Samochód zdalnie sterowany dla dziecka. Jaki model wybrać?

2023-02-21
Samochód zdalnie sterowany dla dziecka. Jaki model wybrać?

Samochód zdalnie sterowany dla dziecka to chyb zawsze aktualny prezent! I mowa tu nie tylko o chłopcach - kto niby zabroni dziewczynkom bawić się w wyścigi? Zwłaszcza widząc, ile kierowczyń rajdowych z polski zdobywa dziś sukcesy. Skupmy się jednak na nieco mniejszych wyścigówkach, czyli samochodach RC dla dzieci. Chcesz zrobić swojemu dziecku niespodziankę, jednak nie znasz się na tego typu pojazdach? W takim razie nasz artykuł jest w sam raz dla Ciebie!

Samochód zdalnie sterowany dla dziecka, czyli… jaki?

Umówmy się: kto z nas nie marzył o zdalnie sterowanym samochodzie, gdy był dzieckiem? No właśnie! Jeszcze kilka lat temu tego typu pojazdy kosztowały fortunę i często wcale nie były dobrej jakości. Dziś jednak możesz liczyć na naprawdę solidne propozycje. I nie mówimy tu wcale o „plastikowych zabawkach”, tylko pełnoprawnych pojazdach RC. Co to właściwie znaczy? Przede wszystkim takie pojazdy:

 • mają dużo większy zasięg - możesz więc liczyć na świetną zabawę nawet w warunkach mocno terenowych (przy zasięgu sterowania 50-200 metrów),
 • złożone części - modele RC, również te dla dzieci, posiadają dedykowane części, np. zębatki, silniki, łożyska, wahacze, amortyzatory itp. (dzięki temu dziecko poznaje zasady mechaniki, a pojazd można naprawiać, czy modyfikować),
 • lepszy „feeling” jazdy - sterowanie takim pojazdem to dużo ciekawsze doświadczenie niż sterowanie zwykłą zabawką (choćby dlatego, że dosłownie „czuć”, jak pojazd jeździ po trudnym terenie),
 • większe osiągi - to zdecydowanie czuć już od pierwszej sekundy jazdy, ponieważ samochody RC dla dzieci naprawdę wykręcają niezłe liczby!

Warto w tym miejscu podkreślić, że samochody RC nie są zabawkami dla najmniejszych dzieci. Chyba, że pod czujnym okiem dorosłej osoby. Chodzi po prostu o kwestię bezpieczeństwa. Możesz być jednak pewien, że wspólna wyprawa na pobliski plac (np. duży, pusty plac giełdowy), czy na leśną ścieżkę (w przypadku samochodów bardziej terenowych) razem z dzieckiem będzie absolutną frajdą!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu RC dla dziecka?

Wybierając samochód zdalnie sterowany dla dziecka, zwróć uwagę na 5 podstawowych aspektów:

 1. Skalę pojazdu - ten parametr mówi nam o wielkości modelu względem oryginalnego pierwowzoru. Na jego podstawie możesz ocenić, jak duży będzie pojazd. Jaką wielkość wybrać? To zależy od warunków, w których dziecko będzie jeździć. Jeśli tylko po domu lub na podwórku, to sugerujemy jak najmniejszy pojazd. Nieco większy sprawdzi się do jazdy w terenie!
 2. Zasięg - weź pod uwagę również odległość, na jaką samochód jest w stanie odjechać od operatora pilota. Po zbytnim oddaleniu pojazd nie będzie działać prawidłowo lub w ogóle. W najsłabszych pojazdach dla dzieci zasięg może wynosić kilka metrów, jednak my sugerujemy nieco więcej, wtedy frajda z jazdy jest naprawdę duża!
 3. Sterowanie - jeżeli mowa o zasięgu, to trzeba też wspomnieć o sterowaniu! To odbywa się za pomocą pilota, który działa na określonej częstotliwości radiowej. Z reguły jest to 2,4 GHz.
 4. Zasilanie - pojazdy RC są zasilane przez akumulatory lub baterie (AA lub AAA). Zasilanie akumulatorowe oznacza z reguły dołączenie do zestawu ładowarki do akumulatorów. Zwróć na to uwagę! Im wydajniejszy akumulator, tym pojazd dłużej będzie jeździł na jednym ładowaniu.
 5. Prędkość pojazdu - tutaj rozbieżność jest naprawdę spora. Najprostsze pojazdy jeżdżą z prędkością kilku kilometrów na godzinę. Jednak te lepsze wykręcają 20, 30, a nawet 40 km/h! Oczywiście nie mówimy tutaj o jeszcze potężniejszych maszynach. Takich raczej nie wybieralibyśmy dla dzieci.

Pamiętaj również, że do wyboru masz zarówno pojazdy, którym bliżej do wyścigówek (opływowe kształty, większa prędkość maksymalna itp.), ale też do terenówek (większe koła, większa moc do jazdy w terenie). Weź to pod uwagę, bo od tego będzie zależeć, w jaki sposób Twoje dziecko będzie się bawić… a Ty razem z nim!

Przykładowe modele pojazdów RC dla dzieci

Jeśli nie chcesz się nadziać na samochód zdalnie sterowany dla dziecka wątpliwej jakości, to przygotowaliśmy dla Ciebie dwie propozycje: jedną terenową i jedną nieco bardziej wyścigową. Obie różnią się parametrami i przeznaczeniem.

 1. Terenowy NQD 4WD Rock Crawler 1:18

  Na pierwszy ogień idzie terenówka firmy NQD. To zdalnie sterowany pojazd z napędem 4x4, w którym każda oś zasilana jest oddzielnym silnikiem. W połączeniu z niezależnym zawieszeniem sprężynowym i kołami o dużej średnicy otrzymujesz auto, które bez problemu poradzi sobie na każdej nawierzchni! Ogromną zaletą jest proste sterowanie, które Twoje dziecko bez problemu opanuje.  Do tego model działa na częstotliwości 2.4GHz, co oznacza, że jest on znacznie mniej podatny na zakłócenia sygnału niż maszyny pracujące na niższych częstotliwościach. Tak szerokie pasmo pozwala na zabawę kilkoma samochodami w jednym miejscu, bez obaw o utratę kontroli nad pojazdem - Twoje dziecko będzie więc mogło bawić się z kolegami, urządzając rajdy w terenie!

 2. NQD Land Buster 1:12 Monster Truck RTR

  To propozycja dla tych, którzy chcą nieco większej prędkości, np. do wyścigów, ponieważ pojazd rozpędza się do 25 km/h. Sam pojazd radzi sobie naprawdę dobrze w terenie – to zasługa dużych kół o doskonałej przyczepności i stabilności. Do tego dochodzi robiące wrażenie, niezależne zawieszenie. Jednocześnie całość jest bardzo wytrzymała, więc nie musisz obawiać się o to, że po kilku jazdach coś się uszkodzi. Wysokiej jakości materiały, z których wykonano model, zapewniają trwałość i ochronę podzespołów, a przedni zderzak dodatkowo niweluje skutki bezpośrednich kolizji.  Dwukanałowa aparatura działająca w paśmie 27/40 MHz zapewnia prostotę obsługi i łatwy dostęp do wszystkich funkcji, więc dziecko nie będzie mieć problemu z opanowaniem jazdy. Jednocześnie sugerujemy, aby to był prezent raczej dla nastolatka. Większa moc pojazdu może przerosnąć młodszych użytkowników. To zresztą doskonały model do zabawy razem z dzieckiem. Na pewno wkręcisz się równie mocno (o ile nie mocniej) niż Twoja pociecha!
Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel