Jaki kształt longboarda wybrać?

2018-03-23
Jaki kształt longboarda wybrać?

Jaki wybrać kształt longboarda?

 

Pintail


Na początek przygody z longboardingiem najczęściej będziemy szukać longboarda do zwykłego odpychania się po mieście i przemieszczania z jednego do drugiego punktu. Taka deska może mieć różne kształty. Pierwszym z nich jest typowy pintail (kształt kierunkowy) nawiązujący do surfurskiego stylu. Wygląda on jak łezka - z przodu jest szerszy i zwęża się na końcu. Będzie to dobry wybór jeśli nie myślimy o niczym więcej niż zwykłej relaksacyjnej jeździe. Minusem pintaila jest to, że posiada on przód i tył więc możemy jeździć na nim tylko w jednym kierunku. 

Istnieją także modyfikacje pintaila np. z wcięciami na koła z przodu ale również zasada jest ta sama - są szersze na przodzie gdzie trzymamy stopy podczas jazdy i zwężają się ku końcowi.

 

Bardzo popularny twin tip też sprawdzi się w warunkach miejskich. Taki longboard jest z dwóch stron tak samo zakończony dzięki czemu można poruszać się w obu kierunkach. Ten kształt bardzo często ma podgięte kicktaile - końce blatu, które ułatwiają np. podbicie deski kiedy musimy złapać ją do ręki lub pokonać przeszkodę.

Deski do cruisingu mają od 100cm do około 115cm. Można oczywiście używać także trochę krótszy jak i dłuższych blatów. Blaty montowane są z truckami w systemie top mount lub obniżającym środek ciężkości drop thru. Więcej o montażu traków możecie przeczytać tutaj.

Jeżeli chcemy aby nasz longboard pochłaniał więcej energii podczas wykonywania dynamicznych skrętów to powinniśmy wybrać blat z camberem czyli wygięty ku górze. Dla osób szukających jeszcze większej stabilności i skrętności polecamy wybrać deck z rockerem czyli wygięty do dołu. Deski powinny mieć też concave dzięki, któremu stopy lepiej trzymają się podczas jazdy.

 

 

 

Deska do dancingu jest z obu stron tak samo zakończona, jest długa ( powyżej 115cm) i jest obła na końcach. Podgięte kick taile umożliwiają robienie tricków. Platforma na której się poruszamy jest szeroka co ułatwia nam wykonywanie tanecznych kroków i poruszanie się na całej długości blatu. Trucki są montowane od spodu i nie stosuje się tutaj montażu drop thru.

Symetrycznych desek używa się także przy downhillu czy do freeride’u. Umożliwiają on łatwiejsze wykonywanie slajdu, a po zmianie pozycji o 180 stopni możemy jechać dalej ponieważ nie wpływa to na sposób, w jakim się poruszamy.  Blaty do tych stylów jazdy montowane są najczęściej w systemie top mount, posiadają concave oraz rocker. Często na końcach znajdują się także tzw. pedały gazu dzięki, którym zapieramy się podczas wykonywania slajdów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w kategorii Longboard: https://miejskiesporty.pl/longboard

Inne wpisy o longboardach:

 1. Fish Dry Pack - plecak na każdą okazję!
 2. Jak jeździć na longboardzie?
 3. Jaki longboard na początek?
 4. Jak wybrać koła longboardowe?
 5. Jaki kształt longboarda wybrać?
 6. Flex w longboardzie - co to jest?
 7. Jak montować traki w longboardzie?
 8. Jak wybrać longboard dla dziewczyn?
 9. Style jazdy na longboardzie
 10. Gdzie jeździć na longboardzie w Warszawie?
 11. O łożyskach do longboardów i deskorolek
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel