Jakich longboardów NIE kupować? Kilka słów o sprzęcie, którego trzeba unikać!
Na naszym blogu wiele pisaliśmy o longboardach, które są absolutnym topem. W poszczególnych poradnikach przybliżaliśmy też najlepsze modele do poszczególnych stylów jazdy: jazdy miejskiej, downhillu, czy dancingu. Jednak jakich longboardów absolutnie trzeba się wystrzegać? Czego nie kupować? Jak nie dać się naciągnąć na bubel? O tym w najnowszym poradniku!
Kiepskie materiały to kiepski longboard
Wyobraź sobie, że sprzedawca mówi Ci „Tak, może i deck jest z drewna niewiadomego pochodzenia, a trucki to absolutnie podstawowy model, ale panie, ten longboard to sztos!”. No niekoniecznie. Nie daj sobie wmówić takich banialuków. Na dobrej jakości deskę składają się wszystkie detale. Longboard jest na tyle prostą konstrukcją, że naprawdę każdy element ma znaczenie - jeśli zawiedzie, to zaliczysz glebę i nieważne jak pięknie byłaby polakierowana.
Jakość drewna użytego do produkcji longboardu jest niezwykle ważna. Zwracając uwagę na materiały użyte do produkcji deski, w tym rodzaj drewna i grubość sklejki, możesz uniknąć longboardów wykonanych z kiepskiej jakości drewna, które bardzo szybko się zużywa. Warto inwestować w deski z solidnego i wytrzymałego drewna, które zapewnią bezpieczną i przyjemną jazdę. Do takiego można zaliczyć:
- Klon kanadyjski (Canadian Maple) - jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów drewna do produkcji desek longboardowych. Jest znany z doskonałej wytrzymałości, elastyczności i trwałości. Deski z klonu kanadyjskiego są zazwyczaj stabilne i zapewniają dobrą kontrolę.
- Bambus - jest popularnym materiałem stosowanym w kompozytach do produkcji desek longboardowych. Bambusowe deski charakteryzują się lekkością, elastycznością i siłą. Są doskonałe do jazdy w mieście i do carvingu.
- Orzech włoski (Walnut) - orzech włoski to drewno o pięknym wyglądzie i solidnej strukturze. Deski z orzecha włoskiego są trwałe i charakteryzują się świetnym wykończeniem.
- Drewno dębowe (Oak) - jest bardzo trwałym drewnem, które nadaje się do desek przeznaczonych do jazdy na długich trasach i do downhillu. Jest ciężki i zapewnia stabilność.
- Drewno jesionu (Ash) - to drewno o wysokiej wytrzymałości i elastyczności. Deski z jesionu są zazwyczaj stosowane do downhillu i jazdy w stylu freestyle.
- Drewno w kształcie litery „X” (X-Flex) - niektóre deski longboardowe zawierają rdzeń w kształcie litery „X”, który łączy różne rodzaje drewna, co zapewnia odpowiednią elastyczność i kontrolę.
Na jakie elementy longboardu trzeba zwracać uwagę?
Aby uniknąć kupienia kiepskiego longboardu warto uważnie przyjrzeć się wszystkim elementom. Na szczęście nie jest to tak skomplikowane, jak w przypadku zakupu samochodu! Oczywiście, jeśli znasz jakiegoś bardziej doświadczonego zawodnika, to możesz poprosić go o pomoc przy wyborze sprzętu. Ale wiele potencjalnych problemów dostrzeże nawet początkujący rider:
- Łożyska - dobre łożyska powinny być gładkie i ciche. Jeśli są szarpane lub wydają niepokojące dźwięki, to może świadczyć o niskiej jakości deski.
- Koła - sprawdź twardość i ogólną jakość kół. Koła powinny być odporne na zużycie i dobrze się trzymać na różnych nawierzchniach.
- Trucki - to elementy longboardu, które łączą deskę z kołami i wpływają na stabilność, zwrotność i ogólną kontrolę podczas jazdy. Trucki wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak stop aluminium, są bardziej trwałe i odporne na zużycie.
- Waga longboardu - Porównaj wagę deski do innych modeli. Jeśli deska jest zbyt lekka, może to oznaczać, że została zbudowana z tanich materiałów. Zawsze zapytaj też o maksymalną wagę, jaką deska jest w stanie udźwignąć. Deski kiepskiej jakości mogą być mniej wytrzymałe i łatwiej ulegać uszkodzeniom.
- Cena - nie da się ukryć, że cena również jest wyznacznikiem jakości. Jeśli widzisz longboard za mniej niż 100 złotych to niestety, ale prawdopodobnie jest to bubel. Nawet jeśli w opisie producent niesamowicie zachwala swoją deskę.
- Recenzje - tak jest, zawsze warto zapoznać się z opiniami i recenzjami danego modelu przed zakupem. Bardzo często na forach dla riderów można przeczytać o dosłownie każdym producencie i każdym modelu. Skorzystaj z tego, aby dowiedzieć się insiderskiej wiedzy o danej desce!
Zwróć uwagę na wykończenie longboardu
W naszej karierze widzieliśmy setki longboardów gorszej i lepszej jakości. Czasem mogliśmy się złapać za głowę, patrząc, jak kiepsko wykończone modele wypuszczają niektórzy producenci. Niewłaściwie wykończone krawędzie i nieestetyczne niedoskonałości to tylko dwa przykłady na to, jak spaprać deskę o niezłym potencjale. Nie bój się przejechać po desce dłonią, czy wymacać krawędzie. Dobrej jakości longboard powinien być dobrze wykończony i kropka.
Upewnij się też, że deska ma odpowiedni kształt i wymiary do zamierzonego celu jazdy. Samych longboardów jest wiele. Poszczególne kształty powstały z myślą o danym stylu jazdy: dancingu, cruisingu, czy downhillu. Warto więc dobrać model do swoich oczekiwań i preferowanego stylu jazdy. Nawet najlepszy model do szybkiej jazdy z górki może nie pasować zawodnikowi, który chce ćwiczyć ewolucje taneczne na swojej desce. To naprawdę ważny punkt, na który wiele początkujących osób nie zwraca uwagi. Nie popełniaj tego błędu!