Triki na hulajnodze wyczynowej. Jak nauczyć się podstaw?

2022-08-12
Triki na hulajnodze wyczynowej. Jak nauczyć się podstaw?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z jazdą na hulajnodze wyczynowej, to z pewnością interesuje Cię, jakich trików możesz nauczyć się na początek. Cóż, pamiętaj, że nawet taki pros, jak Dakota Schuetz kiedyś musiał od czegoś zacząć! To gość, który zdobył trzy Mistrzostwa Świata i ponad 40 zwycięstw w zawodach. To absolutna legenda, która jazdę po skateparku wyniosła do rangi sztuki. Chcesz zbliżyć się do jego poziomu? W takim razie sprawdź nasz artykuł – wyjaśniamy w nim, jak robić triki na hulajnodze wyczynowej. Dzielimy je oczywiście na te łatwe i nieco trudniejsze. Powodzenia!

Triki na hulajnodze – nazwy poszczególnych ewolucji

Każdy zajawkowicz chce w jak najszybszym tempie osiągnąć wyraźny postęp. I dobrze – niech chęć stawania się coraz lepszym napędza Cię do dalszej pracy i treningów! Gwarantujemy Ci, że regularna jazda na Twojej wyczynówce sprawi, że Twój skill zacznie rosnąć. Z pewnością marzysz o robieniu wyczesanych trików. Podstawą będzie dobranie trwałej hulajnogi wyczynowej. Gdy już ją masz, to pora na naukę!

Każdy zajawkowicz chce w jak najszybszym tempie osiągnąć wyraźny postęp. I dobrze – niech chęć stawania się coraz lepszym napędza Cię do dalszej pracy i treningów! Gwarantujemy Ci, że regularna jazda na Twojej wyczynówce sprawi, że Twój skill zacznie rosnąć. Z pewnością marzysz o robieniu wyczesanych trików. Podstawą będzie dobranie trwałej hulajnogi wyczynowej. Gdy już ją masz, to pora na naukę!

Przygotowaliśmy dla Ciebie wygodny poradnik! Oto lista trików na hulajnodze:

 • Hop (nazywany także bunny hop) – nic innego, jak klasyczny wyskok w górę, w którym oba kółka powinny unieść się w tym samym czasie.
 • Fakie – musisz zrobić obrót wraz z hulajnogą o 180 stopni. Stopy nie powinny oderwać się od decka, zaś efektem końcowym jest stabilna jazda tyłem.
 • Manual – klasyczna jazda na tylnym kole, w której trudnością jest złapanie odpowiedniego balansu ciała.
 • Barspin – ręczny obrót kierownicy. Chodzi o to, aby podczas wyskoku obrócić kierownicę o 360 stopni i stabilnie wylądować.
 • Noise Pivot (nosek) – to obrót na przednim kole. Musisz stojąc obiema stopami na decku, unieść hulajnogę w taki sposób, aby ta stała tylko na przednim kole. Wówczas wykonuje się obrót o 360 stopni (naprawdę efektowny ruch!).
 • Grind – efektowny ślizg na krawędzi, który polega na przejechaniu deckiem po po krawędzi murku, rampy, lub poręczy. Ślizg może być krótki lub naprawdę długi, wykonany na skateparku, ale i w bardziej ekstremalnych, ulicznych warunkach (w prostszej wersji, przednie koło może dotykać podłoża).
 • TailWhip – wyskok z hulajnogą i obrót hulajnogi o 360 stopni (jeden z najbardziej podstawowych ruchów).
 • FrontFlip – to nic innego, jak salto z hulajnogą. Trik dla konkretnych prosów!

Łatwe triki na hulajnodze. Zacznij od podstaw!

Jeśli chcesz się rozwijać, to koniecznie podpatruj najlepszych: Dakota Schuetz, Ryan Williams, Brandon James, Dylan Morrison, czy Max Peters – to absolutna światowa czołówka. Jednocześnie, gdy będziesz oglądał, jak wykręcają potężne flipy na wielkich rampach, od których kręci Ci się w głowie, to pomyśl, że kiedyś zaczynali tak, jak Ty, czyli od podstaw. Łatwe triki na hulajnodze? Najpierw zacznij od nauki jazdy, skrętów, czy bezpiecznego hamowania. Kolejnym krokiem niech będzie manual, czyli jazda na tylnym kole. W trakcie ćwiczenia tego triku na pewno nauczysz się trzymać balans, co jest podstawą każdej poważniejszej ewolucji na hulajnodze.

Jak zrobić manual na hulajnodze wyczynowej? Najpierw ustaw jedną stopę przed hamulcem, a drugą trzymaj na hamulcu. Równowagę utrzymuje się balansując ciałem i naciskaniem tylną nogą na hamulec. Spokojnie, z pewnością pierwszy raz Ci nie wyjdzie. Drugi i trzeci też może się nie udać. Ale jest coś, co możesz od razu skopiować od największych mistrzów tego sportu – samozaparcie. Ćwicz i ćwicz. Wychodź kiedy tylko możesz ze swoją hulajnogą na skatepark i katuj manuala, ile wlezie. Gdy wejdzie Ci to w krew, będziesz mógł wykonywać go obudzony w środku nocy. Coś o tym wiemy!

Podstawowe triki na hulajnodze: hop, fakie, barspin

Jeśli opanowałeś już jazdę, złapałeś odpowiedni balans i nauczyłeś się manuala, to pora na kolejny level. Podstawą każdej ewolucji jest oderwanie się od ziemi. W tym celu musisz perfekcyjnie opanować hop, zwany również bunny hopem. Najprościej w świecie mówiąc: to wyskok na hulajnodze. Dzięki niemu wskoczysz na podesty, przeskoczysz przez przeszkody, czy po prostu wykonasz łączenie go z inną ewolucją, np. grindem, czy barspinem. Jeśli chodzi o podstawowe triki na hulajnodze, to jest to absolutny kanon. Jak wykonać hop? W ćwiczeniu podskoku warto skupić się na tym, aby deck był wręcz „przyklejony” do stóp. Ważna jest odpowiednia praca rękami i dociąganie hulajnogi do siebie. Z pewnością po paru próbach, może jakiejś glebie, złapiesz o co chodzi.

Gdy skok na hulajnodze wyczynowej masz opanowany, pora zacząć go łączyć z kolejnymi łatwymi trikami na hulajnodze:

 • fakie,
 • barspinem,
 • czy TailWhipem.

Oczywiście sam termin „łatwe triki na hulajnodze” jest dość umowny. To, co dla jednego będzie łatwe, dla innego może być przeszkodą. Jedno jest pewne: jeśli innym się udało, to Tobie również może.

Triki na hulajnodze wyczynowej krok po kroku

Jeśli chcesz wykonać fakie, to musisz mieć opanowany bunny hop. Nie ma zmiłuj. Jeśli masz to opanowane, to pora dodać do tego obrót o 180 stopni – najważniejsze będzie wyczucie własnego ciała i trzymanie równowagi. Nigdy też nie odrywaj stóp od decka przy wykonywaniu tej ewolucji! Gdy uda Ci się obrót, pora na stabilną jazdę… i masz to, fakie opanowane!

Teraz pora na barspin. Najlepiej ćwiczyć go na skateparku – tam będziesz mieć najlepszą nawierzchnię do jazdy. Tutaj kluczowe będzie wyćwiczenie ruchu obracania kierownicą. Musisz po prostu dobrze czuć swoją hulajnogę do trików. Po obrocie kierownicy o 180 stopni musisz ją pewnie złapać i wylądować. Możesz zaliczyć glebę – ale nie zrażaj się do jazdy, tylko ćwicz dalej!

TailWhip to starszy brat barspina. Chodzi w nim o to, aby obrócić nie tyle samą kierownicę o 180 stopni, ale całą hulajnogę. Trik rozpocznij jazdą po powierzchni, z której wykonuje się wyskok. Gdy już rozpoczniesz bunny hopa, to trzymając obiema rękami za kierownicę, obróć hulajnogę tak, aby wróciła do wyjściowej pozycji. Na koniec wyląduj i unieś rękę w geście tryumfu, bo masz już opanowane podstawowe triki na hulajnodze dla początkujących!

Triki na hulajnodze wyczynowej wymagają odpowiednich ochraniaczy

Lista trików na hulajnodze jest naprawdę długa. Znajdziesz na niej triki na hulajnodze dla początkujących, które opisaliśmy, ale też naprawdę wyczesane ewolucje. Możemy dodać mały bonus w postaci poradnika, jak zrobić FrontFlip:

Aby wykonać FrontFlip musisz się dobrze rozpędzić i będąc u szczytu skoczni wykonać salto w przód. Najważniejsze: mocno trzymaj kierownicę i nie odrywaj stóp od podestu. Do tego jazda po lądowaniu powinna być stabilna. To naprawdę trudny, ale efektowny trik, nad którym możesz pracować, gdy opanujesz wszystkie podstawowe triki na hulajnodze wyczynowej. Powodzenia!

No i nasz najważniejszy apel: robienie trików na hulajnodze wyczynowej (zarówno dla początkujących, jak i dla prosów) musi być dla Ciebie bezpieczne. W tym celu zaopatrz się w naprawdę dobre:

Teraz wiesz już wszystko. Powodzenia na skateparku!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel