Jojo do trików. Jaki model wybrać?

2022-09-05
Jojo do trików. Jaki model wybrać?

Chyba każdy z nas choć raz miał w ręku jojo. No i jak, udało Ci się wykręcić jakiś trik? Tak, wiemy, że to nie jest najprostsze zadanie! Jednak jeśli odpali się na YouTube film z turnieju freestyle, to może opaść szczęka z wrażenia. Najwięksi prosi wykręcają takie triki, że może zakręcić się w głowie… Ty też chciałbyś zacząć? Masz pozytywną zajawkę, jednak nie wiesz, jakie jojo do trików wybrać? W takim razie nasz kolejny poradnik powstał właśnie dla Ciebie!

Jojo do trików – nie stawiaj na bylejakość

Nie musisz zaczynać od sprzętu z najwyższej półki – ale nie dajmy się także ponieść w drugą stronę. Najtańsze jojo z supermarketu może Cię tylko zrazić do treningów i zabawy. Dlaczego? Zacznijmy od tego, że nie jest w ogóle wyważone. Do tego sznurek, czy łożyska wołają często o pomstę do nieba… Na domiar złego sama konstrukcja jest niskiej jakości, dlatego przy pierwszym upadku jojo do trików po prostu się łamie. A gdy wykręcasz coraz lepsze triki, to niewiele trzeba, żeby yoyo wymsknęło Ci się z palca i upadło na chodnik, czy podłogę. Wtedy lepiej, żeby przeżyło upadek, prawda?

Gdzie znajdziesz naprawdę solidne jojo do trików? Przede wszystkim zawsze wybieraj modele od znanej i cenionej marki. Do takich z pewnością można zaliczyć YoyoFactory. Sami przetestowaliśmy sporo modeli tego producenta i zdecydowanie możemy go polecić. Ich zalety? Choćby:

 • kształt dostosowany do światowego standardu,
 • uniwersalna średnica, która umożliwi Ci efektywne treningi,
 • silikonowe podkładki,
 • łożyska kulkowe, które nie sprawiają przykrych niespodzianek,
 • bardzo wytrzymałe obudowy,
 • w zestawie dostajesz dodatkowe części (np. dodatkowe łożyska), a samo yoyo do tików jest błyskawicznie gotowe do zabawy i treningów!

Więcej o tym, jakie jojo do trików wybrać, usłyszysz w naszym poradniku na YouTube. Koniecznie obczaj!

 

Nauka trików na yoyo. Jak zacząć?

Już wiesz, co odróżnia dobre yoyo do nauki trików naprawdę solidnej jakości od badziewia. Teraz pora na kilka słów o samej nauce trików na yoyo. Najpierw kilka podstaw:

 1. Upewnij się, że sznurek jest odpowiedniej długości – prostym sposobem jest postawienie jojo na ziemi. W takiej sytuacji sznurek powinien kończyć się na wysokości Twojego pępka. To nie jest ścisła zasada, bo z biegiem czasu każdy zawodnik dostosowuje długość sznurka do własnych preferencji. Ale powiedzmy, że od takiej długości będzie Ci najwygodniej zacząć.
 2. Dobrze zawiąż sznurek w pętelkę – gdy będziesz zaczynać, może Ci to sprawić nieco kłopotów. Najprościej wytłumaczyć to w tej sposób: przytrzymaj sznurek palcem lewej ręki, a prawą nawijaj go dalej. Po 2-3 obrotach „zdejmij” palec lewej ręki ze sznurka i nawijaj dalej, aż do końca. To trochę, jak z wiązaniem krawata, jeśli nie wychodzi Ci, to odpal prosty tutorial i przećwicz to z nim. GWARANTUJEMY Ci, że po kilku próbach będziesz robić to z zamkniętymi oczami. :)
 3. Wszystko ogarnięte, a Ty jesteś najedzony i gotowy do treningu? No to jedziemy dalej z tym tematem!

Na naszym kanale na YouTube zobaczysz, jakie triki wykręca Julian Rosa, czyli Mistrz Polski w Yoyo. Koniecznie sprawdź!

 

Triki jojo dla początkujących – lista trików

No to idźmy dalej. Triki jojo dla początkujących? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę podstawowych trików na jojo, które możesz opanować:

 • Power Throw (mocny rzut) – absolutna podstawa. Trzymając swoje yoyo w dłoni, zegnij rękę tak, jakbyś napinał biceps. Następnie dynamicznie wyprostuj rękę, jednocześnie wyrzucając yoyo. Lekko pociągnij za sznurek, a yoyo wróci do Twojej dłoni. Za pierwszym razem może nie wyjść perfekcyjnie, ale spokojnie, na pewno opanujesz swoje yoyo!
 • Forward pass (rzut do przodu) – rękę, w której trzymasz yoyo, wyprostuj wzdłuż tułowia. Następnie szybkim, dynamicznym ruchem wyrzuć jojo przed siebie. Gdy yoyo osiągnie koniec sznurka, samo wróci do Twojej dłoni.
 • Loop the loop (wieczna pętla) – zacznij tak samo, jak w przypadku Forward pass. Gdy yoyo będzie wracać do dłoni, nie łap go. Zamiast tego opuść nadgarstek i pozwól swojemu yoyo przelecieć nad dłonią. Następnie szybkim ruchem nadgarstka postaraj się wyrzucić je znów do przodu. Jeśli wszystko się uda, yoyo zatoczy pętle wokół Twojej dłoni. Oczywiście, gdy osiągniesz odpowiedni poziom, możesz kilkukrotnie obracać yoyo wokół dłoni, np. wykonując 5 powtórzeń za jednym razem!

Oczywiście niektóre triki jojo są trudniejsze, inne prostsze. Jeden możesz opanować w jeden wieczór, nad innym będziesz pracować tygodniami – ale najważniejszy jest zapał i regularność. Lepiej ćwiczyć codziennie przez 30 minut niż raz na tydzień przez 2 godziny. Nie ma się co zrażać – bierz się do pracy, zwłaszcza że ćwiczyć możesz w każdej wolnej chwil. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel