Jak wybrać matę do jogi? Praktyczny przewodnik

2023-06-14
Jak wybrać matę do jogi? Praktyczny przewodnik

Chcesz zacząć uprawiać jogę? To dobry pomysł – na pewno pomoże Ci się to wyciszyć, poprawić samopoczucie i lepiej zapanować nad swoim ciałem (również stresem). Jednak jak zacząć i co najważniejsze: jak wybrać matę do jogi? Przecież na rynku jest tyle propozycji, do tego różniących się materiałem wykonania, czy grubością. Na szczęście masz nas! W naszym dzisiejszym poradniku opowiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć, wybierając matę do jogi. Udanej lektury!

 

Po pierwsze: maty do jogi z materiału PVC

Tych mat z pewnością znajdziesz najwięcej, zwłaszcza że są najtańsze. A najtańsze są nie bez powodu – sam materiał wykonania, czyli polichlorek winylu, jest prosty w produkcji, trwały i prosty w czyszczeniu (nie potrzebujesz do tego specjalnych środków pielęgnacyjnych). Na tym niestety zalety się kończą. Maty PVC mają niestety nieregularną strukturę, a złośliwi mówią, że wyglądają, jakby ktoś wycisnął klej z tubki i zaczekał, aż zaschnie.

To jednak nie jest najważniejsze. Głównym czynnikiem, który może przeszkadzać przy matach PVC, jest… brzydki, gumowy zapach i kiepski „feeling” maty. Ta jest po prostu nieprzyjemna w dotyku, co w parze z dość śliską powierzchnią zdecydowanie nie ułatwia relaksacji, czy tym bardziej wykonywanie trudnych asan. Kolejnym dużym minusem jest fakt, że materiał nie jest biodegradowalny. Oczywiście, jeśli komuś zależy na jak najniższej cenie, to ta mata na pewno będzie najtańsza.

 

Po drugie: maty do jogi z materiału TPE

TPE, czyli pianka termoplastyczna, to kolejny materiał, z którego wykonywane są maty do jogi. Jest nieco droższy od polichlorku winylu, jednak na również dużo więcej zalet. Może pokrótce je wymieńmy:

  • Przyjemny w dotyku materiał – dotykając mat z TPE, nie masz wrażenia obcowania z „gumą”, czy czymś „plastikowym”.
  • Faktura zapobiegająca ślizganiu się – faktura mat pomaga, aby ciało się nie przesuwało. Z zewnętrznej strony mata lepiej trzyma się podłoża, więc nie będziesz mieć problemu z walką o stabilną pozycję.
  • Materiał dopasowujący się do ciała – mata jest wykonana z przyjemnej pianki, która odkształca się pod wpływem nacisku rąk, czy nóg. Do tego dostosowuje się do ciała, a później wraca do oryginalnego kształtu.
  • Biodegradowalny materiał – maty z TPE są biodegradowalne, więc nie ma mowy o zanieczyszczaniu środowiska.
  • Lekkość – kolejną zaletą jest lekkość maty. TPE to materiał, który łączy doskonałą trwałość, miękkość i właśnie niską wagę, co ma znaczenie przy przemieszczaniu się z matą.

Jeśli szukasz tego typu propozycji, to maty Happy Jogi będą strzałem w dziesiątkę.

Po trzecie: maty do jogi kauczukowe

Maty do jogi kauczukowe są droższe od mat z TPE. Sam materiał jest naturalny, a więc biodegradowalny. Do tego kauczukowe maty do jogi są znane z wytrzymałości i długotrwałego użytkowania. Kauczuk naturalny jest elastyczny, odporny na ścieranie i pękanie. Nie będziesz mieć również problemu utrzymaniem higieny. Kauczukowe maty są łatwe w utrzymaniu i konserwacji. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z mydłem lub specjalnym środkiem czyszczącym do maty jogi. Kauczuk nie absorbuje wilgoci, co ułatwia utrzymanie maty w czystości i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Ważna uwaga – kauczuk naturalny jest często hipoalergiczny i nie wywołuje alergii u większości ludzi. Jest to ważne dla osób, które są wrażliwe na inne materiały lub mają skłonności do reakcji alergicznych. Warto również podkreślić, że maty do jogi kauczukowe często posiadają złożone nadruki – jeśli zależy Ci na tym, aby mata posiadała jakiś konkretny wzór, czy obraz, to tego typu propozycja może przypaść Ci do gustu. Wada? Kauczuk ma dużą przyczepność i jest biodegradowalny, ale pomimo cienkiej grubości, np. cieńszej niż mata TPE, jest od niej dużo cięższy. I to może być naprawdę odczuwalny ciężar dla użytkownika!

 

Po czwarte: maty do jogi korkowe

Maty do jogi korkowe są wykonane z materiału w 100% naturalnego, pochodzącego z kory drzewa korkowego, a więc odnawialnego źródła. Co warto wiedzieć? Korek wykazuje właściwości antybakteryjne oraz antystatyczne. To oznacza, że nie zatrzymuje bakterii ani kurzu – to dobra informacja dla wszystkich alergików. Po ćwiczeniach wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką, aby pozbyć się zabrudzeń z powierzchni maty.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Na pewno dużą zaletą jest fakt, że korek ma dużą antypoślizgowość. Ta rośnie wraz ze zwiększaniem się ilości wilgoci na macie (podobnie jak w matach z mikrofibry). Choćby dlatego maty korkowe do jogi idealnie sprawdzą się w trakcie dynamicznych praktyk:

  • Ashtangi,
  • Vinyasy,
  • czy Power Yogi.

Wadą na pewno jest niższa trwałość. Korek ma tendencję do ścierania się i kruszenia, więc po kilku miesiącach intensywnego użytkowania możesz dostrzec spadek jakości swojej maty i konieczność zakupu nowej.

 

Po piąte: maty do jogi z mikrofibry

To nieco mniej popularne maty, jednak ich popularność rośnie. Jednak trzeba podkreślić, że maty nie są wykonane w całości z mikrofibry – zwykle od spodu mają naturalny kauczuk. Wszystko po to, żeby zapobiegać przesuwaniu się po podłodze podczas praktyki. Wierzch maty wykonany z mikrofibry to zastępstwo ręcznika do jogi. Zarówno ręcznik do jogi, jak i mata z mikrofibry, mają swoje specjalne zadanie – chłonięcie wilgoci i potu w trakcie praktyki.

Jeśli zauważyłeś, że w trakcie praktyki jogi pocisz się na tyle mocno, że utrudnia Ci to komfortowe wykonywanie asan, to mata z mikrofibry może pomóc. Mikrofibra chłonie pot i im bardziej jest wilgotna, tym większą antypoślizgowość daje ćwiczącemu. Wada? Cóż, każdy kij ma dwa końce, więc im mata jest bardziej sucha, tym staje się bardziej śliska. Często zaleca się, aby na początku praktyki lekko zwilżyć ręce lub skropić wodą matę w miejscu stawiania stóp i dłoni.

 

Po szóste: maty do jogi z PU

Maty do jogi z PU (poliuretanu) zazwyczaj nie są wykonane w całości z tego materiału. To kolejna „hybryda”, ponieważ PU wykorzystuje się jedynie do produkcji wierzchniej części maty. Z kolei środek i spód najczęściej wykonane są z PVC (przypominamy, że nie jest to materiał biodegradowalny) lub z kauczuku. Sam poliuretan jest bardzo gładki, a jednocześnie użytkownik nie ma uczucia ślizgania się po macie. Warte podkreślenia jest również to, że maty do jogi z PU mogą posiadać ciekawe grafiki – jeśli szukasz bardzo określonego designu, to może być to istotne.

Oczywiście poliuretan ma swoje wady. To materiał dość delikatny, który jest podatny na zarysowania, więc warto dbać o taką matę, aby przedłużyć jej żywotność (np. poprzez transport w specjalnym pokrowcu). Unikaj również czyszczenia maty środkami na bazie alkoholu, ponieważ te zniszczą matę. Zwróć także uwagę na to, jakiej jakości jest poliuretan na macie i czy posiada certyfikaty gwarantujące odporność na zabrudzenia i blakniecie kolorów. 

 

Mata do jogi - jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jaką matę do jogi wybrać, to możemy Ci podpowiedzieć, żebyś zwrócił uwagę na:

 

  • Grubość maty – grubsza mata zapewni większą amortyzację i ochronę dla stawów podczas praktykowania asan, zwłaszcza tych wymagających większego nacisku na kolana, stawy łokciowe i biodra. Z drugiej strony, cieńsza mata może być bardziej odpowiednia, jeśli szukasz większej stabilności i kontaktu z podłożem.
  • Antypoślizgowość maty – upewnij się, że mata ma odpowiednią fakturę lub powłokę, która zapewni Ci pewny chwyt nawet podczas bardziej intensywnych sesji jogi. Warto również sprawdzić opinie innych użytkowników, aby dowiedzieć się, jakie doświadczenia mieli z daną matą.
  • Rozmiar maty – jeśli masz tendencję do rozciągania się i potrzebujesz większej przestrzeni, wybierz matę o większych wymiarach. Standardowe rozmiary mat to zazwyczaj około 61 cm szerokości i 173-183 cm długości.
  • Waga maty – jeśli będziesz często przenosić matę, to warto wybrać model lżejszy, np. z TPE. Istnieją również maty składane lub maty podróżne, które można zwinąć lub złożyć na mniejszy rozmiar, co ułatwia ich transport.
  • Estetyka maty – może to nie najważniejsze, ale dla wielu osób istotne. Wybierz wzór i kolor maty, który Ci się podoba i który pasuje do Twojego stylu. Pamiętaj, że nie wszystkie materiały wykonania dają możliwość nanoszenia na matę skomplikowanych wzorów.
  • Biodegradowalność – zwróć uwagę, czy mata, którą wybierasz, jest biodegradowalna. Niektóre materiały, np. PVC (mata może być wykonana w całości z PVC lub tylko w części z tego materiału) niestety nie nadają się do recyklingu.
  • Budżet – podobnie jak przy innych zakupach, warto ustalić budżet przed wyborem maty do jogi. Do najtańszych należą maty z PVC, jednak warto mieć na uwadze ich wady.

Podsumowanie: jaką matę do jogi wybrać?

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył Ci wszystkie najważniejsze informacje, jak wybrać matę do jogi. Wiele zależy od Twojego budżetu i osobistych preferencji. Możesz przecież kupić drogą matę korkową (hipoalergiczną i antybakteryjną), jednak ta po czasie się zużyje, zmuszając Cię do zakupu nowej. Z kolei najtańsza mata do jogi z PVC z pewnością nie uszczupli Twojego budżetu, jednak będziesz musiał znieść szereg wad, np. nieprzyjemny zapach maty. Naszym zdaniem najbardziej uniwersalne są maty z TPE, które są nie tylko przyjemne w dotyku i zapobiegają ślizganiu się, ale również biodegradowalne.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixel