Z czego składa się deskorolka?

2018-03-23
Z czego składa się deskorolka?

Jeśli myślisz o złożeniu własnej deskorolki to poniżej znajdziesz części, z których składa się każdy skateboard.

 

1. Deck (blat) - wykonany najczęściej z 7 warstw drewna np. klonu kanadyjskiego. Jest to element zestawu na którym stawiamy stopy. Końce deski są podgięte aby umożliwić podbicie jej do góry w celu wykonania tricku (ewolucji) typu ollie lub shove it. Najczęściej stosuje się także concave czyli wygięcie w poprzek, które sprawia, że łatwiej się stoi na blacie. Od góry całość jest pokryta griptapem czyli papierem, który zwiększa przyczepność stóp na desce. Obecnie produkuje się decki o szerokości od około 18 do 23 centymetrów. Im węższy skate tym mniej miejsca na stopy i zlądowanie tricków ale deska za to lepiej się kręci pod nami podczas robienia ewolucji. Szerszy deck trudniej wprawia się w rotacje ale łatwiej zlądować sztuczkę.

 

2. Trucki - element który łączy koła deskorolki z blatem. Wykonane najczęściej ze stopu aliminium. To one odpowiadają za skręcanie podczas jazdy. W skateboardach stosuje się trucki TKP - z tradycyjnym kingpinem. Całość składa się z dwóch głównych części  - baseplate’u,  który przykręca się do decku oraz hangera na którym mocuje się koła. Cała konstrukcja jest niska dzięki czemu łatwiej wykonuje się tricki.

 

3. Koła - wykonane najczęściej z poliuretanu. Montuje się je na truckach za pomocą włożonych do środka łożysk. Są znacznie twardsze niż te longboardowe i ich durometr oscyluje w okolicach 100a. Średnica waha się w granicach 53-54mm. Większe koła używa się do jazdy na rampach.

 

4. Łożyska - element toczny, zapewniający obracanie się kół podczas jazdy. W każdym  kółku znajdują się dwa łożyska. Określa się je skalą ABEC (od 3 do 9 nieparzystymi cyframi), które mówią o tym z jaką dokładnością zostały wykonane. Więcej o budowie łożysk i nie tylko znajdziecie TUTAJ.

 

5. Elementy uzupełniające: - montażówki, którymi przykręca się razem do siebie elementy.

- podkładki znajdujące się między truckiem a blatem, pochłaniające drgania i chroniące blat przed niszczeniem.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel