Style jazdy na longboardzie

2018-03-23
Style jazdy na longboardzie

Longboard to nie tylko odpychanie się na desce. Jeśli złapiecie bakcyla i chcecie rozwijać się w longboardingu macie do wyboru różne dyscypliny. Poniżej znajdziecie opisy podstawowych stylów jazdy na longboardzie.

 

 

Cruising

Podstawowym stylem jazdy jest cruising. Jest to po prostu zwykłe odpychanie się na desce, które pozwoli swobodnie przemieszczać się z punku A do punktu B. Dzięki niemu zyskujemy nowy sposób komunikacji po mieście. Z racji tego, że longboard jest mobilny możemy z łatwością przemierzać, krótkie odległości zamiast stać w korku w zatłoczonym tramwaju czy autobusie. Jeśli nabierzemy trochę wprawy jesteśmy w stanie poruszać się nawet z prędkością bliskiej tej z jaką jeździmy rekreacyjnie na rowerze. Do cruisingu nie potrzebujemy deski z najwyższej półki. Tak naprawdę każdy longboard będzie dobry i wystarczy dobrać taki, który będzie odpowiadać naszym preferencjom - blat z flexem lub bez, kółka miękkie czy twarde - decyzja należy do Was. Jeśli jednak nie masz sprecyzowanych oczekiwań, polecamy wybrać deskę do cruisingu powyżej metra długości z lekkim flexem i kołami około 70 mm średnicy i twardości 78-80a.

 

Pumping

Pumping pozwala na jazdę bez odpychania się. Dzięki mocnym i energicznym skrętom jesteśmy w stanie napędzić longboard przenosząc środek ciężkości z jednej na drugą stronę i odpowiedni balans ciałem. Aby można było wykonywać takie ruchy potrzebny jest już odpowiedni sprzęt. Zestaw musi być tak skonfigurowany aby przedni truck był w miarę rozkręcony umożliwiając dynamiczne pompowanie podczas gdy tylni jest sztywniejszy. 

 

Slalom

Slalom został zaczerpnięty ze snowboardu. Wykonujemy tutaj ciasne skręty między pachołkami. Technika jazdy jest podobna jak w pumpingu, dzięki której rider jest w stanie utrzymać prędkość. Wheelbase w longboardach do slalomu jest dosyć krótki. Daje to dosyć mały promień skrętu i ułatwia pompowanie. Koła powinny mieć ostrą krawędź aby zapewnić maksymalną przyczepność podczas wykonywania ostrych skrętów.

 

Dancing

Po prostu tańcz! Styl, który polega na przemieszczaniu się po desce (boardwalking) robiąc taneczne kroki - peter pany, cross-stepy itp. W dancingu obecnie łączy się też tricki zaczerpnięte z deskorolki takie jak manuale, shove ity oraz inne ewolucje w powietrzu np. tiger clawy. Aby doskonalić się w tym stylu potrzebujemy kawałek placu z równą nawierzchnią oraz odpowiednią konfigurację longboarda. Deck powinien być dłuższy około 115-117 cm z racji tego, że ewolucje i kroki zajmują dużą powierzchnię blatu i często przemieszczamy się z jednego końca na drugi. Warto też zadbać o to aby decha miała fajne kicktaile, które pomogą nam podbić deskę do góry czy robić manuale. W longbaordach do dancingu stosujemy tradycyjny montaż traków od dołu deski, aby wystający truck nie przeszkadzał nam podczas trików.

 

Downhill

Po prostu dzida w dół! Tutaj kończy się zabawa i zaczyna prawdziwe ściganie. W downhillu zjeżdżamy w dół starając się uzyskać jak najlepszy czas. Do napędzania używamy siły grawitacji. Z racji tego, że uzyskuje się tu duże prędkości nie możemy pozwolić sobie na chwilę zawahania. Musimy także utrzymywać aerodynamiczną postawę ciała i jechać robiąc tzw. tuck-a. Longboard musimy odpowiednio przygotować. Sztywny blat o długości poniżej metra, duże, przyczepne koła i twarde trucki. Pamiętajcie - bezpieczeństwo najważniejsze - koniecznie używajcie kasków i ochraniaczy na kolana oraz łokcie i rękawic do slajdów.

 

 

Sliding

Zasada jest prosta - wprowadzamy deskę w drift, ślizgając się po asfalcie zostawiamy uretanowe węgorze. Jest to chyba najbardziej efektowny styl jazdy w longboardingu ponieważ oprócz prędkości możemy zobaczyć w nim znakomite ewolucje. Liczy się tutaj styl, technika oraz to jak długi slajd został wykonany. Wyróżniamy także tech sliding, który głównie skupia się na aspektach technicznych podczas slajdowania na longboardzie.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego sprzętu do konkretnego stylu jazdy to polecamy zapoznać się z artykułem klikając w baner poniżej :) 

Inne wpisy o longboardach:

 1. Fish Dry Pack - plecak na każdą okazję!
 2. Jak jeździć na longboardzie?
 3. Jaki longboard na początek?
 4. Jak wybrać koła longboardowe?
 5. Jaki kształt longboarda wybrać?
 6. Flex w longboardzie - co to jest?
 7. Jak montować traki w longboardzie?
 8. Jak wybrać longboard dla dziewczyn?
 9. Style jazdy na longboardzie
 10. Gdzie jeździć na longboardzie w Warszawie?
 11. O łożyskach do longboardów i deskorolek
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel