Jakie ochraniacze na rolki? Sprawdź nasze wskazówki!

2022-08-16
Jakie ochraniacze na rolki? Sprawdź nasze wskazówki!

Nie ważne, czy jesteś doświadczonym zawodnikiem, początkującym użytkownikiem, miłośnikiem jazdy rekreacyjnej, czy fanem śmigania po rampach na skateparku – bez odpowiednich ochraniaczy się nie obejdzie. Jeśli ktoś mówi inaczej, to igra z własnym i przede wszystkim z TWOIM ZDROWIEM. Żaden profesjonalista nie pozwoli sobie na wyczesane triki, czy naprawdę szybką jazdę bez ochraniaczy. Jakie ochraniacze na rolki będą najlepsze? Sprawdź nasz poradnik!

Dlaczego powinieneś zaopatrzyć się w ochraniacze na rolki?

Jazda na rolkach, również w wydaniu wyczynowym, jest coraz popularniejsza. Trudno się dziwić – to kapitalna forma rozrywki, która dostarcza sporo adrenaliny. Przede wszystkim jednak pozwala spalić mnóstwo kalorii, kształtując wytrzymałość i modelując sylwetkę. Jednocześnie to kapitalna sprawa dla dorosłych i dla dzieci. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ jazda na rolkach (zwłaszcza ta wyczynowa) wiąże się z ryzykiem upadku. Te mogą być bardziej lub mniej poważne. Czasem po prostu się zadrapiesz, a czasem mocno uderzysz łokciem o twardą powierzchnię. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona i wybór właściwych ochraniaczy dedykowanych do jazdy na rolkach.

Czy kiedykolwiek usłyszałeś tekst „tylko leszcze jeżdżą z ochraniaczami”? No to warto zobaczyć jakikolwiek przejazd na konkursach freestyle, czy szybkiej jazdy. Tam każdy pros ma ochraniacze! To właśnie zawodowcy i największe prosy muszą zadbać o właściwą ochronę, ponieważ wykonują najtrudniejsze ewolucje. Nie ulegaj więc presji amatorów, którzy chcą zabłysnąć lub przyszpanować – po prostu rób swoje i szlifuj swój skill, nie patrząc na innych. Właśnie taka jest idea Miejskich Sportów!

Jakie ochraniacze na rolki wybrać?

Jeśli trafiłeś na nasz poradnik, to znaczy, że już zrobiłeś krok w dobrą stronę i chcesz świadomie wybrać ochraniacze na rolki. Pamiętaj, że prawidłowe dobranie tego elementu wyposażenia wymaga od Ciebie nieco zaangażowania. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Co wyróżnia dobre ochraniacze na rolki? Przede wszystkim: 

  • wykonanie z najlepszych materiałów – materiałów wytrzymujących duże obciążenia, a jednocześnie stosunkowo lekkich,
  • odpowiedni projekt – ochraniacze muszą wyjść spod ręki doświadczonych projektantów,
  • bezpieczeństwo – nie wszystkie modele posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa (zwłaszcza niesprawdzone propozycje z sieciówek),
  • wygoda – dobrze zaprojektowane ochraniacze gwarantują swobodę jazdy (nic Cię nie uwiera, nie uciska i nie posiada niebezpiecznych elementów.

Jak dobrać rozmiar ochraniaczy na rolki?

Zacznijmy od tego, że nigdy nie powinieneś dobierać ochraniaczy „idealnie na wymiar”. Zaleca się raczej noszenie o rozmiar większe. Oczywiście niskiej jakości propozycje będą fruwać jak chorągiewka na wietrze – właśnie dlatego my doradzamy Ci ochraniacze na rolki od sprawdzonego producenta. Tylko takie propozycje gwarantują Ci certyfikat CE, który powinien być dla Ciebie wyznacznikiem, czy warto w ogóle stawiać na dany produkt. Możemy Ci również podpowiedzieć, że ochraniacze na rzepy pozwolą Ci dopasować różne rozmiary, aby lepiej pasowały do ciała. Dzięki temu ochraniacze są wygodne i dobrze się trzymają podczas użytkowania, a nawet przy wymagającej jeździe po rampach!

Pamiętaj, że dobrej jakości producent zawsze podaje tabelę rozmiarów dla swoich ochraniaczy na rolki.

Jakie ochraniacze na rolki będą odpowiednie dla osoby dorosłej? Modele dla dorosłych zwykle wykonane są z ze znacznie grubszych materiałów, jako że masa dorosłego człowieka jest adekwatnie większa niż dziecka. Do tego siła upadku jest większa – tutaj bubel z supermarketu może Cię nie ochronić. Co byśmy zatem radzili? Najlepiej wybrać komplet ochraniaczy na rolki, w skład którego wejdą:

  • nakolanniki,
  • ochraniacze na łokcie,
  • ochraniacze na nadgarstki.

Do tego dorzuć solidny kask i możesz bez obaw jeździć na rolkach, podnosząc swój skill i wykonując coraz trudniejsze triki!

Jakie ochraniacze na rolki ochronią Cię przy upadku?

Tak, jak wspominaliśmy: dobry zestaw ochraniaczy na rolki ochroni wszystkie newralgiczne części Twojego ciała, czyli kolana, łokcie i nadgarstki (jeszcze raz przypominamy o kasku na głowę!). No właśnie, skupmy się na moment na nadgarstkach – dla wielu osób kolana i łokcie od razu przychodzą na myśl, gdy myślą o ochraniaczach. A to właśnie nasze ręce są najbardziej narażone na uszkodzenia, ponieważ automatycznie wyciągamy je przed siebie, by uchronić się przed dalszym upadkiem. Do tego nasza ręka, na wysokości nadgarstka, jest dość delikatna i podatna na kontuzje. Dobry zestaw ochraniaczy na rolki powinien zawierać ten element.

Ochraniacz na nadgarstki również musi być dobrze dopasowany do dłoni, aby w razie upadku nie przesunął się – w ten sposób nie spełni przecież swojej funkcji ochronnej. No i kolejny argument przemawiający za ochraniaczami dobrej jakości – odpowiednia cyrkulacja powietrza. Buble z marketów ochronią Cię co najwyżej przed upadkiem na żużel. Te naprawdę dobre nie tylko zabezpieczą Cię przed kontuzją, ale również zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza, przez co ręce w trakcie aktywności fizycznej nie będą Ci się tak intensywnie pocić. To wpłynie na poprawę komfortu jazdy oraz na… to, żeby same ochraniacze dobrze leżały.

Na koniec jeszcze raz podpowiemy: najwygodniejsze w użyciu są właśnie ochraniacze z rzepami, ponieważ można dowolnie regulować ich szerokość, dzięki czemu są bardzo wygodne w użyciu. No to co, kiedy widzimy się na skateparku? Wybierz najlepsze rolki, dorzuć do nich wygodne ochraniacze i ruszaj do jazdy!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel