Jak wyczyścić łożyska w deskorolce. Możesz zrobić to samodzielnie!

2024-06-05
Jak wyczyścić łożyska w deskorolce. Możesz zrobić to samodzielnie!

Wychodzimy z założenia, że każdy powinien znać sprzęt, na którym jeździ. I naprawdę nie chodzi tu o boomerskie gadanie – to po prostu ułatwia życie! Przecież samodzielna wymiana trucków, czy czyszczenie i smarowanie łożysk w deskorolce to oszczędność czasu, kasy i po prostu większa pewność siebie na desce. Chcesz wiedzieć jak bez bólu wyczyścić łożyska w deskorolce, a przy okazji je nasmarować? W takim razie przeczytaj nasz prosty poradnik!

Po co w ogóle czyścić łożyska w deskorolce?

Łożyska są jednymi z najważniejszych części każdej deskorolki. Dlaczego? Bo to one odpowiadają za płynność jazdy i łatwość poruszania się. Choćby dlatego regularne czyszczenie łożysk jest kluczowe dla utrzymania ich sprawności – to nie tylko gwarancja bezpiecznej i płynnej jazdy, ale także dłuższa żywotność sprzętu. Podczas jazdy drobiny brudu, kurzu oraz błota dostają się do łożysk, co może prowadzić do ich zatarcia oraz utraty efektywności. Choć wielu skaterom wydaje się, że skoro nie jeżdżą po kałużach, to znaczy, że nie muszą czyścić dechy. Cóż, takie myślenie może być naprawdę kosztowne... I mówimy tu zarówno o zdrowiu, czasie, jak i kasie.

Okej, nie ma co się znęcać, przecież każdy popełniał błędy na początku swojej drogi. Najważniejsze, że już wiesz, dlaczego powinno się dbać o łożyska do deskorolki . Teraz pora podpowiedzieć, czego potrzebujesz do tego zabiegu pielęgnacyjnego:

  • środek czyszczący rozpuszczający tłuszcz (może to być płyn do mycia naczyń, my używaliśmy go wielokrotnie),

  • wodoodporny pojemnik (np. zwykła miska, czy wiaderko),

  • szczoteczka (np. stara szczoteczka do zębów),

  • nożyk i smar.Możesz zamówić gotowy zestaw do czyszczenia, ale bez przesady, naszym zdaniem to naprawdę zbędne, bo chyba wszyscy mamy w domach niezbędny sprzęt.

Jak czyścić łożyska w deskorolce krok po kroku?

Spokojnie, czyszczenie łożysk w deskorolce to naprawdę nie jest wymiana głowicy pod uszczelką w samochodzie. Jesteśmy pewni, że sobie z tym poradzisz. Oto kroki, które należy wykonać:

  1. Wyjmij łożyska – najpierw zdemontuj kółka, a następnie wyjmij łożyska z osi za pomocą otwieracza do łożysk lub kombinerek. Powinieneś to zrobić przy użyciu specjalnego ściągacza, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w pracy przy deskorolce. To dosyć wrażliwa część, którą niedoświadczona osoba może uszkodzić kombinerkami.

  2. Zdejmij osłony – jeśli Twoje łożyska mają metalowe osłony, zdejmij je, aby uzyskać lepszy dostęp do wnętrza łożyska.

  3. Zanurz łożyska roztworze – umieść łożyska w pojemniku z rozpuszczalnikiem do smaru lub alkoholem izopropylowym i pozostaw na kilka minut, aby brud i zanieczyszczenia mogły się rozpuścić. Jeśli łożyska czyścisz regularnie, to wystarczy roztwór wody z płynem do naczyń.

  4. Wyczyść łożyska – tutaj użyj starej szczoteczki do zębów, aby delikatnie oczyścić wnętrze łożysk, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Nie zalecamy do tego druciaka.

  5. Wysusz łożyska: Po wyczyszczeniu, pozwól łożyskom wyschnąć całkowicie, zanim ponownie je złożysz. To bardzo ważne, bo mokre części mogą nie tylko przyciągać dużo więcej brudu, ale też zdecydowanie negatywnie wpływają na płynność jazdy.

  6. Nasmaruj łożyska – po wyczyszczeniu i wysuszeniu, możesz nasmarować łożyska za pomocą specjalnego smaru lub oleju do łożysk, aby zapewnić im dodatkowe smarowanie i płynność ruchu.

Na co uważać przy czyszczeniu i smarowaniu łożysk do deskorolki?

A teraz kilka słów przestrogi, które powinieneś sobie wziąć do serca. Po pierwsze, nie próbuj smarować łożysk WD40 lub wazeliną. To zwykła legenda miejska, że takie chałupnicze sposoby służą desce. Jeśli ktoś wciska Ci taki kit na skateparku, to grzecznie podziękuj, żeby nie kręcić dramy, a później zrób po swojemu. No i jeszcze ważniejsza kwestia: nigdy nie próbuj montować łożysk bez smarowania. Może będzie ci się na początku zdawało, że szybciej się kręcą, lecz po dłuższym użytkowaniu mogą się one po prostu zatrzeć. To z kolei oznacza, że ich miejsce jest na śmietniku.A ile powinieneś dać tego smarowidła? Oczywiście pod warunkiem, że to dedykowany środek, to wystarczą zaledwie 2-3 krople. Więcej naprawdę nie potrzeba, a łożyska (i w konsekwencji cała deskorolka) Ci za to podziękują. Jeżeli masz smar w formie stałej, to nałóż naprawdę niewielką ilość i kręcąc łożyskiem, upewnij się, że zostanie on równomiernie rozłożony. Przy nadmiarze radzimy część smaru zetrzeć ręcznikiem papierowym.

pixel