Flex w longboardzie - co to jest?

2018-03-23
Flex w longboardzie - co to jest?

Flex - co to jest?

 

Flex w longboardach pochodzi od angielskiego słowa “flexible” i odnosi się do giętkości. Mówiąc o desce z flexem mamy na myśli taką, która jest miękka i łatwo ugina się pod naszym ciężarem. Deska bez flexu jest po prostu sztywna.

 

Deska z flexem czy bez? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od naszych preferencji i tego, do czego będziemy używać deski. Jeśli ktoś szuka pierwszego longboarda większość osób poleca decki, które są raczej bardziej miękkie. Takie zestawy zapewnią komfort podczas cruzingu i będą dobrze wybierać nierówności na drodze sprawiając, że drgania będą mniej odczuwalne. Flex pozwoli nam także na mocne dynamiczne skręty i będzie oddawać energię. Jest to pożądane w deskach do pumpingu, ponieważ pozwala to na ciągłą jazdę bez konieczności odpychania się. Również dancery często są miękkie co ułatwia robienie tricków dancingowych poruszając się krokiem tanecznym z jednego końca deski na drugi.

Duży flex w longboardzie ma jednak swoje konsekwencje w postaci zużywania części energii jaką wkładamy w odpychanie. Twardsza deska będzie lepsza na dłuuugie odpychane wycieczki. 

To jak mocno deska będzie się uginać, zależy nie tylko od jej konstrukcji, ale także od wagi użytkownika, dlatego dla cięższych osób (90-100 kg) polecamy twardsze deski. 

 

Deski do downhillu czy slajdów nie posiadają flexu, ponieważ w tych stylach jazdy blat musi być sztywny a tym samym stabilny.

 

Teoretycznie w longboardach do konkretnego stylu jazdy są pewne zalecenia co do tego czy deska ma być miękka czy twarda ale na samym końcu (albo początku) jest jeszcze kwestia preferencji. Niektórzy do zwykłej jazdy preferują po prostu sztywny blat, a inni z większym flexem.

 

 

Inne wpisy o longboardach:

 1. Fish Dry Pack - plecak na każdą okazję!
 2. Jak jeździć na longboardzie?
 3. Jaki longboard na początek?
 4. Jak wybrać koła longboardowe?
 5. Jaki kształt longboarda wybrać?
 6. Flex w longboardzie - co to jest?
 7. Jak montować traki w longboardzie?
 8. Jak wybrać longboard dla dziewczyn?
 9. Style jazdy na longboardzie
 10. Gdzie jeździć na longboardzie w Warszawie?
 11. O łożyskach do longboardów i deskorolek
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel