Jakie rolki dla dziecka? Sprawdź poradnik Miejskich Sportów!

2024-06-05
Jakie rolki dla dziecka? Sprawdź poradnik Miejskich Sportów!

Jazda na rolkach to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i rozwijanie koordynacji ruchowej u dziecka. Jednak wybór odpowiednich rolek dla dziecka może być wyzwaniem dla rodzica, który po prostu nie siedzi w temacie. W naszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie rolek, aby były one bezpieczne, wygodne i dostosowane do potrzeb najmłodszych. Na koniec przedstawimy Ci również kilka modeli, które naszym zdaniem sprawdzą się świetnie u dziecka. Koniecznie sprawdź!

Dlaczego warto zachęcać dziecko do jazdy na rolkach?

W Miejskich Sportach od lat promujemy aktywny styl życia – również wśród dzieci. Niestety, ale jako rodzice często zapominamy o tym, że to własny my jesteśmy przykładem dla swoich dzieci. Jeśli nie zachęcamy ich do spotu, np. uprawiając różne aktywności razem, to trudno dziwić się dziecku, że woli spędzać czas przed ekranem telefonu, czy komputera. A przecież rolki dla dzieci to szereg korzyści! Wymieńmy choćby kilka:

 • Poprawa kondycji fizycznej – jazda na rolkach angażuje wielu grup mięśniowych, w tym nóg, pośladków i pleców. To wspomaga w budowaniu wytrzymałości, siły i kondycji.
 • Rozwój koordynacji ruchowej i równowagi – jazda na rolkach wymaga precyzyjnych ruchów i konsekwencji. Dzięki temu poprawia umiejętności motoryczne u dzieci.
 • Promowanie zdrowego stylu życia – sport od najmłodszych lat kształtuje zdrowe nawyki, zarówno jeśli chodzi o ruch, przebywanie na świeżym powietrzu, jak i odpowiednią dietę.
 • Zwiększenie pewności siebie – nie jest tajemnicą, że sport w niemal każdej formie rozwija u człowieka, zwłaszcza młodego, pewność siebie i odwagę.
 • Redukcja stresu – aktywność na świeżym powietrzu to najlepszy możliwy sposób na zredukowanie stresu i odpoczynek dla naszego mózgu. Tutaj rolki sprawdzaj się kapitalnie!
 • Rozwój orientacji przestrzennej – jazda na rolkach to doskonała nauka poruszania się w różnych przestrzeniach. Zwiększa dzięki temu świadomość przestrzenną, która dziś jest u dzieci naprawdę kiepską stroną.
 • Wzmocnienie układu krążenia – jazda na rolkach poprawia krążenie krwi i wspomaga zdrowie serca. Dzięki temu dziecko uniknie w przyszłości wielu problemów zdrowotnych.

Od kiedy rolki dla dzieci?

Okej, wiesz już, dlaczego warto zachęcać dzieci do jazdy na rolkach. Teraz warto zadać pytanie: od kiedy warto to robić? Już od 4 roku życia! Oczywiście każde dziecko rozwija się indywidualnie, jednak nawet te najmłodsze dzieci, oczywiście pod okiem dorosłych i w odpowiednich ochraniaczach oraz kasku, mogą rozpocząć swoją przygodę. Dzięki temu bardzo szybko uzyskują umiejętność utrzymywania równowagi. Dlaczego akurat 4, czy 5 rok życia? Dziecko w tym wieku ma zdolność do prawidłowej oceny sytuacji i odległości, dysponuje także odpowiednim refleksem.

Oczywiście tak jak z innymi umiejętnościami – jedne dzieci mogą poradzić sobie z nauką jazdy szybciej, inne wolniej. Duże znaczenie mają indywidualne predyspozycje. W jeździe na rolkach najlepiej odnajdują się energiczne dzieci, lubiące szeroko rozumiany sport. Ale musimy podkreślić jeszcze raz, że każde dziecko należy zachęcać do sportu na świeżym powietrzu, najlepiej ćwicząc razem!

Czym kierować się przy wyborze rolek dla dziecka?

Odpowiedź wydaje się banalnie prosta: najlepsze rolki dla twojego dziecka to te, które spełniają jego aktualne potrzeby i są odpowiednio dobrane do długości stopy. Warto jednak przed zakupem zadać sobie kilka prostych pytań, które ułatwią dobranie najlepszych rolek dla dziecka.

 1. Jaki jest poziom zaawansowania dziecka? – Jeśli Twoje dziecko jeszcze nigdy nie jeździło na rolkach, to warto postawić na miękkie rolki z 4 kółkami. Te zapewnią odpowiednią stabilność. Bardziej zaawansowane dzieci mogą wybrać rolki do jazdy agresywnej, które oferują lepsze osiągi.
 2. Jaki styl jazdy preferuje dziecko? – Jeśli dziecko lubi skakać lub wykonywać różne skomplikowane ewolucje jak jazda tyłem czy przekładanka, to koniecznie wybierz rolki z twardym butem, np. wymienione wcześniej rolki do jazdy agresywnej. Jeśli natomiast chcesz jeździć razem z dzieckiem typowo rekreacyjnie, to miękkie rolki będą w sam raz.
 3. Jaki jest ogólny poziom sprawności dziecka? – Oczywiście wiele maluchów ma naturalne predyspozycje do uprawiania sportu. W takim wypadku możesz wybrać nieco bardziej wymagające rolki, po prędzej czy później i tak musiałbyś je wymienić na szybszy model. Dzieci, które mają nieco mniejsze predyspozycje ruchowe, na pewno muszą rozpocząć od najprostszych i najbezpieczniejszych rolek.
 4. Czy dziecko chce rolki do konkretnej dyscypliny? – Jeśli Twoje dziecko opanowało już podstawy, a jego styl jazdy i dyscyplina są mocno ukierunkowane, to radzimy dobranie rolek do konkretnej dyscypliny, np. jazdy po skateparku.

Jaki rozmiar rolek dla dziecka?

Jeśli dziecko ma możliwość przymierzenia rolek, to radzimy najpierw rozpiąć wszystkie klamry (albo rozwiązać wszystkie sznurówki), aby stopa dokładnie weszła do środka. Oczywiście ubierajcie rolki zawsze na siedząco! Dzięki temu będzie bezpieczniej i sama stopa wejdzie do końca buta. Dopiero wtedy dokładnie zapnij klamry i poproś dziecko, żeby wstało. Jeśli ma wyprostowane palce, które dochodzą do końca wkładki, to znaczy, że jest okej.

Ważne jest, aby zawsze przymierzyć obie rolki. Stojąc tylko w jednej rolce, cały ciężar ciała przenoszony jest na jedną nogę, a to sprawia, że stopa nienaturalnie układa się w bucie. Ponadto, może się okazać, że jeden z butów sprawia dziecku dyskomfort i należy sięgnąć po inny model. Najważniejsza informacja jest taka: nigdy nie kupuj za dużych rolek na zapas!

Rolki, podobnie jak np. buty narciarskie czy snowboardowe, są tak zaprojektowane, żeby gwarantować lepszą kontrolę i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Jeśli są nieodpowiednio ubrane, to energia w bucie rozkłada się zupełnie inaczej, niż przewidział to producent. A to w najlepszych wypadku będzie oznaczać dyskomfort, a w najgorszym brak możliwości zapanowania nad rolkami. Uczulamy więc, żeby zawsze kupować dokładny rozmiar rolek dla dziecka. Wiemy, że maluchy szybko rosną, ale wtedy lepiej sprzedać stare, za małe rolki i dokupić nowe, bo w innym wypadku możemy zrobić dziecku krzywdę!

Jaki model rolek dla dziecka?

Wiemy, że w naszym poradniku przekazaliśmy Ci naprawdę sporo wiedzy teoretycznej, która mogła Cię przytłoczyć. Aby ułatwić Ci wybór rolek dla dziecka, postanowiliśmy przedstawić kilka konkretnych modeli:

Rolki inline z regulacją SFR Pulsar niebieskie

Pulsar to małe i popularne rolki o dostosowywalnym rozmiarze! Półmiękki but na podwoziu zaprojektowanym właśnie z myślą o dzieciach. Dlaczego je proponujemy? To bardzo uniwersalny mode, który sprawdzi się do codziennej jazdy, jak i do pierwszych mniejszych skoków i prostszych trików. Dzięki temu po nauczeniu się podstaw nie będzie musiał od razu kupować nowych, bardziej wydajnych rolek, bo na tych dziecko będzie się naprawdę dobrze bawić! Do tego model ten został wykonany z doskonałych jakościowo materiałów – m.in. ostrze rolek z nowoczesnego poliuretanu o zwiększonej wytrzymałości i zredukowanej wadze. Do tego model wyposażony est w niezwykle płynne łożyska ABEC-7. To naprawdę świetny wybór na pierwsze rolki dla dziecka!

Rolki inline z regulacją SFR Pulsar Różowe

A to propozycja idealna dla dziewczynek, które chcą rozpocząć przygodę z jazdą na rolkach. Półmiękki but w dostosowywalnym rozmiarze? To świetna opcja! Same rolki są naprawdę uniwersalne, bo dzięki swojej konstrukcji i płynnemu działaniu sprawdzają się zarówno do nauki jazdy i podstaw, ale też w przypadku nieco bardziej doświadczonych dzieci zapewnią dobrą zabawę na skateparku. Płynne łożyska ABEC-7, niezwykle trwałe materiały, lekkość, ergonomia i ten wpadający w oko design – tak, ten model rolek sprawdzi się u każdej dziewczynki!

Rolki Agresywne Uniwersalne ANARCHY Panik III

A tutaj propozycja dla dzieci, które chcą czegoś ekstra i znają już podstawy jazdy. Anarchy Panik III to świetne agresywne rolki dla dzieci odporne na grindy oraz twarde lądowania. Są idealnym wyborem pod względem wygody i bezpieczeństwa dla młodego jeźdźca chcącego bawić się na rampach na skateparku. O trwałość dba tutaj wykonanie ze skóry oraz wysoce odpornego na uderzenia poliuretanu. Ergonomiczna materiałowa część buta zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i wygodną, miękką stabilizację stopy. Jeśli chodzi o rozmiar, to nie musisz się martwić – Panik III może zmienić swój rozmiar pomiędzy 34, a 38, by idealnie dostosować się do ridera. To świetny wybór!

Polecane

Rolki inline z regulacją SFR Pulsar Niebieskie S

Rolki inline z regulacją SFR Pulsar Niebieskie S

296,65 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 349,00 zł/1szt.Cena regularna 349,00 zł brutto/1szt.
Rolki inline z regulacją SFR Pulsar Czarne M

Rolki inline z regulacją SFR Pulsar Czarne M

296,65 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 349,00 zł/1szt.Cena regularna 349,00 zł brutto/1szt.
Kask Na Deskorolkę Hulajnogę NKX Brain Saver Mint S

Kask Na Deskorolkę Hulajnogę NKX Brain Saver Mint S

199,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 299,00 zł/1szt.Cena regularna 299,00 zł brutto/1szt.
Kask Na Deskorolkę Hulajnogę NKX Brain Saver Rainbowfade S

Kask Na Deskorolkę Hulajnogę NKX Brain Saver Rainbowfade S

199,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 299,00 zł/1szt.Cena regularna 299,00 zł brutto/1szt.
pixel