Jak zbudować własny skatepark? Zrób to sam!

2023-03-21
Jak zbudować własny skatepark? Zrób to sam!

Kiedyś dla skaterów myśl o tym, że można by wybudować własny skatepark, była odległym marzeniem. Dziś jednak to możliwe – na rynku znajdziesz gotowe elementy w doskonałych cenach, które nie odstają jakością. Warto jednak zabrać się za budowę własnego skateparku z głową, żeby nie popełnić kilku znaczących błędów. O tym opowiemy w naszym najnowszy poradniku. Udanej lektury!

Jak zbudować własny skatepark - krok po kroku

Budowę własnego skateparku trzeba rozpocząć od zadania sobie pytania: co tak naprawdę chcesz osiągnąć? Jakie elementy mają dla Ciebie największe znaczenie? Co chcesz ćwiczyć? Wysokość swojego ollie i skoki nad przeszkodami? A może potężne slide’y, do których niezbędne będą długie flat raile? A może chcesz, żeby poszczególne elementy Twojego skateparku były ruchome, abyś mógł je przestawiać, tworząc niejako nowe tory przeszkód? To właśnie od takich pytań musisz rozpocząć. Najlepiej rozrysować sobie na kartce taki skatepark (nie trzeba mieć do tego szczególnych umiejętności plastycznych) z wyróżnieniem poszczególnych elementów, np. ramp.

Jakie elementy mogą pojawić się w skateparku? Do wyboru masz:

  1. Quarter pipe - to pojedyncza rampa przejściowa.
  2. Bank - mała skocznia z płaskimi bokami.
  3. Flat rail - płaski i/lub cylindryczny metalowy drążek, służący do wykonywania slide’ów, czy grindów.
  4. Fly out lub Launch ramp - mała skocznia z przejściem.
  5. Pyramid lub Fourway funbox - czterostronna rampa z płaską sekcją na górze idealna do najazdu, wykonania kickflipa i wylądowaniu go ze zmianą kierunku po drugiej stronie rampy.
  6. Mini ramp - przypomina quater pipe, ale ma zazwyczaj 1,5 metra lub mniej.

Mając te elementy, możesz stworzyć naprawdę wszechstronny skatepark, w którym wyszlifujesz swojego skilla. Oczywiście nie musisz od razu kupować wszystkich elementów - możesz to robić systematycznie. Widok stale rozrastającego się skateparku da Ci na pewno dużo satysfakcji. Możesz również zrzucić się na elementy skateparku z kumplami. Hej, przecież wspólna jazda jest dużo fajniejsza i bardziej mobilizująca!

Materiał wykonania poszczególnych elementów skateparku

Własny skatepark wymaga sporej uwagi. Jedną z rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, jest materiał wykonania poszczególnych elementów. Niestety, ale żyjemy w bardzo kapryśnym klimacie. Wiemy również, że każdy skate chce jeździć jak najdłużej - wiadomo, zimą warunki jazdy na świeżym powietrzu są ograniczone. Jednak gdy w marcu pojawiają się pierwsze promienie słońca, to każdy rzuca się do jazdy! Ale marzec bywa kapryśny - częste deszcze mogą negatywnie wpłynąć na poszczególne elementy własnego skateparku. Musisz upewnić się na przykład, czy sklejka jest wodoodporna, to bardzo istotne.

Rozwiązaniem jest oczywiście rozkładanie skateparku wtedy, gdy chcemy pojeździć. Dziś możesz liczyć na elementy, które można łatwo przenieść i zmontować. Nie potrzeba do tego ani specjalistycznego sprzętu do transportu ani wiedzy technicznej. Ważne, abyś nie umieszczał konstrukcji bezpośrednio na trawie lub ziemi. Nawet jeśli ta będzie stabilna, to podłoże elementów skateparku może niszczeć. Najlepiej jest wyrównać ziemię, położyć na niej płytki, a dopiero na nich konstrukcję skateparku.

Jak zrobić własny skatepark, żeby móc ćwiczyć?

Jedną z najważniejszych rzeczy przy budowie własnego skateparku jest dostosowanie go do… własnych umiejętności. Oczywiście trzeba rzucać sobie coraz większe wyzwania. Jednak rzucanie się z motyką na słońce czasem może spowodować, że jedynie zrazimy się do dalszych ćwiczeń, niekoniecznie wynosząc z tego cokolwiek pozytywnego. Właśnie dlatego warto budować własny skatepark krok po kroku. Dokupuj poszczególne elementy, tworząc złożone trasy. Na początek polecamy kupienie rampy dla początkujących. Ta pomoże Ci rozwinąć wykonywanie coraz wyższych skoków. Z czasem możesz do nich dodawać ewolucje, jak kickflip, czy pop shove-it. Później będziesz mógł je łączyć z innymi trikami, np. slide’ami.

Po kupieniu rampy warto zaopatrzyć się w dobry rail, np. z najazdem. W ten sposób nauczysz się podstaw. Dzięki temu dokładanie kolejnych elementów będzie przynosić dużo lepsze efekty, a Ty systematycznie będziesz się rozwijać. Ciekawą opcją jest łączenie elementów skateparku w większe konstrukcje. To sprawi, że kolejne zakupy będą miały dużo większy sens, a własny skatepark będzie się stale rozrastać. Jednocześnie, jeśli nie masz pomysłu, czy wyobraźni do tego, aby rozplanować rozmieszczenie poszczególnych ramp, czy raili, to możesz sprawdzić gotowe projekty w internecie. Mamy nadzieję, że z nami będziesz wiedział jak zbudować własny skatepark!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel