkodzenia łożysk czy kółka, a w konsekwencji wypadku.

Kiedy powinieneś myć kółka w deskorolce?

Przede wszystkim nie radzimy myć kółek w deskorolce dopiero wtedy, gdy po rozpoczęciu jazdy słyszysz jakieś chrupotanie w kółkach. Albo lepiej – gdy czujesz, że kółka w trakcie jazdy stawiają delikatny opór. A może jeszcze inaczej – gdy tracisz przyczepność na rampie przez tłuste kółka. Cóż, żeby przedłużyć żywotność swojego sprzętu (i bezpieczeństwa w trakcie jazdy, o tym też nie radzimy zapominać), lepiej myśleć o tym zawczasu.

Co radzimy? Okej, może nie musisz myć kółek po każdej jeździe (ale i to by nie zaszkodziło), ale może raz w tygodniu? Albo trochę częściej, jeśli ćwiczysz codziennie? Czyszczenie kółek i łożysk w deskorolce zajmuje naprawdę niewiele czasu i jest bardzo proste. Jednocześnie regularne czyszczenie pozwala zaoszczędzić wydatków związanych z naprawami czy przedwczesnym kupowaniem nowego sprzętu. Weź to pod uwagę, żeby dłużej cieszyć się ze swojej dechy!

Polecane

Deska Surfskate Cutback - Palm 31"

Deska Surfskate Cutback - Palm 31"

819,00 zł brutto/1szt.
Deskorolka Cruiser GLOBE Blazer 26" Dos Blume

Deskorolka Cruiser GLOBE Blazer 26" Dos Blume

629,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 729,00 zł/1szt.Cena regularna 699,00 zł brutto/1szt.
pixel