Samochody zdalnie sterowane. WSZYSTKO, co powinieneś wiedzieć na początek
Rynek modeli RC z roku na rok się powiększa, a wielbicieli tej zajawki nieprzerwanie przybywa. Dowodem może być coraz więcej eventów, zjazdów, czy zawodów dla fanów zdalnie sterowanych samochodów. Też chcesz wskoczyć w ten świat, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jaki samochód zdalnie sterowany wybrać? Jaki RC na początek będzie najlepszy? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł. To praktyczny poradnik, z którego wszystko się dowiesz!
Samochody zdalnie sterowane – z czym to się je
Zacznijmy od absolutnych podstaw. Samochody RC to zajawka dla każdego – nie tylko dla dzieci. Oczywiście maluchy będą bawić się doskonale. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że pojazdy RC to marzenie każdego malucha – stąd tak wiele pojazdów RC dedykowanych dla dzieci. Jednak również dorośli mogą się odnaleźć w tym sporcie! Na sam początek trzeba powiedzieć sobie wprost:
Samochód zdalnie sterowany RC to nie zabawka.
Oczywiście jazda daje masę frajdy, jednak jest to poważny sprzęt, przy którym możesz spędzać długie godziny w warsztacie (my uwielbiamy w ten sposób ubrudzić sobie ręce), a później w terenie, objeżdżając kolejne trasy. Trzeba przy tym być odpowiedzialnym, ponieważ naprawdę dobrej klasy samochody zdalnie sterowane osiągają prędkość 20-30 km/h (modele z najwyższej półki nawet więcej!).
Czym różnią się samochody zdalnie sterowane (tzw. pojazdy RC) od zabawek?
Tutaj warto wyminieć kilka podstawowych różnic:
- Zasięg radia jest dużo większy i wynosi 200-300 metrów, umożliwiając absolutnie wyczynową jazdę. W przypadku zabawek można sterować co najwyżej do drugiego końca pokoju i z powrotem.
- Do modeli znajdziesz dedykowane części: zębatki, silniki, łożyska, wahacze, amortyzatory itp. Możesz więc ulepszać i naprawiać swoją maszynę. Zabawka po prostu się zużyje i wyląduje w śmietniku – auć.
- Nieporównywalnie większe doznania z jazdy – gdy sterujesz dobrej klasy samochodem zdalnie sterowanym RC, to dosłownie czujesz każdy wertep, wyskok, czujesz jak maszyna „chodzi” po trudnym terenie. W przypadku zabawki nie ma o tym mowy.
- Na koniec różnica najbardziej rzucająca się w oczy, czyli osiągi – tutaj możesz liczyć na kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, czyli osiągi absolutnie nie do przeskoczenia dla zabawek z marketów.
Gdzie można jeździć zdalnie sterowanym samochodem?
To oczywiście temat rzeka. Poszczególne modele różnią się zresztą przeznaczenie. Te o dużych kołach, stylizowane na auta terenowe, z pewnością sprawdzą się do offroadu i jazdy w trudnym terenie. To, jak trudny będzie do pokonania, zależy oczywiście od parametrów pojazdu. Jak duże ma koła? Jak potężny silnik? Czy ubrałeś wygodne kalosze, żeby móc powalczyć z błotem?
Kolejna kategoria to samochody zdalnie sterowane wyścigowe. Te sprawdzą się na płaskim podłożu, osiągając naprawdę duże prędkości. Asfalt, beton, czy kostka – to ich naturalne środowisko. Tego typu modele sprawdzą się doskonale do wyścigów z innymi pasjonatami. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki samochód zdalnie sterowany będzie najlepszy dla Ciebie, to weź pod uwagę nawierzchnię, po której chcesz się głównie poruszać.
- Wolisz wykręcać duże prędkości?
- Chcesz pobawić się w terenie, pokonując przeszkody?
- A może szukasz modelu idealnego do krętego toru?
W zależności od tego musisz wybrać samochód zdalnie sterowany pod swój gust. Oczywiście są również modele uniwersalne, które radzą sobie całkiem nieźle w każdych warunkach!
Jaki samochód zdalnie sterowany do 200 zł?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z samochodami zdalnie sterowanymi, to z pewnością zastanawiasz się, jaki wybrać. Nie chcesz rzucać się od razu na propozycje z najwyższej półki cenowej? A może chcesz wybrać sensowny samochód zdalnie sterowany do 200 zł? Cóż, przetestowaliśmy naprawdę sporo modeli i możemy doradzić samochód zdalnie sterowany terenowy NQD 4WD Rock Crawler w skali 1:18. Co go wyróżnia?
Przede wszystkim w doskonałej cenie zyskujesz solidny pojazd terenowy z napędem 4x4. Zalety? Choćby:
- każda oś zasilana jest oddzielnym silnikiem,
- niezależne zawieszenie sprężynowe doskonale tłumi drgania w terenie,
- koła o dużej średnicy umożliwiają wyczynową jazdę,
- prędkość maksymalna to 20 km/h,
- częstotliwość 2.4GHz – znacznie mniej podatna na zakłócenia sygnału (niż w przypadku maszyn pracujących na niższych częstotliwościach),
- proste, intuicyjne i niesamowicie satysfakcjonujące sterowanie!
Możesz być pewien, że to będzie świetny samochód zdalnie sterowany na początek. Mowa tu zarówno o osobie dorosłej, jak i dziecku. Kto wie, może urządzisz wspólne wyścigi ze swoją pociechą? Jak dla nas, genialna zabawa!
Samochody zdalnie sterowane na początek
Samochód zdalnie sterowany – jaki wybrać, żeby naprawdę porządnie poszaleć? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie dwóch propozycji cenionego producenta, które przetestowaliśmy:
- Samochód Zdalnie Sterowany RC Terenowy NQD Land Buster w skali 1:12 stylizowany na Monster Trucka.
● to świetna terenówka,
● duże koła oraz opony o doskonałej przyczepności gwarantują jazdę nawet w trudnych warunkach,
● solidne, elastyczne zawieszenie zapewnia stabilność nawet na sporych wertepach,
● sportowy design ze stabilizującym spojlerem,
● solidna prędkości: 25 km/h,
● doskonałej jakości materiały zapewniają trwałość pojazdu (nawet przy intensywnej eksploatacji w terenie),
● ten model jest gotowy do jazdy od razy po wyjęciu z pudełka – nie musisz go składać, więc jest świetny na początek,
● dwukanałowa aparatura działająca w paśmie 27/40 – to prosty i łatwy dostęp do wszystkich funkcji! - Terenowy samochód RC Land Buster w skali 1:12 Monster Truck RTR
● napęd na 4 koła,
● niezależne zawieszenie dla każdego koła,
● potężny silnik rozpędzający terenówkę do 45 km/h!,
● precyzyjna kontrola (dająca masę satysfakcji z jazdy),
● wytrzymała konstrukcja (idealna na trudny teren),
● posiada wymienną obudowę – w każdej chwili możesz ją podmienić na inną, która Ci bardziej odpowiada,
● opony wykonane z gumy również są wymieniane (możesz przeprowadzić serwis przed każdą jazdą w terenie),
● dwukanałowa aparatura działająca w paśmie 27/40 MHz zapewnia prostotę obsługi i łatwy dostęp do wszystkich funkcji,
● świetny dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników.
To co, wiesz już, jaki RC na początek wybrać? Nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości? Z pewnością będziemy regularnie dodawać na naszego bloga materiały dotyczące samochodów zdalnie sterowanych. Nie przegap kolejnych wpisów!