Longboardy elektryczne

2018-02-26
Longboardy elektryczne

Czym jest longboard elektryczny?

Najprościej można go określić deską, środkiem transportu, który jest napędzany energią elektryczną. Za napęd nie służą tutaj nasze nogi ale specjalny silnik elektryczny umiejscowiony przy truckach lub w kole naszej deski. Pod normalnie wyglądającym blatem longboardowym zamontowana jest bateria. To ona dostarcza niezbędną energię do pracy silnika. Longboard elektryczny coraz trudniej odróżnić od zwykłego longa ponieważ baterie są coraz mniejsze tak jak i silniczki co powoduje, że nie rzucają się tak bardzo w oczy w porównaniu do pierwszych prototypów desek. Takie deski są coraz bardziej popularne służąc jako szybki środek transportu  po mieście i dając możliwość świetnej zabawy. Z roku na rok powstają kolejne firmy produkujące longboardy elektryczne oferując nowsze i ciekawsze rozwiązania technologiczne.


Możemy wyróżnić trzy rodzaje longboardów elektrycznych:

standardowy - taka deska jest bardzo podobna do zwykłego longa. Rozmiary są praktycznie identyczne, można powiedzieć że to jest zwykły longboard z doczepioną baterią i silnikiem. Taka deska jest świetnym środkiem transportu ponieważ sprawnie można pokonać poranne korki na ulicach przemieszczając się szybciej niż na zwykłej desce.

terenowe - posiadają większe kółka niż zwykłe longboardy elektryczne i większy blat. Można na nich oprócz zwykłej jazdy poruszać się poza terenem, na piaszczystych trasach czy w lesie. Utrudnione warunki nie sprawią takim deskom problemów. Są one też z reguły mocniejsze co powoduje, że lepiej na nich podjeżdżać na wzniesienia. Jednym z bardziej popularnych modeli jest EXTREME od polskiego producenta - Teslaboard. Mieliśmy okazję na tej desce trochę pojeździć i trzeba przyznać, że zabawa jest znacznie lepsza niż na standardowych deskach. Dla szukających dużych wrażeń z jazdy będzie to bardzo ciekawa propozycja. Musimy jednak odpowiednio się zabezpieczyć kaskiem i ochraniaczami jeśli planujemy bardziej ekstremalną jazdę.dla dzieci - deski z reguły mniejsze aby łatwiej było na nich manewrować młodszym użytkownikom. Longboard elektryczny dla dzieci ma mniejszą moc dzięki czemu nie narażamy ich na niebezpieczną jazdę z dużą prędkością. Ich gabaryty są bardzo korzystne ponieważ dzięki mniejszej wadze zestawu deska może być z łatwością zabierana w każde miejsce np. do szkoły lub tramwaju czy autobusu jeśli musimy gdzieś podjechać.


Ceny longboardów elektrycznych wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ma na to wpływ przeznaczenie deski, ich moc, zasięg, materiały z jakich zostały zbudowane, design. Nie musimy od razu kupować najdroższej deski. Warto rozważyć propozycję polskich producentów, których modele są dostępne w bardzo korzystnych cenach w porównaniu do zagranicznych marek.

Zasięg longboardów elektrycznych zależy od pojemności baterii. Możemy spotkać deski, które przejadą 10km oraz takie, które mogą przemieszczać się na dystans nawet 40km! 
Kiedy bateria się rozładuje można korzystać z deski normalnie odpychając się stopami. Tylko przy deskach terenowych jest to utrudnione z racji większej wagi.Prędkość elektryków zależy od mocy silnika. Im mocniejszy tym szybciej możemy pojechać. Producenci podają, że ich modele potrafią osiągnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu km/h. Trzeba jednak pamiętać, że osoba cięższa przy bardziej wietrznych warunkach przejedzie mniejszy dystans i nie osiągnie takiej prędkości jak lżejszy użytkownik przy idealnych warunkach atmosferycznych.

Komfort jazdy jest bardzo duży z racji tego, że stoimy na długiej i szerokiej desce. Pozwala nam ona na przemieszczanie się po mieście bez potrzeby odpychania się i mało się męczymy dzięki temu, dodatkowo w ciepłe dni możemy zaznać trochę orzeźwiającego podmuchu wiatru :)

Longboardem elektrycznym sterujemy za pomocą specjalnego pilota. Jest on w kształcie “pistoletu” lub zwykłego pilota, który trzymamy w środku dłoni. Podstawowe modele mają lampki, które wskazują procent naładowania baterii w desce. Te bardziej zaawansowane mogę mieć nawet cyfrowy wyświetlacz na którym pokazuje się prędkość z jaką jedziemy. Piloty często posiadają różne tryby pracy. Możemy dzięki temu ograniczyć prędkość maksymalną longboarda elektrycznego i bez obaw udostępnić go do jazdy młodszym użytkownikom.Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel