Jakie kółka do deskorolki? Sprawdź nasz przewodnik!

2023-01-13
Jakie kółka do deskorolki? Sprawdź nasz przewodnik!

Kółka są niezwykle istotną częścią deskorolki, jednak wciąż wielu użytkowników bagatelizuje ich wybór. „Jak jeździ, to niech jeździ” – cóż, taka filozofia jest kiepskim pomysłem, jeśli chcesz rozwijać swój skill, czy po prostu zachować bezpieczeństwo. Co powinieneś wiedzieć o kółkach do deskorolki? Jakie kółka do deskorolki sprawdzą się przy Twoim stylu jazdy? O tym wszystkim w naszym najnowszym poradniku!

 

 

 

 

Po pierwsze: dlaczego kółka do deskorolki są tak ważne?

Zacznijmy od tego, że kółka do deskorolki to jedyna część, która ma styczność z podłożem w trakcie jazdy. I to właśnie od nich zależy płynność poruszania się, czy skręt dechy. Wielu użytkowników pozostaje przy fabrycznych kółkach, które były dołączone do deski – i nie ma w tym nic złego, jeśli są to kółka dobrej jakości. Jednak jeśli tak nie jest, to ryzykujesz uszkodzeniem kółek przy pierwszym większym obciążeniu (np. sporym ollie), czy po prostu glebą, gdy kółka nie zapewniają odpowiedniej przyczepności.

Pamiętaj, że kółka do deskorolki mogą mieć różne rozmiary, twardość oraz kolor – naprawdę masz z czego wybierać. Zazwyczaj kółka wykonane są z poliuretanu (PU), który jest specjalnym rodzajem plastiku z dobrymi właściwościami elastycznymi, zapewniającymi sprężystość oraz przyczepność kółkom. Ważne jest to, że każdy z wymienionych przez nas parametrów kółek miał wpływ na szybkość i styl jazdy. Dla przykładu: wąskie koła przeznaczone są raczej do trików technicznych – dlaczego? Chodzi po prostu o to, że łatwiej wpadają w rotację. Z kolei szerokie kółka nadają się do jazdy typu street, gdzie liczy się dobra przyczepność do podłoża.

Możemy dokonać prostego podziału kółek do deskorolek ze względu na ich wielkość:

  • małe kółka – ich średnica wynosi 50-53 mm, są zwrotne, ale wolne, więc nie nadają się do szybkiej, ekstremalnej jazdy,
  • duże kółka – ich średnica wynosi 54-60 mm, więc zapewniają większą prędkość, ale są z kolei mniej zwrotne.

Miej to na uwadze, wybierając kółka do swojej dechy!

 

Jak twarde kółka do deskorolki wybrać?

Twardość kółek to po wielkości najważniejszy parametr, na który powinieneś zwrócić uwagę. Twardość  powinna być dobrana do stylu Twojej jazdy i stopnia zaawansowania. Jak ocenić ich twardość? Czy musisz je ściskać niczym kajzerkę w sklepie? Absolutnie nie! Twardość kółek posiada swoją skalę, która zaczyna się od odznaczenia 78A i sięga 100A i więcej. Zwykle wybiera się w miarę uniwersalną opcję 96A-99A. Prosi często wybierają twardość powyżej 101A, żeby zwiększyć dynamikę jazdy. Raczej nie rekomendujemy takiej twardości na początek. Pamiętaj, że najpierw musisz „poczuć” swoją deskę, ucząc się podstaw jazdy i zwrotności.

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że:

  • twardsze kółka będą zapewniać Ci większe prędkości i dłuższą żywotność, ale też mniejszą przyczepność i mniejszą absorpcję wstrząsów,
  • miękkie kółka zapewnią większą absorpcję wstrząsów i przyczepność, lecz efektem ubocznym będzie mniejszą prędkość i krótszą żywotność.

Pamiętaj również, że niezależnie od wybranych kółek musisz zachować uważność – nawet najszersze kółka nie uchronią Cię przed nieprzyjemnym wertepem, na którym zaliczysz glebę. Właśnie dlatego zawsze rekomendujemy jazdę w odpowiednich ochraniaczach i kasku.

 

Jak dobrać kółka do deskorolki?

Przed zakupem kółek do deskorolki warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujesz od swojej dechy. Marzysz o jeździe w skateparku i zaliczaniu coraz większych ramp? A może interesuje Cię jazda typowo uliczna lub wręcz przeciwnie – chcesz śmigać po skateparkach w stylu vert, gdzie potrzebna jest odpowiednia prędkość umożliwiająca wjazd na wysoką rampę? Tutaj rekomendujemy następujące wartości:

  • jazda swobodna – jeśli chcesz używać swojej deski do transportu i przemieszczania się z punktu A do punktu B, to lepszym wyborem są kółka miękkie, ale z dużą średnicą (wtedy jazda będzie bardziej komfortowa, nawet w przypadku wertepów).
  • do trików – jeśli używasz deskorolki głównie do trików, żeby wykręcać ewolucje niczym Tony Hawk, to radzimy wybrać twarde kółka, ponieważ będą bardziej responsywne (czyli będziesz miał większą kontrolę nad deską),
  • uniwersalna decha – jeśli nie wiesz, jaki styl będzie Ci odpowiadać, bo dopiero zaczynasz swoją przygodę z dechą, lub po prostu chcesz łączyć jazdę po mieście z jazdą po skateparku, to najbezpieczniejszym wyborem będzie w miarę uniwersalna twardość na poziomie 95-100A.

Nasza rada!
Warto wziąć pod uwagę fakt, że białe kółka zawsze będą bardziej trwałe od kolorowych. Dlaczego? Kolorowe kółka zawierają barwnik, który jest mniej wytrzymały i zużywa się szybciej niż PU. Czysty poliuretan zawsze będzie trwalszy!

Który styl jazdy Ty preferujesz? Agresywne najazdy na rampy? Swobodną jazdę po mieście? A może lubisz jedno i drugie? Daj nam znać i oczywiście – do zobaczenia na skateparku!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Kółka do deskorolki Zestaw 4 sztuki NKX Skate Or Die Gangster 53mm 101A

Kółka do deskorolki Zestaw 4 sztuki NKX Skate Or Die Gangster 53mm 101A

129,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 129,00 zł/1szt.Cena regularna 249,00 zł brutto/1szt.
pixel