Jak samemu serwisować hulajnogę wyczynową? Prosty poradnik
Hulajnoga wyczynowa, jak każdy sprzęt, wymaga serwisowania, drobnych napraw, czy okresowych przeglądów. Dzięki temu nie tylko będzie śmigać jak marzenie, ale także po prostu wydłużysz jej żywotność. My uwielbiamy chodzić wokół własnego sprzętu, dłubiąc przy nim w wolnych chwilach. Wiemy jednak, że niektórzy trochę obawiają się napraw i wolą oddać hulajnogę do serwisu. Postanowiliśmy przygotować praktyczny poradnik, który umożliwi Ci przeprowadzanie napraw samemu. Udanej lektury i oczywiście powodzenia!
Jak przygotować hulajnogę wyczynową do sezonu?
Tak, tak, my też nie możemy doczekać się końca sezonu zimowego. Gdy tylko śnieg i mróz odpuszczają, a na niebie pojawiają się pierwsze promienie słońca – od razu chwytamy za hulajnogi wyczynowe i… no właśnie. I nie ruszamy na skatepark od razu. Najpierw trzeba zrobić przedsezonowy serwis, aby wszystko działało jak marzenie. Przedstawmy to w kilku krokach:
- Przygotuj sobie imbusy – to nie żart. Tego typu klucze na pewno Ci się przydadzą i lepiej mieć je pod ręką.
- Sprawdź, czy kierownica jest stabilna i nie chybocze się na boki. Możliwe, że będziesz musiał jedynie dokręcić zacisk hulajnogi, używając jednego imbusa. O poważniejszej naprawie opowiemy za moment.
- Sprawdź luzy w kółkach – te nie powinny poruszać się na boki względem decku.
- Sprawdź, czy hamulec działa, jak należy – możliwe, że będziesz musiał kupić nowy. W takim razie upewnij się, że hamulec pasuje do otworów na śruby w decku i do wielkości kółek.
- Stań na decku i sprawdź griptape – jeśli po dawnym, szorstkim i dobrze trzymającym griptape nic nie zostało, albo po prostu ślizgają Ci się stopy, pora wymienić go na nowy.
- Chwyć i sprawdź gripy – te muszą się pewnie trzymać. Niestety, ale przy wielu upadkach konstrukcja może się naruszyć, czy po prostu wyrobić. W takim wypadku kup nowe gripy, żeby trzymać pewny chwyt w trakcie jazdy!
- Sprawdź swój kask i ochraniacze – zawsze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie.
Już wiesz, co musisz sprawdzić. Pora wyjaśnić, jak naprawić potencjalne „usterki”, czy niedoskonałości Twojej hulajnogi wyczynowej.
Jak naprawić luzy w hulajnodze wyczynowej?
Luzy w hulajnodze to jedne z najczęstszych „usterek” – szczególnie gdy serwisujesz ją po przerwie zimowej. W przypadku luzów w kierownicy możliwe, że będziesz musiał jedynie dokręcić zacisk hulajnogi za pomocą imbusa. Nie wystarczyło? Mimo dokręcenia śrub możesz kierownicą w zacisku machać na boki? Bez obaw, jeszcze nie musisz bić na alarm. W takim wypadku zdejmij zacisk i zajrzyj do systemu kompresji, bo mogła poluzować się śruba kompresyjna. W takim wypadku należy ją dokręcić lub, jeśli pękła, wymienić na nową.
Więcej o systemach kompresji przeczytasz w naszym innym artykule: „Systemy kompresji w hulajnogach wyczynowych. WSZYSTKO, co musisz wiedzieć!”.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie serów. Czujesz lekki opór w trakcie obracania kierownicą? To może oznaczać, że do środka dostał się piasek lub zanieczyszczenia. Zdarza się, że ktoś przez to wymienia stery, a przecież wystarczy wyczyścić wszystko dokładnie z piasku, kurzu, czy wody. Po takim czyszczeniu skręcić kierownicę ponownie i sprawdź, czy dalej stawia opór.
A co z luzami w kółkach hulajnogi wyczynowej? Jeżeli możesz nimi poruszać na boki względem decku, to trzeba je po prostu dokręcić. Zrób to za pomocą imbusów. A co, jeśli po dokręceniu nic się nie zmieniło lub kółka słabo się kręcą (lub słyszysz, jak coś w nich chrzęści)? Podobnie, jak w przypadku sterów – do środka mógł dostać się piasek lub inne zanieczyszczenia. Po prostu wyczyść wszystko dokładnie i przy okazji sprawdź stan ośki. Zwróć też uwagę, czy kółka przypadkiem się nie spłaszczają – jeśli straciły swój okrągły kształt, to czas wymienić je na nowe.
Zwróć na to uwagę! Kupując nowe kółka do hulajnogi, zwróć uwagę, aby pasowały do średnicy i rozstawu widelca, rozstawu w podeście i wielkości hamulca.
Jak wyczyścić łożyska w hulajnodze wyczynowej?
Na tę kwestię wielu riderów nie zwraca szczególnej uwagi. A to ogromny błąd! Pamiętaj, że regularne czyszczenie łożysk przedłuża ich żywotność. Czym czyścić łożyska? Najlepiej suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym, aż do wytarcia brudu znajdującego się bezpośrednio na zewnątrz łożysk. Pamiętaj, żeby do czyszczenia łożysk w hulajnodze wyczynowej nie używać WD-40, bądź innych środków tego typu! Na takie bzdurne porady czasem natrafiamy w internecie, a przecież tak agresywne środki jedynie wypłukają cały smar znajdujący się w łożyskach.
Inna sprawa, jeśli czujesz, że brud znajduje się wewnątrz łożysk. W takiej sytuacji czeka Cię ich wymiana. Koniecznie pamiętaj, aby przed włożeniem łożysk do podestu, nasmarować delikatnie smarem litowym miseczki sterowe w podeście. Możemy Ci również doradzić, abyś zakładał cap od sterów. Jego rola to osłanianie górnego łożyska przed dostawaniem się różnego rodzaju zabrudzeń, co ułatwi Ci serwisowanie i przedłuży żywotność łożysk.
Jak wymienić griptape w hulajnodze wyczynowej?
Bez obaw, to nie jest trudne zadanie! Potrzebne będą Ci jedynie: suszarka do włosów, odtłuszczacz, ostry nożyk, nowy griptape oraz imbus. Z pewnością poradzisz sobie z tym prostym zadaniem w kilku krokach:
- Zdejmij stary papier – na początku rozgrzej go suszarką do włosów, wtedy łatwiej zejdzie. Podważ nożykiem i ściągnij równomiernie. Najlepiej, jeśli uda Ci się go zdjąć w jednym kawałku. Jeśli nie, to starannie oczyść deck z pozostałości po starym griptape.
- Przygotuj powierzchnię decku – przede wszystkim umyj deck, wysusz i odtłuść. Możesz kupić specjalny odtłuszczacz w sklepie lub użyć alkoholu wysokoprocentowego, najlepszy będzie spirytus. Niektórzy używają acetonu do paznokci, ale te odradzamy, ponieważ często mają właściwości nawilżające (w końcu są do paznokci :) ).
- Dopasuj nowy griptape – często griptape pasuje idealnie do konkretnego modelu hulajnogi, wtedy nie będziesz musiał go docinać. Jeśli nie, musisz po prostu zdjąć miarę. Najprościej odrysować kontur na papierze ściernym od starego griptape (jeśli udało Ci się go zdjąć w całości). Jeśli nie, przyłóż papier do podestu, wytnij nożykiem miejsce na headtube (miejsce na widelec) i odrysuj kontur decku. Po wszystkim starannie go wytnij. Możesz też kogoś poprosić o pomoc, choć najwięcej frajdy da Ci samodzielna praca.
- Przyklej nowy griptape – zrób to uważnie, ponieważ samoprzylepne papiery ścierne mają bardzo silny klej. Nasza rada: nigdy nie zdejmuj całej osłony kleju od razu. Najlepiej odrywaj papier chroniący klej małymi odcinkami i dociskaj do decku.
- Dotnij griptape – na koniecz możesz ew. dociąć wszystkie nieprawidłowości. Najlepiej zagiąć griptape na brzegach podestu, docisnąć i później wyciąć po zagiętej linii.
Mamy nadzieję, że nasz krótki, a zarazem konkretny poradnik, ułatwi Ci serwisowanie hulajnogi wyczynowej i przygotowanie jej do sezonu. Powodzenia i do zobaczenia na skateparku!