Longboard do dancingu. Jak wybrać?

2023-05-29
Longboard do dancingu. Jak wybrać?

Longboard dancing to wciąż dziedzina dość młoda w naszym kraju – ale niesamowicie prężnie się rozwija! Jaramy się tym, że na ulicach, czy skateparkach widać coraz więcej osób zajawionych tańczeniem na longboardzie. Na czym to polega? Jaki longboard do tańczenia wybrać?  Czym się kierować? O tym w naszym najnowszym artykule!

 

 

 

 

Czym jest longboard dancing?

Na longboardzie można jeździć na wiele sposobów. Tutaj możemy wyróżnić:

  • cruising – klasyczna jazda polegająca po prostu na odpychaniu się na desce,
  • pumping – jazda bez odpychania się nogą, w tym przypadku pędu nabieramy poprzez energiczne przenoszenie środka ciężkości z jednej nogi na drugą, odpowiednio balansując ciałem,
  • slalom – klasyczny slalom między ciasno ustawionymi pachołkami, tutaj również technika przypomina nieco tą wykorzystywaną przy pumpingu,
  • downhill – jazda w dół wzgórza z naprawdę sporą prędkością, tutaj potrzeba sporo odwagi i solidnych ochraniaczy, 
  • no i właśnie dancing!

My skupimy się na dancingu. To niezwykle stylowe połączenie jazdy na longboardzie z… tańcem właśnie! Nie możesz sobie tego wyobrazić? Na pewno pomoże Ci filmik Katarzyny Hajdan, która jest absolutny prosem!


Sam widzisz, że taka jazda jest niezwykle efektowna. Tutaj chodzi o flow w łączeniu ciągłej jazdy z ruchami tanecznymi w stylu peter pany, cross-stepów itp. Co ciekawe w dancingu na longboardzie można zobaczyć wiele trików zaczerpniętych z jazdy na deskorolce, szczególnie manuali, czy pop shove it, ale też ewolucji w powietrzu, jak tiger claw! Co musisz mieć, żeby rozpocząć longboard dancing? Równą nawierzchnię, na której nie zaliczysz gleby oraz oczywiście dobry longboard do dancingu.

Co wyróżnia longboard do dancingu?

Czym się kierować wybierając longboard do dancingu, czyli tzw. longboard dancer? Co wyróżnia tego typu modele? Zacznijmy od tego, że longboardy dancer projektowane są z dużo dłuższym blatem i często z trakami top-mounted, co ułatwia chodzenie i tańczenie na desce. To bardzo ważne, ponieważ longboard do downhillu, czy nawet do freestylu będzie mieć zupełnie inną konstrukcję. Lepiej nie naciąć się na podstawowy błąd początkującego, któremu (po prostu z niewiedzy, każdy przecież kiedyś zaczynał swoją przygodę!) wydaje się, że poszczególne modele nie różnią się od siebie jakoś szczególnie – ot, po prostu mają inny kształt. To ogromny błąd!

Deski longboard dancing są przeważnie bardzo długie, dzięki czemu najlepiej sprawdzają się na płaskiej nawierzchni oraz podczas dłuższej jazdy. Jazda na longboardzie dancer jest również bardzo dobrym ćwiczeniem równowagi – opanowanie jej jest podstawą wielu trików. Początki na pewno nie będą łatwe, ale satysfakcja z opanowania każdego kolejnego ruchu jest zdecydowanie warta włożonego trudu.

Jaki longboard do dancingu?

Doskonale wiemy, że dla początkujących wybór odpowiedniego longboardu do dancingu nie będzie łatwym zadaniem. Postanowiliśmy Ci to nieco ułatwić, przygotowując 3 propozycje z różnych półek cenowych, za których jakość możemy poręczyć.

1. Longboard do tańczenia NKX Vegas

To model od sprawdzonej w boju marki NKX. Posiada wszystko, co powinien mieć prawilny longboard do tańczenia: mały concave, średnio elastyczny twin-tip deck i „wheel-wells”, czyli specjalne wcięcia w decku stworzone po to, aby uniknąć ocierania się kółek o deck podczas wykonywania ostrych skrętów. Do tego całość ma kapitalny design i śmiga na płynnych łożyskach ABEC 9.  Kształt griptape'a daje wiele możliwości ślizgania się stopami na środku deski podczas tańca oraz świetną kontrolę na wszystkich krawędziach podczas wykonywania trików i jazdy na desce.

2. Longboard do dancingu MINDLESS Core Dancer Red Gum

Pewnie od razu w oczy rzuca Ci się kozacki design tego modelu. Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania! Marka Mindless słynie z naprawdę solidnej roboty i tak jest w przypadku modelu Core Dancer Red Gum! Delikatny concave i griptape umiejscowione pod punktami podparcia sprawią, że będziesz mógł wygodnie ustabilizować stopy na blacie podczas podjazdu do skoku lub by wykonać wyluzowany i intuicyjny cross-step. Do tego dochodzą wysokiej klasy trucki Talisman V2 ułatwiające gładszy carve we współpracy z wheel well’ami. Nie zapominajmy też o miękkich kółkach 78A Voodoo Maji, które zapewnią Ci szybką jazdę, i zamortyzowane lądowania. Model bardziej niż wart polecenia!

3. Longboard LandYachtz Stratus 45,5" Sanctuary

Absolutnie sztosowy model kultowej marki Landyachtz! Zacznijmy od kształtu dechy, który został specjalnie zmodyfikowany tak, by zlikwidować wheelbite we współpracy z nowymi, gładkimi truckami Gen 6 Grizzly. Trzeba od razu nadmienić, że Grizzly Gen 6 to najlepiej działające trucki „cast” na rynku. Wysoce dopracowana geometria sterów pozwala na głębokie carvy, ale również na pewny i relaksujący cruising. Do tego dochodzi ośmiowarstwowa struktura blatu zapewniająca sprężysty flex, który zachowa dużo pędu po wykonaniu skrętu. A co powiesz na szybkie i płynne koła 63mm 78A Fatty Hawgs? To miękki uretan o twardości 78A, który pozwoli na gładkie ślizgi oraz pokonywanie rożnych nieprzyjemnych nawierzchni, jak choćby drobnego gruzu drogowego. To kapitalny model!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel