Kendama - co to jest?

2018-04-25
Kendama - co to jest?

Kendama jest tradycyjną zabawką z Japonii. Jest wariacją "cup and ball" oraz zabawki hiszpańskiego pochodzenia balero. Niektórzy mówią, że jest to "japońskie jojo". Pierwszy raz pojawiała się w Japonii około 1777 roku. Początkowo używali jej w porcie do pijackich gier - kto skusił ten pił więcej!

Przez lata zmieniała się budowa kendamy. Teraz składa się z dwóch elementów kena (trzonek) oraz tamy czyli kuli połączonych ze sobą sznurkiem. Pierwszy element posiada cup-y czyli miseczki oraz spike'a - smukłe, ostre zakończenie. Tama jest okrągła z dziurą do której trafiamy spikem. Kendama jest robiona z różnego rodzaju drewna w zależności od wagi, wytrzymałości np. klonu, buku czy nawet wiśni.

Większość kednam nie różni się na pierwszy rzut oka. Jest jednak kilka detali, które sprawiają, że są inne. Tak jak jest napisane mają różne drewno. Jedne są wyższe, a drugie niższe ale standardowy rozmiar to około 18,5cm. Stosuje się także różne malowania tamy. Niektóre nie są pokryte niczym. Inne zaś są lakierowane dzięki czemu powierzchnia jest śliska, a jescze inne pokryte specjalną warstwą typu rubber, która sprawia, że mamy dużo przyczepności podczas robienia tricków. W zależności od modelu kendamy są różnie wyważone. 

Istnieją także różne wariacje kendamy np. kendama 5 hole gdzie mamy 4 dodatkowe dziury w tamie, 5 cup z 4 dodatkowymi cupami czy też XL-ki - znacznie większe od podstawowych rodzajów. 

Kiedy mamy już wymarzoną kendamkę zaczynamy grę. Trzymając za ken staramy się aby wisząca na sznurku tama trafiła na cupy lub dziura na bolca. Po jakimś czasie można zaczniemy robić bardziej skomplikowane tricki np. trzymając za tamę i próbują trafić w odwrotną stronę. Podstawowe tricki możecie zobaczyć na filmiku poniżej.


Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel