Jaki longboard na początek?

2018-03-23
Jaki longboard na początek?

Pierwszym pytaniem, na które musimy znaleźć odpowiedź jest to do czego chcemy używać longboard? Dla większości początkujących będzie to deska do cruisingu, czyli zwykłego przemieszczania się po mieście od punktu A do B i prawda jest taka, że szukając longboarda na początek, każdy nada się do tego celu. Innymi deskami mogą być tzw. dancery (longboardy do tańczenia, chodzenia po desce czy wykonywania tricków), oraz deski downhillowe czy do slide’ów.

 

Longboard na początek/longboard do cruisingu

 

W takiej desce ważna jest jej długość. Aby mówić o longboardzie, ważne aby deska była "long" - przynajmniej 100cm, dzięki temu jazda będzie przyjemna i bez obaw będziemy mogli na niej się poruszać. Duża platforma, na której stawiamy stopy sprawi, że jeżdżąc będziemy czuli się komfortowo i stabilnie, posiadając dużo miejsca na stopy.

Jeśli chodzi o kształt deski to świetnie sprawdzi się klasyczny kształt (typowy pintail), czyli blat w kształcie łezki, który nawiązuje do deski surfingowej. Drugim najbardziej popularnym kształtem w ogóle, ale również jako longboard na początek, jest twin-tip. Jest to kształt symetryczny, bez wyraźnego przodu i tyłu najczęściej posiadający wcięcia w desce na wysokości kół. Niektóre z twin-tipów kończą się zaraz za trakami, a inne wystają jeszcze za linię traków i najczęściej są podgięte do góry na końcach (są to tzw. kicktaile). Jeśli mamy w planach podbijać longboard i uczyć się jakichś podstawowych trików, warto wybrać longboard z kicktailami. Jeśli palnujemy tylko jeździć, nie będzie to konieczne.

Drugim ważnym elementem wyposażenia longboarda na początek są koła – powinny być duże (standard to około 70 mm średnicy) oraz miękkie (do wyrażenia twardości koła używamy liczby i literki "a", im większa liczba tym twardsze koła, dla początkujących polecamy od miękkich to średniomiękkich, czyli 76a-80a), co pozwoli nam na przyjemne poruszanie się po nierównościach nawet na kostce brukowej.

Jeśli chodzi o trucki to w większości longboardów nie tylko dla początkujących spotykane są z hangerem o szerokości ok. 180mm ("hanger" to główny element trucka do którego przykręcamy koła), a same trucki ustawione są pod kątem około 50 stopni co daje nam dużą skrętność przy mniejszych prędkościach, takich jakie uzyskujemy podczas zwykłego odpychania się. Trucki montowane są na dwa sposoby. Pierwszy to klasyczny “top mount”, w którym są przykręcane od dołu blatu oraz “drop-thru” ,gdzie przechodzą one przez powierzchnię blatu na drugą stronę. Drugi sposób montowania powoduje, że wysokość blatu się obniża i dzięki temu niżej jest środek ciężkości. Zwiększa to stabilność deski oraz pomaga przy odpychaniu się na długich dystanach, ponieważ stoimy trochę niżej ziemi. Na longboardach z montażem traków "top-mount" będziemy stać wyżej, ale jeśli chcemy mieć więcej miejsca, bo planujemy np. naukę trików dancingowych, to nie będzie przeszkadzał nam wystający truck. 

dziewczyna na longboardzie

 

Ważną rzeczą przy wyborze longboarda na początek jest także flex, czyli to jak bardzo deska ugina się pod nami. To jaki flex powinna mieć deska zależy od własnych preferencji oraz wagi osoby jeżdzącej. Jeśli przyjemnie stoi nam się na blacie miękkim, taki powinniśmy wybrać. Będzie on lepiej tłumił nierówności. Jeśli planujemy jeździć szybciej, np. zjeżdzać z okolicznych wzniesień, potrzebna nam będzie większa stabilność. Wtedy lepiej będzie wybrać blat sztywniejszy. Sztywny blat sprawdzi się też lepiej odpychając się na długich dystansach. 

Jak już pojeździcie, sami będziecie wiedzieli,  w którą stronę chcecie się rozwijać lub jeśli od razu wiecie, że podoba Wam się dancing czy jazda z góry (downhill) możecie wybrać deski przeznaczone do tych stylów jazdy.

Deska do dancingu czyli tańczenia czy wykonywania tricków jest w miarę długa – około 115cm do 120cm. Taka długość jest niezbędna przy wykonywaniu tricków dancingowych cross stepów itp. ponieważ często przemieszczamy się podczas jazdy i stawiamy dużo kroków. Warto aby taki blat miał flex, gdyż ułatwi na to płynność wykonywania tricków podczas dancingu. Koła w takim zestawie mogą być mniejsze i mieć między 65mm, 70mm średnicy oraz zaokrągloną krawędź. Trucki podobne jak w desce do cruisingu (warto aby też były jak najlżejsze) i montowane od spodu blatu (top-mount).

Longboard do downhillu charakteryzuje się tym, że jest w miarę krótki (około 100cm) oraz szeroki 24-26cm. Taki blat w połączeniu z duźym wheelbasem (rozstawieniem trucków) powoduje, że cały sprzęt jest bardzo stabilny co jest wymagane ponieważ na deskach osiąga się bardzo duże prędkości na prostych i w zakrętach. Kółka w takich deskach są szerokie mają dużą średnicę (nawet powyżej 75mm).

Ostatecznie wybierając longboard na początek, kierujcie się tym jak planujecie używać longboarda (cruising, czy jakieś triki/zjazdy), wybierzcie longboard co najmniej średniej klasy, aby się nie zrazić jeżdząc na jakiejś "marketówie" i poczuć prawdziwą przyjemność z jazdy na longboardzie i wybierzcie też taki, który Wam się po prostu podoba, żeby chciało Wam się jak najwięcej jeździć:)

Zobaczcie też nasz film:

 

Inne wpisy o longboardach:

 1. Fish Dry Pack - plecak na każdą okazję!
 2. Jak jeździć na longboardzie?
 3. Jaki longboard na początek?
 4. Jak wybrać koła longboardowe?
 5. Jaki kształt longboarda wybrać?
 6. Flex w longboardzie - co to jest?
 7. Jak montować traki w longboardzie?
 8. Jak wybrać longboard dla dziewczyn?
 9. Style jazdy na longboardzie
 10. Gdzie jeździć na longboardzie w Warszawie?
 11. O łożyskach do longboardów i deskorolek
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel