Kiedy pora na kupienie nowej deskorolki? Kompletny poradnik!

2023-08-04
Kiedy pora na kupienie nowej deskorolki? Kompletny poradnik!

Jeździsz już jakiś czas na deskorolce i zastanawiasz się, kiedy będzie pora na nową? Na co musisz zwrócić uwagę? O jakie elementy zadbać, żeby deskorolka nie zużyła się tak szybko, narażając Cię na koszta ? O tym nasz najnowszy poradnik. Koniecznie przeczytaj!

Jaki jest stan Twojej deskorolki?

Nie da się ukryć - najczęściej wymieniamy nasz sprzęt, gdy po prostu jest zużyty lub uszkodzony. Pół biedy, jeśli chodzi o kółka do deskorolki , czy nawet trucki do deski . Te można łatwo wymienić. Jednak jeśli pęknie blat, czy sama decha jest już dość leciwa… Cóż, najwyższa pora wymienić ją na nową deskorolkę . Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Widoczne pęknięcia - pęknięcia w decku są jednym z najpoważniejszych problemów, które mogą zasugerować, że nadszedł czas na nową deskę. Pęknięcia, szczególnie te przebiegające przez całą długość deski, bardzo mocno osłabiają jej wytrzymałość (często nawet te niepozorne), a to z kolei może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy. Zobacz filmiki na YouTube, na których deska pęka po kolejnym potężnym ollie nad schodami, przecież to może skończyć się srogą kontuzją, której można uniknąć!
  • Wydłubane krawędzie - kolejnym ważnym sygnałem, że deck może wymagać wymiany, są wydłubane krawędzie. To naturalny efekt dynamicznej jazdy na deskorolce, szczególnie podczas wykonywania trików na skateparkach. Wydłubane krawędzie mogą skutkować utratą precyzyjnej kontroli nad deskorolką, a to nie pomoże żadnemu zawodnikowi.

 

Od czego deskorolka zużywa się najszybciej?

Najogólniej mówiąc: deskorolki zużywają się od naprawdę wielu czynników, takich jak styl jazdy, częstotliwość użytkowania, jakość używanych materiałów oraz warunki, w jakich jest używana. Jednak gdybyśmy mieli wymienić najważniejsze rzeczy, to z pewnością zwróć uwagę na:

  1. Styl jazdy - Intensywny styl jazdy, częste wykonywanie trików, ollie z dużych wysokości i slide'y mogą znacznie skrócić żywotność deski. Działania te wywierają większe obciążenie na deskę, co prowadzi do szybszego zużycia materiałów, szczególnie decku, który będzie musiał za każdym razem przyjąć spory ciężar.
  2. Powierzchnia jazdy - Jazda na trudnych powierzchniach, takich jak asfalt, beton czy nierówny teren, może przyspieszyć zużywanie się deski i kółek. Kolejna sprawa, czyli slide’y, które rysują deck. Nawet blat z najlepszych materiałów ma swoją żywotność!
  3. Jakość materiałów - Tańsze deskorolki wykonane z niższej jakości materiałów mogą ulegać szybszemu zużyciu niż te od znanych i cenionych marek. Na przykład, deski z gorszej jakości drewna mogą pękać lub tracić sprężystość, szczególnie jeśli narażone są na często zmiany temperatury.
  4. Podwozia i koła - Trucki i kółka, które nie są odpowiednio dopasowane do siebie lub do stylu jazdy, mogą wpłynąć na szybsze zużycie tych elementów. Mała oczywista, ale ważna kwestia!
  5. Warunki atmosferyczne - Ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wilgoć czy ekstremalne temperatury, mogą negatywnie wpływać na trwałość deski i kółek.
  6. Brak konserwacji - Niewłaściwa konserwacja deskorolki, brak smarowania łożysk czy zaniedbanie czyszczenia deski, może przyspieszyć proces zużywania się. Warto więc zadbać o swoją dechę, żeby móc cieszyć się nią dłużej.
  7. Części zamienne - Części takie jak kółka czy łożyska są elementami, które naturalnie ulegają zużyciu i wymagają regularnej wymiany. Jeśli nie są regularnie wymieniane, mogą wpłynąć na ogólny stan i trwałość deskorolki.

Kiedy pora na wymianę deski? Gdy przestanie Ci odpowiadać!

Na końcu chcemy poruszyć kolejny istotny temat. Wymiana deskorolki może wynikać nie tylko ze zużycia, czy uszkodzenia sprzętu. Równie dobrze możesz chcieć wskoczyć na wyższy poziom, wybierając nową deskorolkę – trwalszą, lepiej wyważoną, z lepszego drewna, czy z lepszymi truckami. Innym powodem może być zmiana stylu jazdy. Może teraz preferujesz inny rodzaj deskorolki? Możesz przecież, zamiast standardowej deski, spróbować longboardu, czy cruisera. W takim wypadku nawet jeżeli twoja obecna deskorolka jest w dobrym stanie, może okazać się, że warto zainwestować w nową, choćby po to, żeby polepszyć umiejętności, czy… podtrzymać pasję do jazdy!

Kolejna sprawa – wygląd deski. Jeśli Twoja decha jest zajechana lub po prostu przestała Ci się podobać ze względu na design, to również pora na nowy sprzęt. Chcesz coś nowego, świeżego? W takim razie wymiana deskorolki na nową, bardziej odpowiadającą twojemu stylowi, będzie idealnym rozwiązaniem.

Więcej o tym, jak dbać o swoją deskorolkę przeczytasz w naszym poradniku „Jak dbać o deskorolkę? Wszystko, co musisz wiedzieć . Zachęcamy do lektury - na pewno Ci się przyda!

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Deskorolka ENUFF CLASSIC LOGO Complete Niebieska 7.75"

Deskorolka ENUFF CLASSIC LOGO Complete Niebieska 7.75"

323,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 287,20 zł/1szt.Cena regularna 359,00 zł brutto/1szt.
Jart Deskorolka Digital 7.6″

Jart Deskorolka Digital 7.6″

375,20 zł brutto/1szt.Cena regularna 469,00 zł brutto/1szt.
pixel