Jak wybrać koła longboardowe?

2018-03-26
Jak wybrać koła longboardowe?

Pierwszym parametrem przy wyborze kół jest ich średnica. Większość z nich będzie wahać się w granicach 64-80mm. Najczęściej spotyka się takie o wielkości 70-75mm. Im większe tym można osiągać na nich większe prędkości ale wolniej się rozpędzają, lepiej także pokonują nierówności, mniejsze za to wolniej się toczą ale można je szybciej rozpędzić. Przy doborze odpowiedniego rozmiaru musicie wziąć pod uwagę jaki zestaw posiadacie, ponieważ może okazać się, że zbyt duże koła będą powodować wheelbite, czyli ocieranie się ich o blat podczas skrętu. Można temu zjawisku zapobiec poprzez zastosowanie podkładek pod trucki jednocześnie zwiększając odległość powierzchni kółek od deski.

 

Istotnym parametrem jest tzw. lip czyli kształt krawędzi koła. Ma on wpływ na to jak deska będzie zachowywać się podczas jazdy. Ostra kwadratowa krawędź sprawi, że koło będzie bardziej przyczepne, zaokrąglona natomiast ułatwia płynne przejście w slajd.

 

Szerokość koła (contact patch) jest to powierzchnia, która styka się z nawierzchnią podczas jazdy. Większość kół ma “styk” o szerokości między 38mm, a 50mm. Szersze będą bardziej przyczepne ale za to podczas slajdów będą bardziej spowalniać. Węższe będzie łatwiej wprowadzić w slajd, ale będzie trudniej go kontrolować. 

 

Durometer, czyli twardość koła w przypadku longboardów zazwyczaj oscyluje w granicach 75-86a. Bardziej miękkie dają większą przyczepność ale toczą się wolniej, natomiast twardsze mają mniejszą przyczepność, łatwiej jest ją zerwać i wprowadzić koło w slajd i toczą się szybciej. Miękkie koła dadzą za to lepszą amortyzację podczas jazdy po nierównej nawierzchni.

 

W kołach ważny jest też ich rdzeń. Można to porównać do felgi w samochodzie. To gdzie rdzeń jest umiejscowiony wpływa na to jak koło się ściera. Centerset – jest równomiernym ustawieniem, w identycznej odległości od krawędzi wewnętrznej i zewnętrznej koła, daje nam to największą przyczepność.

 

Sideset mają koła, których rdzeń jest ustawiony w jednej linii z wewnętrzną krawędzią kółka. Takie ustawienie daje mniejsza przyczepność co skutkuje łagodniejszym przejściem w slajd. Koło ściera się nierównomiernie.

 

Offset występuje kiedy rdzeń jest pomiędzy centersetem a sidesetem. Jest to idealne połączenie między przyczepnością, a łatwością przejścia w slajd.

 

Poniżej przedstawimy typowe parametry dla różnych stylów jazdy:

Koła do crusingu:

– rozmiar 70-75mm

– twardość 78-83a

 

Koła do dancingu:

– rozmiar to 70mm

– mały contact patch

– zaokrąglona krawędź

– twardość 78-83a

 

Koła do downhillu:

- rozmiar 70-80mm

- twardość 80-83a

- ostra krawędź

 

Na końcu pamiętaj, że jak to zwykle bywa: teoria to jedno, ale samemu trzeba dobrać koła pod swoje preferencje. Jak pojeździsz na różnych zestawach, to zobaczysz co najlepiej sprawdza się pod Twój styl jazdy. 

Obejrzyj prezentacje video:Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w kategorii Longboard: https://miejskiesporty.pl/longboard


Inne wpisy o longboardach:

 1. Fish Dry Pack - plecak na każdą okazję!
 2. Jak jeździć na longboardzie?
 3. Jaki longboard na początek?
 4. Jak wybrać koła longboardowe?
 5. Jaki kształt longboarda wybrać?
 6. Flex w longboardzie - co to jest?
 7. Jak montować traki w longboardzie?
 8. Jak wybrać longboard dla dziewczyn?
 9. Style jazdy na longboardzie
 10. Gdzie jeździć na longboardzie w Warszawie?
 11. O łożyskach do longboardów i deskorolek
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel