O łożyskach do longboardów i deskorolek

2018-03-23
O łożyskach do longboardów i deskorolek

Łożyska longboardowe i skateboardowe

Przy składaniu własnego zestawu longboardowego czy skateboardowego jednym z wymaganych elementów są łożyska. Wiele osób zastanawia się jakie będą lepsze Abec 5, Abec 7, czy Abec 9, wykonane ze stali czy ceramiczne.

 

Budowa i rozmiar

Rozmiar łożysk, który obowiązuje w longboardach i deskorolkach jest to standard 608ZZ, z 8 milimetrowym rdzeniem, 22 milimetrową średnicą zewnętrzną i i szerokością 7 mm.

Elementy, z których są zbudowane wszystkie łożyska:

 1. pierścień zewnętrzny
 2. koszyk w którym znajdują się kulki
 3. kulki
 4. pierścień wewnętrzny
 5. osłonka

 

Z jakiego materiału wykonane są łożyska?

Łożyska do Waszych deskorolek mogą być stalowe lub ceramiczne. Stalowe są okrągłe z płaskimi bokami, w każdych znajduje się 7 lub 8 kulek, które mają za zadanie rozproszyć ciężar oraz złagodzić napięcie między kołami a osią. Kulki są stalowe ze względu na trwałość oraz niższy koszt produkcji.

Ceramiczne łożyska stosuje się, aby zminimalizować oddziaływanie ciepła. Poleca się je bardziej wymagającym riderom. Wykonane są z azotku krzemu w taki sposób, że ich powierzchnia jest bardziej gładka niż metalowy odpowiednik. Dzięki temu są mniej podatne na tarcie i mają mniejsze zapotrzebowanie na smar co pozwala na osiąganie większych prędkości podczas zjazdów i zazwyczaj są bardziej wytrzymałe.

Różnice w osiągach są na tyle małe, że dla przeciętnego ridera nie ma konieczności wydawania większej sumy pieniędzy na łożyska ceramiczne.

 

Co oznacza skala ABEC na łożyskach?

Od zawsze dużo mówiło się na temat oznaczeń łożysk, tego że ABEC 7 jest lepszy niż ABEC 5. Nie jest to prawdą, ponieważ oznaczenie ABEC wraz z cyfrą oznacza wyłącznie tolerancję z jaką wykonane. Wyższa liczba przy ABECu oznacza, iż zostały wykonane z większą dokładnością. Skala ABEC obejmuje wszystkie liczby nieparzyste od 1 do 9, czyli 1, 3, 5, 7 i 9. Wyższa cyfra nie oznacza, iż dane łożysko jest lepsze, gorsze, bardziej lub mniej wytrzymałe, ponieważ skala ABEC nie uwzględnia innych czynników, które mają wpływ na jakość, wytrzymałość i prędkość kręcenia się łożyska. Inne czynniki, które mają wpływ na jakość łożyska i jego prędkość kręcenia się, to  między innymi: materiał z jakiego są wykonane, gładkości powierzchni kulek, czy zastosowany smar. Może się okazać, że łożyska z oznaczeniem ABEC 5 będą lepsze niż te z oznaczeniem ABEC 7 innej firmy, a to dlatego, że będą wykonane po prostu z lepszych materiałów.

 

Tuleje dystansowe i speedringi

Pamiętajcie aby mieć do łożysk tuleje dystansowe, które wkłada się pomiędzy łożyska. Zapobiegają one tarciu łożysk o rdzeń kółek. Ważne jest także aby włożyć tzw. speedringi pomiędzy śrubę dokręcającą kółko do traka, a łożysko zewnętrzne i pomiędzy łożysko węwnętrzne a hanger (element, na którym przymocowane są koła do traków). Speedringi zapobiegają tarciu osłonek łożyska z jednej strony o hanger a z drugiej o śrubę. Speedringi są zazwyczaj sprzedawane w komplecie z trakami. Tuleje dystansowe można dokupić oddzielnie. Fajnym rozwiązaniem są też łożyska zintegrowane, w których zarówno speedringi jak i tuleje dystansowe są zintegrowane z łożyskiem. Nie ma wtedy ryzyka zgubienia tych małych części.

Jak dbać o łożyska?

Pamiętajcie, aby dbać o swoje łożyska, unikać wilgoci, piasku itp. Jeżeli już się zabrudzą można je wyczyścić delikatnie wilgotną szmatką zebrać zabrudzenie. Można również płukać łożyska w różnych specyfikach, ale naszym zdaniem jak już łożyska się zatrą lub na tyle zabrudzą, że będą kiepsko lub bardzo głośno chodzić, najlepiej wyposażyć się w nowy zestaw.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w kategoriach Longboard oraz Deskorolki:

https://miejskiesporty.pl/longboard

https://miejskiesporty.pl/deskorolka

Inne wpisy o longboardach:

 1. Fish Dry Pack - plecak na każdą okazję!
 2. Jak jeździć na longboardzie?
 3. Jaki longboard na początek?
 4. Jak wybrać koła longboardowe?
 5. Jaki kształt longboarda wybrać?
 6. Flex w longboardzie - co to jest?
 7. Jak montować traki w longboardzie?
 8. Jak wybrać longboard dla dziewczyn?
 9. Style jazdy na longboardzie
 10. Gdzie jeździć na longboardzie w Warszawie?
 11. O łożyskach do longboardów i deskorolek
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel