Prawidłowa technika jazdy na rolkach. Garść porad

2023-11-14
Prawidłowa technika jazdy na rolkach. Garść porad

Popularność rolek nie słabnie – wręcz przeciwnie. W sklepie Miejskie Sporty jak na dłoni widzimy popularność tego typu sprzętu. Kto jeździ na rolkach? Dziewczyny, chłopacy, dzieci, dorośli, a nawet osoby starsze! To sport absolutnie dla każdego, zwłaszcza jeśli zaopatrzysz się w solidne ochraniacze. Jak prawidłowo jeździć na rolkach? W naszym najnowszym poradniku przeczytasz garść porad!

 

Po pierwsze: wybór odpowiednich rolek

Swoją przygodę z jazdą na rolkach warto zacząć od… wybrania odpowiednich rolek. Brzmi banalnie, ale to prawda. Nie da się jeździć wygodnie i bezpiecznie, jeśli dobierzesz model, który nie odpowiada Twoim potrzebom. Na co wrócić uwagę? Przede wszystkim:

 • Rozmiar rolek – upewnij się, że rolki pasują do twojego rozmiaru stóp. Możesz skonsultować się z nami, aby wybrać najlepszy rozmiar.
 • Rodzaj rolek – istnieje kilka rodzajów rolek, w tym rolki rekreacyjne, rolki do jazdy agresywnej, czy rolki dla dzieci.
 • Hamulce – większość rolek jest wyposażona w hamulce. Upewnij się, że wiesz, jak je wykorzystać i zatrzymać się bezpiecznie!

 

Okej, wybrałeś już odpowiedni sprzęt? W takim razie możesz ruszać na najbliższy skatepark! Jednak, aby cieszyć się tą formą rekreacji i unikać kontuzji, ważne jest poznanie i stosowanie prawidłowej techniki jazdy na rolkach. Do tego warto wyposażyć się także w odpowiednie ochraniacze na rolki. Co musisz wiedzieć?

 

Jazda na rolkach – jaka postawa ciała?

Prawidłowa postawa ciała podczas jazdy na rolkach jest kluczowym elementem utrzymania równowagi, kontroli i bezpieczeństwa. Oto jak powinna wyglądać postawa ciała podczas jazdy na rolkach:

 1. Stań prosto – rozpocznij jazdę z prostymi plecami, bez wyginania się w przód lub w tył. Twoje plecy powinny być lekko wygięte w odcinku lędźwiowym, a głowa uniesiona, patrząc przed siebie. Prosta pozycja ciała pomoże utrzymać równowagę.
 2. Unoszenie nóg – Twoje nogi powinny być uniesione nad ziemią, jedna przed drugą. Unikaj przesuwania nóg zbyt blisko siebie, ponieważ to może wpłynąć na stabilność. Nogi powinny pracować równocześnie, nie jedna przed drugą, aby utrzymać płynność ruchu.
 3. Lekko zgięte kolana – zgięte kolana pozwalają na lepsze dostosowanie się do nierówności terenu i pomagają w kontrolowaniu rolkarskiej pozycji. Unikaj jednak zbyt głębokiego zgięcia, co może wpłynąć na stabilność.
 4. Równomierne rozłożenie wagi – rozkładaj wagę ciała równomiernie na obie nogi. Unikaj przekładania zbyt dużej wagi na jedną nogę, ponieważ to może prowadzić do utraty równowagi.
 5. Utrzymanie centralnej osi ciężkości – staraj się utrzymać swój środek ciężkości nad rolkami. Jeśli przesuniesz go zbyt daleko w przód lub w tył, możesz stracić kontrolę nad rolkami.
 6. Ręce – Twoje ręce powinny być swobodnie opuszczone wzdłuż ciała lub uniesione lekko przed siebie w celu utrzymania równowagi. Nie powinieneś ich używać do nadmiernego machania lub balansowania, chyba że jest to konieczne, na przykład podczas skręcania.
 7. Świadomość otoczenia – bądź świadomy swojego otoczenia i zwracaj uwagę na przeszkody, nierówności terenu oraz innych użytkowników drogi. Staraj się unikać potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i reaguj na zmiany w otoczeniu.
 8. Równowaga – utrzymuj równowagę na rolkach, reagując na nierówności terenu za pomocą lekkich ruchów ciała. W miarę jak nabierzesz doświadczenia, będziesz w stanie utrzymywać równowagę nawet na trudniejszych powierzchniach.

