Slackline – co to takiego?

2018-03-06
Slackline – co to takiego?

Slackline jest dosyć młodą dyscypliną polegającą na chodzeniu po taśmie rozpiętej np. między drzewami. Został wynalezion w latach 80-tych ubiegłego wieku ( w Polsce od około 10 lat). Swoje początki zawdzięcza Adamowi Grosowsky’emu i Jeffowi Ellingtonowi, którzy chodzili po łańcuchach na parkingu, następnie próbowali swoich sił na linach wspinaczkowych by w końcu zastąpić je taśmą. Slackline można podzielić na poniższe odmiany:

1. „Parkowy” slackline – taśma ma zazwyczaj od 15 do 25 metrów i jest rozpięta między drzewami lub słupami czy innymi przeszkodami. Dzięki sytemowi montażu można dostosować jej długość do własnych potrzeb i umiejętności. Możemy ją rozpiąć na dowolna odległość – nawet kilku metrów i na dowolnie wybranej wysokości tak, aby nie sprawiała nam problemu na początku naszej przygody.

2. Trickline – w tej dyscyplinie zestaw ma około 12 do 20 metrów ale nie trzeba go rozpinać na dużych odległościach ponieważ tutaj bardziej od chodzenia liczy się wykonywanie tricków – obrotów w poziomie czy salt. Taśma jest bardziej sprężysta co pozwala na wykonywanie zaawansowanych ewolucji.

 
3. Longline – jest to forma slackline’a polegająca na pokonywaniu na nim jak największych odległości od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów! Aktualnie rekord świata należy do Jerry’ego Miszewskiego i wynosi aż 384m!

4. Highline – chyba najbardziej ekstremalna odmiana, oprócz tego że tasma jest rozpięta na dużych odległościach to zawiesza się ją na wysokościach nawet do kilkudziesięciu metrów! Niektórzy lubią adrenalinę i potrafią pokonać takie slacki bez żadnych zabezpieczeń!

Filip Oleksik – team rider Miejskich Sportów w akcji!Z czego składa się zestaw do slackline’a, na co zwrócić uwagę i jak go zamontować?

Standardowo zestaw zawiera taśmę oraz napinacz. Jeżeli chcemy jednak zadbać o niego i o drzewa między którymi rozpinamy slacka to polecamy dokupienie lub wybranie zestawu od razu z materiałowymi owijkami. Zapobiegają one tarciu między taśmą, a powierzchnią drzewa. W poniższym filmiku zobaczycie jakie łatwe jest założenie zestawu slackline.

Jeśli macie więcej pytań lub nie możecie się zdecydwoać na konkretną taśmę to zapraszamy do kontaktu .

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel