Jak jeździć na longboardzie?

2018-03-23
Jak jeździć na longboardzie?

Na deskorolce czy longboardzie nie wystarczy po prostu stanąć, odepchnąć się i pojechać. Jest to łatwiejsze niż zaliczenie wyższej szkoły pieśni i tańca góralskiego, ale podstawy powinien znać każdy. Ja sam ucząc się podpatrzyłem je na filmach z youtube’a.

Którą nogę stawiamy z przodu?

Pamiętajcie, aby nie jeździć w kozaczkach;) Najlepiej założyć buty na płaskiej podeszwie (buty skate’owe będą idealnym wyborem!), warto również uzbroić się w zestaw ochraniaczy i kask. Na początek musimy sprawdzić, którą nogę postawimy na przodzie deski. Jeśli jeździmy na snowboardzie lub innej desce, to ustawienie stóp będzie identyczne. Jeżeli nie, to możemy poprosić kolegę, aby Cię lekko popchnął od tyłu w momencie, gdy stoimy luźno. Noga, która pierwsza zrobi krok i wychyli się do przodu będzie tą dominującą, którą stawiamy z przodu. Ustawiamy się na desce tak, aby przednia noga była na wysokości trucka, na jego granicy lub tuż przed pierwszymi śrubkami montażowymi.

Ustawienie nóg podczas odpychania

Ustawienie nóg i ciężar ciała

Zanim przejdziemy do odepchnięcia się koniecznie trzeba pilnować aby ciężar ciała znajdował się na przodzie. W innym wypadku początkująca osoba szybko straci równowagę, co może grozić upadkiem. Stopa powinna być ustawiona równolegle lub delikatnie pod kątem do kierunku jazdy. Podczas samego odpechnięcia schodzimy niżej uginając kolano tak, aby zmniejszyć dystans dzielący nas od ziemi. Musimy pamiętać aby nogi, którą się odpychamy nie stawiać za blisko krawędzi deski, ponieważ nie robiąc dłuuugie odepchnięcia możemy zahaczyć o tylne koła. Kiedy desce nadalismy już pewną prędkosć dostawiamy tylnią nogę do przedniej i przekręcamy je mniej więcej pod kątem 30-45 stopni. Podczas jazdy cały czas trzeba pamiętać o ugiętych nogach, ponieważ utrzymując nisko środek ciężkośći będziemy jechać bardziej stabilnie – w żadnym wypadku nie stójcie prosto jak kołek! Nogi rozstawiamy mniej więcej na szerokość barków.

Ustawienie nóg podczas jazdy

Jak skręcać na longboardzie?

No dobra ale jazda prosto jest strasznie nudna! W takim wypadku trzeba nauczyć sie skręcać. Jest to bardzo proste. W zależności od strony, w którą chcemy zakręcić musimy przenieść ciężar ciała na palce lub na pięty nadal pamiętając o ugiętych kolanach.