 

Jak jeździć i jak hamować na rolkach?

Dwa kluczowe elementy: jazda na rolkach i hamowanie na rolkach. Jeśli chodzi o samą jazdę, to kluczowa jest skoordynowana praca nóg. Przesuwaj nogi naprzemiennie w kierunku jazdy, jedna przed drugą. To pozwoli utrzymać płynność ruchu. Pamiętaj jednak, aby unikać zbyt szerokich kroków. Zbyt szerokie kroki mogą sprawić, że utracisz równowagę. Zachowaj też umiar w odległości między nogami! Oczywiście na początku możesz czuć się niepewnie, gubiąc równowagę. Ale już po kilku sesjach na rolkach złapiesz, o co chodzi, a Twoje ciało nabierze płynności ruchów i feelingu!

A jak hamować na rolkach? Istnieje kilka różnych technik hamowania na rolkach, które możesz wybrać w zależności od swojego poziomu zaawansowania i rodzaju rolek, jakie masz. Tutaj możemy wyróżnić:

 1. Hamulce rolkami – jeśli twoje rolki są wyposażone w hamulce (często są to hamulce w formie klocków, które znajdują się z tyłu rolek), to jest to najłatwiejsza i najskuteczniejsza metoda hamowania. Aby zahamować, wystarczy przenieść ciężar ciała na pięty, nacisnąć hamulce o podłoże i stopniowo zwalniać prędkość. Ważne jest, aby unikać gwałtownego naciskania na hamulce, ponieważ może to spowodować utratę równowagi i upadek.
 2. T-pose – technika T-pose polega na stawieniu jednej nogi przed siebie w kształcie litery „T”, a drugiej na bok. Następnie przesuwasz obie nogi w przeciwnych kierunkach, aby wywołać opór i zahamować. Ta technika jest skuteczna na równym terenie.
 3. V-pose – w technice V-pose stawiasz obie nogi w kształcie litery „V” z jedną nogą na przód i drugą na bok. Następnie przesuwasz nogi do siebie, co również generuje opór i pozwala na zatrzymanie się. Technika V-pose jest przydatna przy jeździe na większych prędkościach.
 4. Pendelhamowanie – ta technika polega na wykonywaniu krótkich, szybkich ruchów nogami z jedną nogą stawioną przodem i przesuwaniem jej w przód i w tył. To generuje opór i pomaga w zatrzymaniu. To przydatna technika na wzniesieniach lub podczas jazdy z większą prędkością.
 5. Hamowanie bocznym ślizgiem (T-stop) – technika ta polega na stawieniu jednej nogi na przód w kształcie litery „T” i przesuwaniu jej na bok. To powoduje lekki ślizg jednej rolki, generując opór i umożliwiając zatrzymanie. Ta technika jest bardziej zaawansowana i wymaga pewnej praktyki.

Oczywiście na początku wszystko może brzmieć trudno, ale naprawdę nie musisz się obawiać! Pamiętaj tylko o solidnych ochraniaczach, dobrej jakości rolkach i uśmiechu na ustach!

 

Zobacz rolki do jazdy agresywnej Story w akcji:

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

Rolki Agresywne Uniwersalne ANARCHY Panik III

Rolki Agresywne Uniwersalne ANARCHY Panik III

492,15 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 579,00 zł/1szt.Cena regularna 579,00 zł brutto/1szt.
Rolki inline z regulacją SFR Pulsar Niebieskie M

Rolki inline z regulacją SFR Pulsar Niebieskie M

296,65 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 349,00 zł/1szt.Cena regularna 349,00 zł brutto/1szt.
pixel