Czy jazda na longboardzie jest trudna? Wszystko, co musisz wiedzieć!

2024-03-01
Czy jazda na longboardzie jest trudna? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Jazda na longboardzie to nie tylko sport, to także styl życia. Choć na pierwszy rzut oka jazda na desce (zwłaszcza tak dużej) może wydawać się trudna, to z odpowiednim podejściem i praktyką może stać się absolutną pasją! W tym artykule omówimy, dlaczego warto zacząć przygodę z longboardem, jak zacząć, o czym pamiętać oraz jak unikać typowych błędów. Udzielimy Ci też kilku porad dotyczących samej jazdy. Ufff, całkiem sporo tego… No to do dzieła!

 

Podstawowe pytanie: czy jazda na longboardzie jest trudna?

Cóż, zacznijmy od początku. Oczywiście dla niektórych osób nauka jazdy na longboardzie może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie mieli wcześniej doświadczenia z deskorolką lub podobnymi sportami. Wymaga to pewnej ilości czasu i wysiłku, aby nauczyć się utrzymywać równowagę, prowadzić deskę oraz wykonywać podstawowe manewry, takie jak hamowanie i skręcanie. Warto jednak dodać, że  osoby z wcześniejszym doświadczeniem w sportach związanych z deskorolką, snowboardem czy surfowaniem mogą szybko przyswoić sobie techniki jazdy na longboardzie. Tak było w naszym przypadku!

Warto również podkreślić, że trudność jazdy na longboardzie może się zmieniać wraz z postępem w nauce i zdobywaniem doświadczenia. To, co na początku może wydawać się trudne, może stać się łatwiejsze w miarę upływu czasu i regularnej praktyki – zwłaszcza jeśli zastosujesz się do naszych porad i nie popełnisz typowych błędów nowicjusza! W każdym przypadku kluczowym elementem jest cierpliwość, determinacja oraz gotowość do nauki i doskonalenia swoich umiejętności. Dla wielu osób trudności, jakie mogą napotkać na początku, są warte poświęcenia, ponieważ jazda na longboardzie dostarcza masę adrenany, jednocześnie dając poczucie wolności… to samo, które czuje się, surfując na falach!

 

Jak zacząć jeździć na longboardzie?

To pytanie zadaje sobie każdy zajawkowicz, który zobaczy na YouTube film z jazdy na longobardzkie. Cóż, my widzimy to tak:

  1. Wybierz odpowiednią deskę - istnieje wiele rodzajów longboardów, różniących się kształtem, wielkością i przeznaczeniem. Na początek warto wybrać deskę typu cruising, która zapewni stabilność i łatwość prowadzenia.
  2. Nabierz pewności siebie - początki mogą być trudne, ale ważne jest, aby zachować pewność siebie i nie poddawać się zbyt szybko. Praktyka czyni mistrza!
  3. Nauka podstawowych technik - zanim ruszysz na dłuższe trasy, naucz się podstawowych technik jazdy, takich jak prawidłowe stawianie stóp na desce, hamowanie i skręcanie.
  4. Odpowiedni sprzęt ochronny - zawsze noszenie kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana jest niezbędne dla bezpieczeństwa.

 

Bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiedni longboard. Jaki? O tym nie będziemy się rozpisywać, bo wszystkie informacje znajdziesz w naszym poradniku „Jaki longboard na początek”. Koniecznie przeczytaj przed zakupem swojej wymarzonej dechy!

Czego unikać na początku nauki jazdy na longboardzie?

Jesteśmy na tyle doświadczonymi zawodnikami, że doskonale wiemy, czego unikać w trakcie nauki jazdy. Sami przeszliśmy długą drogę, dlatego możemy sprzedać Ci niezbędne know-how. Najważniejsze punkty:

  1. Pamiętaj o bezpieczeństwie – bezpieczeństwo jest priorytetem podczas jazdy na longboardzie. Zawsze zachowuj ostrożność i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Do tego zaopatrz się w niezbędne ochraniacze!
  2. Unikaj zbyt trudnych tras na początku - na początku wybieraj łatwe i płaskie trasy, aby zdobyć pewność siebie i opanować podstawowe umiejętności. Na te trudniejsze jeszcze przyjdzie czas!
  3. Unikaj jazdy po niebezpiecznych terenach - omijaj obszary z dużym ruchem samochodów, chodników w złym stanie technicznym oraz tereny o zbyt dużej nachyleniu. Tak, tak, wiemy, że czasem korci, zwłaszcza jeśli chcesz sprawdzić się w trudnych warunkach. Ale zawsze trzeba mieć głowę na karku!
  4. Unikaj zbyt szybkiej jazdy na początku - nie próbuj od razu osiągać dużych prędkości. Stopniowo zwiększaj tempo, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

 

Weź sobie te rady do serca i nie popełniaj błędów innych riderów. Najgorsze, co możesz sobie zrobić w trakcie nauki jazdy na longboardzie, to zrobienie sobie krzywdy i… stracenie motywacji. A wiesz, jak najprościej stracić motywację? Zaliczając glebę za glebą. Jeśli na początku przeszarżujesz i zaczniesz od zbyt trudnych tras i zbyt szybkiej jazdy to nie dość, że się poobijasz, to stracisz zapał. Metoda małych kroków i stałe podnoszenie poprzeczki - to nasza rada!

No i najważniejsze: dlaczego warto jeździć na longboardzie?

Jazda na longboardzie daje ogromną satysfakcję i poczucie wolności. Możliwość poruszania się płynnie po różnorodnym terenie, wśród pięknych krajobrazów, daje niepowtarzalne doznania, które nie bez kozery często porównuje się do surfowania na desce. Możesz nam wierzyć, że jazda na longboardzie to zupełnie inny feeling jazdy niż np. deskorolka, czy rolki. Do tego sam longboard to świetny sposób na aktywność fizyczną. Jazda na longboardzie angażuje wiele mięśni, szczególnie nóg, brzucha i pleców, poprawiając kondycję i wytrzymałość.

 

Longboarderzy, zwani częściej riderami, tworzą silną społeczność. Spotkania, wyprawy, zawody - to wszystko integruje pasjonatów longboardingu. Wystarczy pójść na lokalny skatepark lub popularny spot (np. wzniesienie, z którego można zjeżdżać na desce), żeby poznać podobnych zajawkowiczów. Jeśli nie, możesz poszukać znajomych do jeżdżenia na masie grup w internecie. Warto dodać, że sam longboard może być również wygodnym środkiem transportu, zwłaszcza w obszarach miejskich. Dzięki niemu można uniknąć korków i dotrzeć szybko w miejsce przeznaczenia. Naprawdę nie musisz trzymać go w szafie, zabierając jedynie na skatepark!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixel