Longboard dla początkujących

2018-02-23
Longboard dla początkujących

Wiele osób zastanawia się jaki wybrać longboard dla początkujących? W zasadzie przy pierwszym kontakcie z longboardingiem nikt z nas nie ma sprecyzowanych oczekiwań i nastawiamy się po prostu na typowe rekreacyjne jeżdżenie po mieście.


Długość deski longboardowej

Najważniejszym parametrem przy wyborze longa dla początkujących jest jego długość. Wzrost nie ma żadnego znaczenia i nie dobiera się do niego deski. Ważniejsze jest to co chcemy robić na desce i jakie ma mieć przeznaczenie. Deska powinna mieć przynajmniej 100cm. Zapewni to nam dużo miejsca pod stopami i będziemy czuć się pewnie podczas jazdy. Longboard będzie stabilny i da nam komfort podczas odpychania się. Raczej nie powinno się wybierać krótkich desek około 80cm ponieważ będą one mniej stabilne i trudniej się będzie nauczyć jeździć.


Kształt deski

Kształ przy wyborze longboarda dla początkujących ma drugorzędne znaczenie ponieważ do zwykłej jazdy, każdy shape longboardowy będzie się sprawdzać podczas cruisingu. Do wyboru są np. pintaile czyli tzw. łezki czyli deski kierunkowe, na których jeździ się w jednym kierunku. Z tego powodu lepiej wybrać kształt typu twin tip, który jest z obu stron taki sam i nie jest zwężany na końcu dając nam więcej miejsca pod stopami. Ważne żeby blat w longboardzie dla początkujących był dosyć szeroki w miejscu gdzie stawiamy stopy czyli tuż za truckami, w miejscu gdzie zaczynają się kick taile czyli końce deski.Trucki

Aby zapewnić przyjemną i płynną jazdę powinniśmy wybrać longboard z dobrej jakości markowymi truckami, które są skrętne i pozwolą na płynne dynamiczne skręty. Szukając longboard dla początkujących powinny mieć one 180mm szerokości, oraz kąt 50 stopni. Taki zestaw z pewnością umili nam jazdę na longboardzie.


Montaż trucków

Jeśli szukamy longboarda na początek do samej jazdy i nie mamy aspiracji do rozwijana się w dancingu lub downhillu to zaleca się wybrać montaż trucków drop thru. Obniży on wysokość na jakiej znajduje się blat zwiększając stabilność jazdy. Wpłynie to również na to, że będziemy mniej męczyć się podczas odpychania po mieście ponieważ będziemy wkładać mniej energii do przemieszczania się. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa także na nasze stawy, które są mniej obciążone z racji tego, że nie musimy uginać kolana tak mocno jak na deskach z systemem trucków top mount.
Koła

Aby zapewnić przyjemną jazdę longboard na początek powinien mieć kółka longboardowe o średnicy około 70mm i twardości 78-83a. Taki set kółek sprawi, że z łatwością wybiorą nierówności na drodze i pokonają malutkie kamyczki czy np. łączenia płyt chodnikowych. Jeśli chodzi o krawędź koła longboardowego to zaleca się na początek aby była ostra ponieważ przyczepność przy pokonywaniu zakrętów będzie wtedy najlepsza.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel