Gdzie pływać na desce SUP? Przegląd miejscówek w całym kraju!

2023-07-11
Gdzie pływać na desce SUP? Przegląd miejscówek w całym kraju!

Pływanie na desce SUP staje się coraz popularniejsze - w tym sezonie, jeśli wybierzesz się na Mazury, czy nawet nad Bałtyk, to z pewnością zaobserwujesz masę osób na paddlach. A może sam chcesz spróbować, jednak nie wiesz, gdzie pływać na desce SUP? W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci kilka miejscówek idealnych na paddleboard. Udanej lektury!

 

Gdzie można pływać SUP-em?

Odpowiedź krótka brzmi: prawie wszędzie! Deska SUP jest na tyle wdzięczna, że można na niej pływać w większości zbiorników wodnych. O ile deski do surfowania potrzebują fal, tak deska SUP sprawdzi się nawet (a może zwłaszcza) na płaskiej tafli. Pływać na SUP-ie możesz:

 • Na jeziorze - jeśli dopiero zaczynasz wiosłować, to jezioro będzie idealnym miejscem na doszlifowywanie umiejętności. Spokojna woda, brak fal i prądów morskich pozwali Ci na ćwiczenie balansowania oraz trening technik (zawracanie deski, zatrzymywanie się, czy wracanie na deskę po wpadnięciu do wody).
 • Na morzu - choć nieco bardziej porywiste niż jezioro, morze również  jest świetnym miejscem na supowanie. Szczególnie jeśli posiadasz już wcześniejsze doświadczenie i znasz podstawy pływania. Po spokojniejszych wodach np. w zatoce możesz pływać w podobny sposób jak po jeziorach, czyli po prosto wiosłować przed siebie. 
 • Na stawie - stawy, podobnie jak jeziora, to kolejne kapitalne miejsce na SUP. Może i powierzchnia mniejsza, ale za to woda bardzo spokojna, więc dla początkującego użytkownika jak znalazł. O czym musisz jednak pamiętać? Przede wszystkim, zanim wybierzesz się na wiosłowanie po stawie, upewnij się jaka roślinność i zwierzyna zamieszkuje dany zbiornik i czy w ogóle możesz z niego korzystać (np. czy nie jest własnością prywatną).
 • Na rzece - rzeki również są popularnym miejscem na paddleboard. Trzeba jednak od razu podkreślić, że nie każda rzeka i nie każde miejsce nadaje się do pływania. Poruszanie się po wartkim nurcie wymaga nie lada umiejętności i doświadczenia. Do tego warto znać daną rzekę, żeby wiedzieć, gdzie nurt jest najsilniejszy, a rzeka najgłębsza. Oprócz tego powinieneś wyposażyć się we wszystkie akcesoria zabezpieczające Twoje zdrowie i życie, czyli smyczkę, kapok, kask, kombinezon piankowy.
 • Na basenie – istnieją specjalne baseny, w których można pływać na desce SUP. To bardzo ciekawa alternatywa poza sezonem, czyli zimą, czy późną jesienią, gdy otwarte zbiorniki niekoniecznie nadają się do pływania.

 

 

Gdzie w Polsce pływać na desce SUP?

Oczywiście miejscówek do pływania na desce SUP jest w Polsce od groma. Dla przykładu w województwie mazowieckim (te miejsca są nam najbliższe) możemy wymienić choćby:

 • Zalew Zegrzyński,
 • rzeka Wkra (plaża na zawadach),
 • rzeka Świder,
 • Jezioro Kozienickie,
 • Kanał Żerański.

Oczywiście konkretnych miejsc do popływania jest pełno w całym kraju – absolutną mekką są oczywiście Mazury! Jednak i nad Bałtykiem znajdzie się sporo kapitalnych miejscówek. Najlepiej sprawdzić w internecie miejsca w Twojej okolicy. Wystarczy, że dołączysz do jednej z wielu grup lub forów dla miłośników paddleboardów. Masa zajawkowiczów na pewno podpowie Ci miejsce na SUP w pobliżu Twojego domu. Z najciekawszych miejsc, jakie znamy, możemy wymienić:

 • Mazury - wspomniane Mazury są rajem dla miłośników sportów wodnych. Znajdziesz tam wiele jezior, takich jak jezioro Śniardwy, Mamry, Nidzkie czy Bełdany, które są idealne do pływania na desce SUP. Piękne krajobrazy, spokojne wody i mnóstwo ukrytych zakątków czekają na odkrycie!
 • Jezioro Rożnowskie - położone w malowniczych Beskidach, to kolejne miejsce, w którym warto spróbować SUP. Jego krystalicznie czysta woda, otoczenie górskie i spokojne warunki sprawiają, że jest to idealne miejsce zarówno dla relaksu, jak i dla aktywnego spędzania czasu na desce.
 • Wisła - oczywiście najdłuższa rzeka w Polsce musi mieć ciekawe miejscówki na SUP! Jej malownicze odcinki, choćby w okolicach Krakowa, Zakopanego czy na Mazowszu, zapewniają różnorodne trasy i możliwość podziwiania przyrodniczych krajobrazów.
 • Jezioro Żywieckie - zlokalizowane w Beskidach Żywieckich, to kolejne piękne miejsce dla miłośników SUP. Możesz tu pływać wśród malowniczych gór, a także odwiedzić urokliwe miasteczka, takie jak Żywiec czy Międzybrodzie Żywieckie. Świetne miejsce na weekendowy wypad!

Gdzie w takim razie NIE pływać na desce SUP?

Warto również powiedzieć kilka słów o tym, gdzie absolutnie NIE powinno się pływać na desce SUP. Po pierwsze: wszędzie tam, gdzie jest zakaz. Wydaje się oczywiste, prawda? Jednak wiele osób nie zwraca uwagi na to, że w rezerwatach, w pobliżu portów przemysłowych, czy na prywatnych przystaniach pływać nie wolno. Jeśli więc widzisz tabliczkę z zakazem pływania lub kontaktowałeś się z właścicielem czy zarządcą danego akwenu i nie wyraził on zgody na pływanie, to radzimy nie ryzykować, bo może się to skończyć pokaźnym mandatem.

Po drugie: nie pływaj w miejscach, które są wyraźnie niebezpieczne i nie widzisz tam innych pływających osób. Najlepiej dobre miejscówki obczajać na forach, czy w grupach osób pływających na SUP-ach. W ten sposób nie tylko poznasz ludzi ze środowiska, ale także zaczerpniesz wiedzy od bardziej doświadczonych użytkowników. Czasem lepiej zrezygnować i udać się w bardziej uczęszczaną, pewną lokalizację. Nasze życie i zdrowie jest w końcu ważniejsze niż kilka minut dodatkowej adrenaliny, prawda?

A może chcesz nauczyć się podstaw? W takim razie przeczytaj nasz inny artykuł „Podstawy SUP: Jak rozpocząć przygodę z wiosłowaniem na desce?”. Na pewno dowiesz się z niego, jak zacząć i na co zwrócić uwagę w trakcie nauki pływania na paddleboardzie!

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel