Longboard do jazdy miejskiej a longboard do downhillu. Który jest dla Ciebie?

2024-01-04
Longboard do jazdy miejskiej a longboard do downhillu. Który jest dla Ciebie?

Dla laika każdy longboard może wyglądać tak samo – przecież wszystkie mają długi blat i kółka większe niż w deskorolce. W czym więc ta cała filozofia? Cóż, sprzęt przeznaczony do jazdy miejskiej i downhillu zasadniczo się różni i warto o tym wiedzieć przed zakupem. Zastanawiasz się, który jest dla Ciebie? Tego na pewno dowiesz się z naszego kolejnego poradnika!

 

Czym jest longboard do jazdy miejskiej?

Longboard idealny do jazdy miejskiej? Da się zrobić! Tego typu deska musi mieć nie tylko odpowiednią długość, ale też kształt – zupełnie inny niż w przypadku modeli do dancingu, czy curvingu. Okej, zacznijmy więc od długości. Jaką długość mają longboardy do jazdy miejskiej? Longboard na miasto musi mieć przynajmniej 100 cm. Dlaczego? Cóż, to właśnie długi blat da Ci komfort jazdy i dużo miejsca na stopy. Jeśli już jesteś na wyższym stopniu zaawansowania, to możesz oczywiście pokusić się o wybór troszkę krótszego blatu.

 

Jaki kształt ma longboard miejski? Tutaj możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze kształty:

  • pintail (kierunkowy),
  • twin tip (oba końce deski zakończone tak samo).

Pierwszy polecamy osobom, które szukają „surferskiego” klimatu (z którego zresztą wywodzi się longboarding). Z kolei Twin tip jest nieco bardziej uniwersalny. Niektóre z twinów mają podgięte końce – to bardzo praktyczne w momencie, gdy musimy podbić deskę i ominąć przeszkodę lub po prostu ją podnieść, żeby przemieścić autobusem.

Dobra, mamy już przegadany kształt i długość. Pora na kolejny istotny element w każdym miejskim longboardzie, czyli koła. Longboard na miasto musi być wygodny i dawać przyjemność z jazdy dlatego koła muszą być odpowiedniego rozmiaru – polecamy ok. 70 mm i twardości między 78-83a. Dlaczego? Z doświadczenia wiemy, że to połączenie, które zapewnią naprawdę dobre wrażenia z jazdy po mieście, jednocześnie dając możliwość przejazdu po tak częstych przeszkodach jak kostka brukowa czy drobne kamyczki.

 

Czym jest longboard do downhillu?

Może widziałeś na YouTube, czym jest downhill… Jeśli nie, to gorąco zachęcamy, bo ten sport zdecydowanie robi wrażenie! Chodzi o zjeżdżanie z gór, czy innych wzniesień, przy dużych prędkościach i nagłych zwrotach deski. Pewnie domyślasz się, że tak wymagająca jazda wymaga nie tylko ogromnych umiejętności i odwagi, ale również odpowiedniego sprzętu.

 

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim:

  • Longboard nie powinien być dłuższy niż 95 - 100 cm, aby zachować optymalną zwrotność przy grubszym i twardszym blacie robionym w technologii drop.
  • Tracki są umieszczane na końcach deski, aby zwiększyć jej stabilność, a obniżyć współczynnik sprężystości, która jest niepożądana przy jeździe ekstremalnej.
  • Specjalne koła. Longboardy do downhillu posiadają większe, twardsze i bardziej odporne koła, które zapewniają lepszą przyczepność i kontrolę przy dużych prędkościach.
  • Konstrukcja deski jest zoptymalizowana pod kątem zapewnienia stabilności i precyzji podczas zjazdów z dużymi prędkościami. Są one projektowane tak, aby minimalizować drgania i wibracje.

Longboardy do downhillu są używane głównie przez pasjonatów ekstremalnej jazdy, zawodników startujących w zawodach downhillowych oraz osoby, które preferują szybką, ekstremalną i techniczną jazdę na desce. Ich konstrukcja i cechy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i kontroli w warunkach, gdzie jazda z dużą prędkością jest kluczowa. Jeśli interesuje Cię rozwijanie skilla właśnie pod tym kątem, to koniecznie wybierz longboard dedykowany do downhillu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Longboard NKX Signature Czarny z Włóknem Szklanym 101 cm

Longboard NKX Signature Czarny z Włóknem Szklanym 101 cm

719,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 799,00 zł/1szt.Cena regularna 799,00 zł brutto/1szt.
pixel