Jak złożyć hulajnogę wyczynową? Poradnik krok po kroku

2024-06-05
Jak złożyć hulajnogę wyczynową? Poradnik krok po kroku

Każdy kiedyś zaczynał – my też. Dziś młodzi riderzy mają tę przewagę, że naprawdę wszystkie niezbędne informacje mogą znaleźć w internecie. Rozglądasz się za swoją pierwszą hulajnogą wyczynową, ale boisz się, że nie poradzisz sobie z jej złożeniem? Spokojnie, to naprawdę nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać. Zwłaszcza z naszym poradnikiem! Weź głęboki oddech i przeczytaj jak zrobić to krok po kroku.

Z czego składa się hulajnoga wyczynowa?

Na początku kilka słów wyjaśnienia. Często hulajnogi wyczynowe produkowane są według różnych standardów i dlatego nie istnieje jedna, uniwersalna instrukcja składania takiego sprzętu. Na początek jednak wyjaśnijmy sobie najważniejsze części hulajnogi wyczynowej:

 • Deck (Podest) – to na nim stoisz w trakcie jazdy. Pewnie składanie hulajnogi wyczynowej zaczniesz od decku. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Przede wszystkim szerokość i długość decku, bo to będzie determinować wygodę jazdy.
 • Widelec (fork) – ta część nie tylko trzyma kierownicę oraz służy do trzymania przedniego koła. Oczywiście widelce mogą się między sobą różnić. Dwa podstawowe rodzaje to HIC/SCS oraz IHC. Najważniejsza informacja dla Ciebie jest taka, że HIC/SCS pasują bardziej do większych kierownic, a IHC do standardowych kierownic oraz tych aluminiowych.
 • Stery (headset) – to tak naprawdę kilka części, czyli łożyska, dystanse i osłona. Wszystko po to, by kierownica obracała się jak najbardziej płynnie. Warto dodać, że większość jest w pełni kompatybilnych z różnymi producentami, więc raczej nie musisz się martwić, że jakieś elementy się nie spasują. Zwróć jednak uwagę, że większość produkowana jest z dystansami do widelców HIC/SCS. Widelce IHC oferowane są przeważnie z własnymi zestawami headsetów.
 • Koła – wydają się tak bardzo podstawową częścią, że wiele osób nie zwraca na nie uwagi. Jednak to od nich w dużej mierze zależy feeling z jazdy. Specyfikacje, na jakie warto zwrócić uwagę to rozmiar kół (100mm, 110mm, 115mm, 120mm, czy 125mm), typ rdzenia (szprychowe, hollow, pełne), łożyska (mierzone przeważnie w skali ABEC). Oczywiście koła muszą być kompatybilne z podestem i widelcem.
 • Kierownica – wysokość, szerokość i materiał z jakiego jest wykonana (stal, tytan, aluminium), to zdecydowanie pierwsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Istotny jest też kształt, np. zwykły T-bar. Na komfort jazdy wpływa też fakt, czy kierownica jest wygięta czy nie. Na pewno zwróć uwagę, czy kierownica i widelec są kompatybilne. Wartym odnotowania jest to, że kierownice ponadwymiarowe, większe pasują do widelców HIC/SCS, a standardowe i aluminiowe do widelców IHC.
 • Rączki – kolejny niepozorny element, który przy dłuższym jeżdżeniu naprawdę ma znaczenie dla komfortu. Weź pod uwagę ich długość, grubość i miękkość. Ważne, żeby wygodnie nasunęło się je na kierownicę i żeby nie wystawały poza nią.
 • Griptape – element doskonale znany wszystkim skaterom. To materiał zbliżony do papieru ściernego, który ma za zadanie stabilne trzymanie nas na podeście i zapobiegać ślizganiu się po nim.
 • Zaciski i systemy kompresji – element, który łączy i zabezpiecza kierownice z widelcem. Tutaj musisz zwrócić uwagę na obwód kierownicy. Możesz znaleźć zaciski ponadwymiarowe (tzw. oversized), standardowe, a także w systemie SCS, który łączy w sobie mechanizm mocowania i system zabezpieczania kierownicy.

Jak złożyć hulajnogę wyczynową krok po kroku?

Przejdźmy do najważniejszego. Twoja hulajnoga wyczynowa właśnie przyszła do Ciebie w kartonie, a Ty już zacierasz ręce do jazdy. Co Ci będzie potrzebne? Prawdopodobnie zwykły klucz imbusowy. Zróbmy to krok po kroku:

 1. Rozpakuj hulajnogę wyczynową z kartonu i z folii. Usuń zbędne elementy.
 2. Użyj klucza imbusowego, żeby dokręcić system kompresji.
 3. Teraz dokręć kółka, również za pomocą imbusa (generalnie klucz imbusowy to przyjaciel każdego ridera, więc polecamy wrzucać go do plecaka przy każdym wypadzie na skatepark).
 4. Poluzuj śruby zacisku, postaw hulajnogę na podłodze i wepchnij kierownicę na widelec.
 5. Postaw hulajnogę nieco wyżej, np. na stole. Ustaw ją do góry nogami, tak, żebyś widział dół blatu. W tej pozycji wyrównaj położenie widelca, zacisku i kierownicy.
 6. Teraz dokręć zacisk i… gotowe!

Na początek radzimy niezobowiązującą przejażdżkę. W trakcie jazdy na pewno wyczujesz, czy wszystkie elementy są odpowiednio spasowane, np. czy kółka kręcą się swobodnie. Oczywiście pierwszą i wszystkie kolejne jazdy radzimy odbywać w ochraniaczach na hulajnogę wyczynową i specjalnym kasku na hulajnogę

Na koniec kilka naszych porad!

Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem poradzisz sobie ze złożeniem swojej pierwszej hulajnogi wyczynowej. Mamy jednak dla Ciebie jeszcze kilka porad na koniec. Zawsze radzimy wykonywać takie pracy z pomocą osoby dorosłej – będzie bezpieczniej, szybciej i może złapiecie wspólnego bakcyla? Kto wie! Oczywiście zawsze używaj odpowiednich narzędzi, na szczęście w przypadku hulajnogi wyczynowej naprawdę wystarczy zaledwie klucz imbusowy. Oczywiście przy pierwszej hulajnodze wyczynowej składanie może potrwać nawet te 2-3 godziny, ale bez obaw – dasz radę, a fun z jazdy wynagrodzi Ci tę pracę.

Po otrzymaniu paczki upewnij się, że posiadasz wszystkie części i że pasują one do siebie, zanim zaczniesz składać hulajnogę. Jeśli coś będzie wzbudzać Twoje wątpliwości, to po prostu skontaktuj się ze sklepem. Wracając jednak do samego składania – zawsze dokręcaj śrubki i nakładki, zanim zaczniesz używać hulajnogi. Wymieniaj też wadliwe i zużyte części. Oczywiście po pewnym czasie zauważysz, że Twój ster się poluzował. Nawet najdroższy sprzęt nie uniknie śladów zużycia. Na szczęście w takiej sytuacji najczęściej pomaga dokręcenie systemy kompresji. Oczywiście doświadczonym riderom polecamy używanie niegwintowanego steru i widelca z systemem kompresji.

Polecane

Kierownica Do Hulajnogi NKD Octane

Kierownica Do Hulajnogi NKD Octane

239,00 zł brutto/1szt.
GRIPY DO HULAJNOGI NKD SHADOW WHITE

GRIPY DO HULAJNOGI NKD SHADOW WHITE

79,00 zł brutto/1szt.Cena regularna 112,86 zł brutto/1szt.
Koło do Hulajnogi Wyczynowej 120 mm NKD Nitro Black Rainbow (1 szt.)

Koło do Hulajnogi Wyczynowej 120 mm NKD Nitro Black Rainbow (1 szt.)

99,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 99,00 zł/1szt.Cena regularna 182,39 zł brutto/1szt.
pixel